imageList Danas donosi odgovore na pitanja - da li je i zašto propao "Protest protiv diktature" - Odgovore za Danas daju predstavnici frakcija nastalih iz prvobitnih demonstracija

Protesti su utihli, nisu propali
*Jelena Anasonović ("Protiv diktature"): Smanjenje broja ljudi na ulicama ne vidimo kao ekvivalent našeg neuspeha *Jelena Bogdanović ("Sedam zahteva"): U drugoj smo fazi, a to je konkretnije povezivanje između ljudi na nivou zemlje *Kosta Đorđević ("Kulturom protiv diktature"): Političari umešali prste - nećemo opoziciju da bude vlast

Frakcije nastale iz skorašnjih masovnih demonstracija na ulicama - "Protest protiv diktature", "Sedam zahteva" i "Kulturom protiv diktature"...
.. saglasne su, nakon razilaženja i organizovanja akcija nezavisno jedna od drugih, da su svakodnevne šetnje i izražavanje bunta na ulicama previše ambiciozan cilj za aktuelne prilike, odnosno da bi takav vid borbe trebalo zameniti realnijim - periodičnim akcijama sa konkretnim povodima.

Razloge za "propast protesta", kako se to obično ocenjuje u javnosti, vide na drugačiji način, ali suštinski se slažu oko toga da protesti nisu propali već da će samo promeniti formu. Izražavajući žaljenje što je do razlaza došlo, organizatori sve tri grupe nastale iz "Protesta protiv diktature" ocenjuju za Danas da su ciljevi ali i način vođenja protesta ono što ih je izdvojilo iz bazične grupe koja je izvela u nekoliko navrata nekoliko desetina ljudi na ulice.

- Tim 'Protiv diktature' je nakon temeljnog promišljanja odlučio da se sa svakodnevnim šetnjama stane i da ubuduće proteste organizuje periodično, ne zbog malog broja ljudi na ulicama, jer verujemo da je svaki pojedinac bitan, već zbog toga što smatramo da i dalje nivo političke osvešćenosti, kritičke svesti i istinske želje za promenom na veoma niskom nivou, i da u društvu sveopšte društveno-političke apatije i nezainteresovanosti za "diktatore" naših sudbina, protest ne možemo nastaviti svakodnevno. Smanjenje broja ljudi na ulicama ne vidimo kao ekvivalent našeg neuspeha, jer u našem timu preovlađuje atmosfera borbenosti i istrajnosti, te i "svaki neuspeh" vidimo kao korak ka uspehu. Zbog toga u narednom periodu menjamo taktiku, gde ćemo u pauzi između protesta organizovati akcije kojima želimo da ovakvo stanje svesti u narodu menjamo i iz nedelje u nedelju utičemo na rasplamsavanje ponovnog žara za promenama i buđenjem u javnom mnjenju - ističe u izjavi za Danas Jelena Anasonović ispred grupe "Protiv diktature".

Ona izražava žaljenje što su neki naši članovi odlučili da se odvoje zbog nemogućnosti stopostotnog ispunjenja želja svih strana.

- Svesni smo i ne negiramo postojanje socioekonomskih problema u društvu, naprotiv, smatramo da su oni bitni odraz trenutne političke situacije. Ali, da bismo menjali socijalne ili ekonomske probleme u društvu, neophodno je utanačiti osnovna pravila komunikacije. A naše društvo komunicira sa vlašću jednosmerno, mahom slepo usvajajući servirane informacije preko medija, pa se principi transparentnosti i slobode medija koji su krucijalni za normalno funkcionisanje svih sfera društva dovode u pitanje, jer se činjenice doziraju, po potrebi i želji funkcionera. Zbog toga mislimo da je potrebno odrediti logičan sled rešavanja problema, kako bismo sistemske propuste rešavali temeljno, jer time podižemo nivo demokratičnosti i stvaramo takvo okruženje gde će se glas naroda čuti i vrednovati i gde nećemo dozvoliti usvajanje zakona koji nisu u skladu sa potrebama društva - napominje sagovornica Danasa.

Jelena Bogdanović ispred "Sedam zahteva" ocenjuje za Danas da je "jako nezahvalno odgovoriti na takva pitanja zašto su protesti "propali", jer su, kako kaže, viđenja ciljeva i ishoda protesta različita među ljudima.

- Ne bih mogla da kažem da su protesti kao takvi propali, već su prosto utihli, jer ljudi ne vide svrhu daljeg šetanja bez konkretnih pomaka. Pritom većina ljudi mora i da radi, brine se o porodici, studijama, funkcioniše u društvu, što automatski znači manjak vremena da izlazi svakodnevno na ulicu. Mogu nekako da kažem da je cela situacija po pitanju protesta u drugoj fazi - konkretnijeg povezivanja između ljudi na nivou zemlje, daljih promišljanja i razmatranja o svim problemima koji su ljude prvobitno izveli na ulicu i konkretizacije i verbalizacije onog sta ljudi žele, a to je u krajnjoj instanci - da žive bolje - napominje sagovornica Danasa.

Prema rečima Koste Đorđevića, koji je za Danas dao izjavu u ime grupacije "Kulturom protiv diktature", razloge za propast protesta trebalo bi tražiti u činjenici da su političari "umešali svoje prste".

- Videli ste na protestima 'Drugi krug' Vuka Jeremića, onda 'Marks21', kao i mnoge druge učesnike koji su hteli saradnju sa opozicionim strankama. Mi to nismo hteli, jer želimo da menjamo sistem a ne da dovedemo opoziciju na vlast - ističe Đorđević za naš list.

Prema njegovim rečima, ljudima koji su bili bliski strankama cilj je bio samo da se ljudi oteraju sa ulica ili da se oni profilišu kao lideri protesta, i to je, kako kaže, osnovni razlog za njihovo izdvajanje iz "Protesta protiv diktature".

 

valis

Zašto mi

Razlozi da odaberete baš naš portal:

  • Mi volimo naš posao
  • Ne dopuštamo cenzuru
  • Dopuštamo kritiku i različitosti
  • I Vi se ovde pitate :)

krusik

zup

europrom

 

Uslovi koriscenja

Vamedia posetiocima u dobroj nameri obezbeđuje korišćenje sadržaja Vamedia.info portala. Svi posetioci imaju pravo da besplatno koriste sadržajeovog portala, ukoliko ne krše pravila korišćenja. Svaki korisnik dužan je da proverava i obaveštava se o pravilima korišćenja ovog portala. Ni jedan deo portala ne sme se koristiti u nezakonite svrhe, ni za promovisanje istih.
Vamedia štiti privatnost korisnika u najvećoj mogućoj meri.Vamedia se obavezuje da će u dobroj nameri koristiti podatke dobijene od korisnika tokom korišćenja portala, te da privatne podatke neće distribuirati, niti prodavati trećoj strani, osim uz dozvolu korisnika.

Sadržaji Veb sajta u isključivom i potpunom su vlasništvu Vamedie . Delovi ili ceo Veb sajt ne mogu biti kopirani, reprodukovani, prenošeni, publikovani ili distribuirani bez prethodnog pisanog odobrenja Vamedie, izuzev u slučaju preuzimanja informacija i materijala i pohranjivanja na disk računara pojedinačnog korisnika radi lične upotrebe.
Sve robne marke i logotipi prikazani na ovom Veb sajtu zaštićena su imena i u vlasništvu Vamedie i ne mogu biti korišćeni na drugim Veb sajtovima bez pisanog odobrenja Vamedie. Bilo koja od robnih marki ili imena uključujući ime Vamedia ne mogu biti uključeni u Internet adresu bez prethodnog pismenog odobrenja Vamedie.

Odricanje od prava

Svi sadržaji i informacije na sajtu Vamedie predstavljeni su javnosti na uvid u najboljoj nameri, i Vamedia veruje da su tačni. Međutim, stranka koja želi da stupi u poslovan odnos sa nama ili kupi nekih od naših proizvoda ili usluga, ne treba da se osloni na informacije na Veb sajtu već da uputi direktan upit odgovarajućoj instanci u Vamediji. Ne pružamo bilo kakve garancije putem ovog Veb sajta u vezi bilo kojih proizvoda ili usluga, i na taj način ne možemo biti odgovorni za direktne ili indirektne štete koje mogu nastati korišćenjem informcija sa ovog Veb sajta. Informacije na ovom Veb sajtu mogu da sadrže tehničke netačnosti ili štamparske greške. Informacije mogu biti izmenjene bez prethodnog obaveštenja.

Linkovi

Vamedia ne preuzima odgovornost za materijale koje su načinila ili publikovala treća lica a koja su vezana linkom sa strana Veb sajta Vamedie. Ako odlučite da posetite bilo koji linkovan Veb sajt vi to činite na bazi sopstvene odluke i odgovornosti, i preuzimate rizik u pogledu virusa ili sličnih štetnih elemenata. Sami linkovi ne znače istovremeno da Vamedia na bilo koji način sponzoriše ili je povezan sa entitetima koji su odgovorni za ažuriranje pomenutih Veb sajtova ili strana.

Modifikovanje i promena pravila

Vamedia zadržava pravo da bez najave povremeno promeni ili modifikuje ova pravila , kao i delove naznačene pod « privatnost « i « copyright «.

Nadležnost suda

Za sve sporove koji proisteknu iz ovih Pravila nadležan je sud u Valjevu, Srbija

Member Login