Gradsko Veće usvojilo je predlog izmene Statuta grada Valjeva kojim se predvidja da Već ima 11 članova , a o imovini odlučuje gradonačelnik. Otvaranje mogućnosti da grad plaća još nekog člana Veća i poveravanje upravljanja svom gradskom imovinom jednom čoveku, što jesu izmene u Statutu, zamenik predsednika Skupštine Mihailo Milutinović nazvao je „kozmetičkim izmenama“.
Komisija za izmenu Statuta grada naprasno je zasedala juče i usvojila odredjene izmene u nacrtu Statuta . One se pre svega odnose na broj članova Veća i sa prethodnih 13 članova priču zaokružila na 11 članova.
Član 7.
U članu 52. stav 6. menja se i glasi:
‘Gradsko veće ima jedanaest članova od kojih Skupština grada bira devet, dok su Gradonačelnik i zamenik Gradonačelnika članovi Gradskog veća po funkciji.“
“ Izmene su veoma male , mogu reći uslovno, kozmetičke.Odnose se na broj članova Gradskog veća gde moram istaći da smo mi prihvatili primedbe koje su istakli predstavnici Demokratske stranke I Pokreta Dosta je bilo. I u prvoj varijanti je bilo 13 članova Veća , to je bio samo jedan okvir. Jednostavno da se stvore preduslovi ukoliko neko ko je kvalitetan , kompetentan u podredjenoj oblasti želi da se angažuje da imamo zakonske okvire da te ljude možemo angažovati bez novih procedura I zmena akata. Podle razgovora najvažnijih ljudi u gradu došlo se do zaključka da bi jedno takvo telo bilo preglomazno I došlo se do činjenice da je taj broj od 11 optimalan”, rekao je obrazlažući ovu tačku Mihailo Milutinović.
Da li će uvodjenje još dva člana Veća izazvati finansijske promene Milutinović je pokušao da objasni na sledeći način: “ Mi moramo da shvatimo da u ovom trenutku Gradsko veće ne košta nijedan dinar više nego što je koštalo u prethodnim mandatima. Mi imamo samo jednog čoveka koji je profesionalac I koji je plaćen I koji je I ranije radio kod budžetrskog korisnika I imamo dva člana koji su bili radnici Gradske uprave”.
Ova Milutinovićeva izjava dovodi do pitanja da li to znači da je prelazak Dejana Bogojevića sa budžeta republike na budžet grada ista stvar? Da li je uvećanje zarade Bogojevića I Andre Savčića koji je imao nižu zaradu kao zaposleni u Direkciji ne postojeće? Jedino je Nikola Radojičić kao plaćeni član Veća ostao na istoj zaradi kao I u prethodnom periodu.Da li to znači da je za budžet grada ništavno oko 1, 3 miliona dinara koliko sada na godišnjem nivou plaća za Gradsko veće po osnovu prelaska na gradski budžet I uvećanja zarade pomenutih? Ako je to ništavno zašto je onda grad za poljoprivredu opredelio samo 8 miliona? Zašto pojedini sportski klubovi dobijaju po 100 000 dinara? Koliko grad daje kao pomoć bolesnima za troškove lečenja? Zašto samo tri miliona za VTO?
Milutinović u ovoj izjavi praktično ne odgovra na pitanje da li će još neko biti plaćen od novih članova. Mogućnost postoji da li će biti videćemo.
Druga podjednako ozbiljna izmena odnosi se na nove nadležnosti gradonačelnika . U starom I još uvek važećem Statutu stoji u delu nadležnosti Skupštine :
Član 35.stav1,tačka 17:
“17) odlučuje o pribavljanju I raspolaganju stvarima u svojini grada.
Izmena glasi:
Član 4.
U članu 35. u stavu 1. tačka 17) menja se i glasi:
“17) odlučuje o pribavljanju i raspolaganju stvarima u svojini Grada, ako ovim Statutom nije određena nadležnost drugog organa;“.
Da li izmenama Statut dalje odredjuje nadležnost drugog organa? Odredjuje :
Član 6.
U članu 49. u stavu 1. tačke 6) i 7) menjaju se i glase:
“6) postavlja i razrešava pomoćnike Gradonačelnika i druge stručnjake za pojedine oblasti, u okviru nadležnosti Gradonačelnika;
7) osniva gradsku službu za budžetsku inspekciju i gradsku službu za internu reviziju;“.
Posle tačke 9) dodaju se nove tačke 10), 11), 12), 13), 14), 15) i 16) koje glase:
“10) odlučuje o davanju u zakup stvari u svojini Grada;
11) odlučuje o davanju saglasnosti za davanje u zakup nepokretnih stvari nosiocima prava korišćenja u skladu sa zakonom;
12) donosi akt o pribavljanju, otuđenju i davanju u zakup građevinskog zemljišta, u skladu sa zakonom i usvojenim Programom;
13) odlučuje o konstituisanju prava službenosti na nepokretnostima u svojini Grada i drugih pravnih i fizičkih lica;
14) odlučuje o pribavljanju i otuđenju prevoznih sredstava i opreme za potrebe organa Grada, izuzev prevoznih sredstava i opreme manje vrednosti o čijem pribavljanju i otuđenju odlučuje funkcioner koji rukovodi organom Grada;
15) odlučuje o rasporedu službenih zgrada i prostorija za potrebe organa Grada;
16) odlučuje o zahtevu za otkup stanova u svojini Grada;“
Dosadašnja tačka 10) postaje tačka 17).
Postoji li jasna promena? Postoji. Sve nadležnosti Skupštine po pitanju imovine date su gradonačeniku .
Milutinović na Veću i ovu izmenu vidi drugačije pa kaže: „ Oko ovlašćenja gradonačelnika to su stveri jasne.Možemo govoriti o dve stvari o zakonitosti i o celishodnosti. Lično gradonačelnik je na sebe preuzeo zakonsku jednu obavezu preuzeo odgovornost , prihvatio da radi nešto, nije hteo da se krije iza kišobrana kolektivnog odlučivanja ono što mu je zakon dozvolio on je iskoristio sve u cilju efikasnosti. Ovakvim jednim pristupom mislim da ćemo biti mnogo efikasniji nećemo morati bespotrebno da čekamo da se donose odredjene odluke…“
Od konstituisanja prve Skupštine grada Valjeva Skupština je bila ta koja je odlučivala o imovini i njome raspolagala. Time se obezbedjivala kontrola , tražio najbolji mogući način i omogućavala transparentnost u radu i upravljanju imovinom. Sada će u Valjevu svom imovinom raspolagati samo jedan čovek. Koji je mehanizam kontrole? Kako se na njegovu odluku može uticati? Ko će na nju uticati? Na koji način?
I najvažnije, što očito zamenik predsednika Skupštine, Milutinović, ne zna- Skupština nije kišobran već glas naroda i najveća i najviša institucija Grada Valjeva.
Istorija grada Valjeva zabeležiće i ovaj slučaj. Reforme su očito počele u Valjevu. Za početak da ukinemo Skupštinu ? Nekako je efikasnije bez nje.
S.V.