Zaboravljeni telefoni?

imageEnormni račun za telefon u valjevskom Domu zdravlja nije preterano interesaovao gradsku vlast I svojevremeno je izveštaj ove ustanove usvojen bez bilo kakvog komentara. List “Blic” zatražio je tada objašnjenje enormno visokih računa, ali umesto objašnjenja Dom zdravlja je na sajtu “pokušao” da objasni troškove koji su veći I od investicija.

Za telefone i internet Dom zdravlja je potrošio više nego zajedno za kupovinu medicinske opreme i rekonstrukciju krova. Iako Dom zdravlja nije obrazložio trošak komunikacije od 4,9 miliona dinara, vlast je bez pitanja usvojila izveštaj o njegovom poslovanju.
Po izveštaju o poslovanju u prošloj godini, Dom zdravlja je za kupovinu medicinske opreme izdvojio 2,4 miliona dinara, rekonstrukcija krova na zgradi Stomatologije koštala je 2,1 miliona dinara, ali su zato troškovi za telefone i internet iznosili blizu 4,9 miliona dinara, ili 400.000 dinara više nego za dve najveće investicije. Gradsko veće koalicione vlasti SNS i SPS, međutim, uopšte nije analiziralo ovaj trošak, bez rasprave usvajajući izveštaj ustanove čiji menadžment, od direktora do glavne sestre socijalne medicine, čine kadrovi i članovi SNS.
“Blic” je od uprave Doma zdravlja zatražio objašnjenje enormno visokih računa usluga komunikacije, ali umesto sagovornika ustanova je na svom sajtu objavila kako je 4,9 miliona dinara potrošila na, kako je navedeno, slanje poštanskih pošiljki, troškove radio stanice hitne pomoći i SBB priključka, mesečne pretplate na GPRS uređaje za fiskalne kase, internet, mobilnu telefoniju i fiksnu telefoniju. 
– Troškovi slanja pošte iznose 1.072.000 dinara i obuhvataju pozive građanima za skrininge, za vakcinaciju i stomatološke preglede dece, tendersku dokumentaciju, preporučene pošiljke i doplatne markic. Troškovi rada radio stanice hitne pomoći i SBB priključak iznose 32.000, a pretplata na GPRS uređaje za fiskalne kase 79.000 dinara – saopštava Dom zdravlja.
Po tom objašnjenju, za mobilne telefone su potrošili 551.000 dinara za 139 umreženih MTS kartica, što je mesečno 330 dinara po službenom mobilnom. Internet ih je koštao 253.000 dinara za 200 računara.
-Troškovi za usluge fiksne telefonije  iznosili su 2.895.000 dinara za 130 linija. I pored toga, potrošnja impulsa nije najveći rashod, nego zakup L3VPN mreže kojom je centralni objekat Doma zdravlja umrežen sa svim ambulantama, što je osnova za rad bez koje ne bi mogao da funkcioniše informacioni sistem – pravdaju se u Domu zdravlja.

Ta ustanova je prošle godine potrošila i pet miliona dinara za “stručne usluge”, a u izveštaju nema podataka kome i za kakve usluge je novac dat. To Gradsku vlast nije zanimalo a na pitanje “Blica” Dom zdravlja nije odgovorio.
I o ovako navedenim troškovima bi se  itekako moglo diskutovati, ali iz nekog razloga to vlast ne zanima.  Što li?

Blic/Vamedia

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.