Udruženje boraca rata od 1990.godine Grada Valjeva nastavlja da sprovodi projekat Mihailo-Tradicije 11 poveren i odobren od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a takođe i uz pomoć Lokalne samouprave – Grada Valjeva.
Socijalna uključenost koja je glavni cilj sprovodi se u manastiru Vraćevšnica, obilaskom istog manastira, fizičkim aktivnostima, druženjem, edukacijom i negovanjem tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Članovi Udruženja boraca koji su do sada uključeni u ovakav vid sprovođenja projekta su više nego zadovoljni samim tim što su popravili svoje duhovno i zdravstveno stanje besplatno pomažući manastiru i sestrinstvu manastira.
Manastir Vraćevšnica nalazi se u Moravičkom okrugu pored istoimenog sela na 10 kilometara od Gornjeg Milanovca, sagrađen je pre 1428.godine, a živopis je završen 1431.godine. Ktitor manastira je bio Radič Postupović, srpski vlastelin koji je živeo u vreme vladavine despota Stefana Lazarevića. Crkva koja je sagrađena i koja se nalazi u krugu manastira posvećena je Svetom Đorđu. Izgradnja manastira je bila velika zahvalnost Bogu zbog toga što su se po predanju meštani obližnjeg sela, odnosno gore pomenutog, sa Kosovskog boja vratili svi do jednog živi i zdravi, pa iz tih razloga čelnik Radič podigao i manastir, a dao mu ime po istoimenom selu.
Nakon turskih osvajanja manastir je bio oštećen i napušten, biva obnovljen negde oko 1579.godine.
Manastir po mnogo čemu veže građane Valjeva jer po odobrenju valjevskog Episkopa Dositeja Nikolajevića manastir oko 1737.godine doživljava najveću obnovu.
1818.godine u Vraćevšnici je održana Skupština na Đurđevdan kada je odlučeno da se Kragujevac postavi za prestonicu kneževine, a sam Konak je obnovljen 1834.godine. Nažalost, toranj se srušio izazvavši oštećenje crkve, pa je 1860.godine knez Miloš dao novac za obnovu, a za pokoj duše svoje majke Višnje gde i danas u manastiru postoji Spomen obeležje majke Višnje.
1868.-1870.godine gradi se novi Konak započet od strane kneza Mihaila, upravo onako kako smo mi dali ime projektu, a završen u vreme kneza Milana, trudom igumana Vikentija Krasojevića. U dvorištu manastira sahranjena je majka Višnja ili kako je svi zovu baba Višnja, majka kneza Miloša, a na tom mestu je 1901.godine podignut spomenik.
Milošev konak koje je jedno od najlepših istorijskih pravoslavnih zdanja u Srbiji biva uništen 26.11.1920.godine u požaru koji je izbio u manastiru ali sledeće godine Joakim Milošević gradi novi Konak, drugačiji od starog, a 1966.godine Konak se restauriše tako da mu je vraćen prvobitni izgled.
U maloj ili zimskoj crkvi unutar manastira nalazi se deo moštiju Vladike Nikolaja.
Kada se sve ovo uzme u obzir ovako jaka istorija Srbije vezana i za pravoslavlje i za razne vojske i za naše heroje kroz istoriju i pravoslavne Vladike mi možemo da budemo ponosni i kao borci, ratni invalidi, porodice palih boraca, kao građani Grada Valjeva i kao članovi Udruženja boraca što smo posle ko zna koliko godina pomogli da manastir Vraćevšnica zasija svojim starim pravoslavno-istorijskim sjajem!
I ovaj put članovi Udruženja boraca, Milan A., Slobodan V. i Lazar N. su dobili zahvalnicu za besplatni rad i za veliku Hrišćansku ljubav i pomoć manastiru Vraćevšnica i pravoslavlju, a Bradić Ljubomir kao predsednik udruženja i idejni tvorac ovakvog načina sprovođenja projekta, gde je do sada uključeno preko 20 članova udruženja, dobio je na dar pozlaćeni Grb Pravoslavne crkve ,,na molitveno sećanje i blagodarnost za veliku Hrišćansku ljubav prema vraćevšničkoj Svetoj obitelji i za besplatan marljiv rad i pomoć".
Ponosni smo što ovako možemo da sprovodimo projekat u miru, uz molitve i manastirska zvona koja se s vremena na vreme oglašavaju u manastiru i to je duhovna energija koja je dala najveću psiho-socijalnu rehabilitaciju i socijalnu uključenost svim učesnicima-članovima udruženja.
Nastavljamo dalje da na ovakav način sprovodimo projekat Mihailo-Tradicije 11, a posebno smo zadovoljni zato što se čitaju imena i moli se Gospodu za duše svih onih koji su podneli najveću žrtvu i dali ovozemaljski život, a Sveta crkva se moli da ih Gospod nastani u Carstvu nebeskom i to za naše poginule drugove i umrle ratne vojne invalide, a naše heroje i to sve u manastiru Vraćevšnica.
Udruženje boraca rata od 1990