Moramo naučiti da recikliramo otpad

imageLinija za selekciju otpada uskoro bi trebalo da stigne u reciklažni centar. JKP „Vidrak“ može da investira u posebne kante gradjanstvu za reciklažu pet ambalaže , ali je podjednako neophodno da gradjani nauče da otpad recikliraju.

Na brojnim mestima u gradu mogu se videti kontejneri u koje se posebno može odložiti papir , a posebno staklo . Gradjani na žalost najčešće o tome ne vode računa . Ipak preduzeće „Vidrak“ reciklira otpad koliko je to i moguće u ovom trenutku. „ Trenutno se radi selekcija otpada ručnim putem , bez linije jer ona treba da stigne i tada će posao svakako biti mnogo lakši. Trenutno odvajamo pet ambalažu , karton , limenke sve ono što može da se proda kao neka sirovina.Imamo ugovore sa preduzećima koja se bave otkupšom te vrste otpada. Za svaku od navedenih sirovina postoji interesovanje na tržištu“, kaže direktor „Vidraka Sladjana Marković.
Mnogo veće količine očekuju se kada bude instalirana traka za reciklažu. Trenutno na recikliranju otpada angažovano je 6 zaposlenih ,a sama linija zahtevaće veći broj i to čak tri puta veći od postojećeg. U „Vidraku“ kažu da će zatražiti od ministarstva mogućnost povećanja broja zaposlenih kako bi linija mogla da radi. „ Moramo naći neki način , ja se nadam da će i ministarstvo izaći u susret jer se radi o potrebi koja je nastala posle donošenja tog zakona o zabrani zapošljavanja. Mi smo ranije imali više kontejnera za reciklažu , ali su ljudi ubacivali unutra sve i svašta . Jednostavno ne mare mnogo šta piše na kontejneru“, kaže markovićeva i najavljuje za narednu godinu ozbiljniji rad na selekciji otpada.
Svojevremeno kada je u naselju Kolubara II eksperimentalno postavljen niz kontejnera u koji bi gradjani trebalo da recikliraju otpad dogodilo se da je kamion „Vidraka“ sve kontejnere ispraznio zajedno pa se otpad ponovo pomešao. „ To je možda tada bilo tako jer nije postojala reciklaža. Mi sada imamo reciklažni centar i kada linija stigne radićemo mnogo više. Zato ćemo sleeće godine da na ulice postavimo tačno obeležene kontejnere . Sve će na njima pisati i očekujemo da gradjani to prepoznaju. Mi čak planiramo da uradimo i jednu akcviju deljenja besplatnih kanti domaćinstvima za pet ambalažu. Postaraćemo se da to budu kante u nekoj drugoj boji kako bismo i time naglasili potrebu da se u njih odlaže samo jedna vrsta smeća“, kaže Markovićeva.
Ipak sa ovom akcijom biće započeta i edukacija stanovništva. Valjevci nisu navikli da reciliraju otpad i izvesno da će biti potrebno vreme da se naviknu na nova pravila.
„ Deca već uče u školi o tome , ali gradjanstvo mora takodje biti edukovano. Pa mi uvek recimo svake zime imamo problem koji se ne tiče recikliranja nego osnovnih pravila , a to je sipanje pepela u kante i kontejnere. Pepeo nije komunalni otpad i to ne sme da se radi. Razmišljamo da ponovo vratimo posude za odlaganje pepela, ali postoji bojazan da bi se ponovo moglo dogoditi isto. Da ih gradjani koriste za ostalo smeće. Zaista kao grad moramo mnogo više da naučimo o tome“, zaključuje Sladjana Marković direktorka JKP „Vidrak“.

S.V.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.