Tone otrovnog otpada na obali Kolubare?

imageMinistarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine dalo je saglasnost na Studiju  o proceni uticaja na životnu sredinu preduzeću Inos Balkan. Grad će sada konačno hteo ne hteo morati da da mišljenje. Ipak mišljenje nije obavezujuće za ministarstvo pa se može desiti da pored Kolubare imamo deponiju opasnog otpada..

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine je donelo dopunsko rešenje (broj 353-02-1454/2015-16), kojim je nosiocu projekta preduzeću Inos Balkan naložena obavezna izrada studije o proceni uticaja i o čemu je izvršeno obaveštavanje zainteresovanih organa, organizacija i javnosti, oglaljavanjem u listu “Danas“ 28.09.2015. godine. Jedan primerak informacije o oglašavanju je dostavljen i organu lokalne uprave, Gradu Valjevu dana 17.09.2015. godine. Naime ovo preduzeće tražilo je dozvolu za skladištenje opasnog otpada u svom prostoru i to istrošene olovne akumulatore do 50 tona, otpadna vozila do 50 vozila, otpadne kablove koji sadrže opasne materije do 25 tona kao i otpadna ulja do 25 tona.
U Obaveštenju koje je izdalo pomenuto ministarstvo se navodi da je nakon dostavljanja tražene Studije , ministarstvo dalo saglasnost  na predmetnu studiju. Na odluku o saglasnosti nije dozvoljena žalba , ali zainteresovana javnost može pokrenuti Upravni spor podnošenjem tužbe Upravnom sudu u roku od 30 dana.

Grad Valjevo održao je svojevremeno javnu raspravu na temu predmetne Studije u kojoj je najviše bilo prisutnih predstavnika Inos Balkana dok se od gradjana pojavilo jedino dvoje predstavnika potrošača. Kako Vamedia saznaje preduzeće Inos Balkan u medjuvremenu je u više navrata podnosilo tužbe I žalbe na odgovorna lica u Gradu  pa se stiče utisak da Grad Valjevo ne može biti dovoljno snažan sve I da želi da zaustavi skladištenje opasnog otpada pored Kolubare.

image U dopisu Vamediji  o ulozi lokalne samouprave u celom procesu odlučivanja ministarstvo poljoprivrede je  odgovorilo da lokalna samouprava može dostaviti svoje mišljenje u pisanom obliku nadlženom organu-ministarstvu , u toku javnog uvida . Ministarstvo navodi i da je rok za dostavljanje mišljenja propisan zakonom , ali i da ukoliko lokalna samouprava ne izda saglasnost , dozvola ne može da se izda.
Ipak , proceduralno gledano, ministarstvo će sada tek imati obavezu da se obrati Gradu I zatraži mišljenje , ali kako upućeni tvrde mišljenje nije dozvola sama po sebi niti je ministarstvu obavezujuća.
U Obaveštenju ministarstva se ne navodi kada je održan u kom vremenskom periodu javni uvid , ali navodi da je u skladu sa članom24. stav 2. Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu (Sl glasnikRS broj 135/04,36/09) nosilac projekta  dužan da pri radu predmetog projekta u svemu ispoštuje mere zaštite životne sredine utvrdjene u predmetnoj studiji, kao I uslove nadležnih organa I organizacija.
U ovom slučaju šanse grada mogu biti možda baš u tim uslovima ukoliko se Grad izbori za nadležnost.
Za sada nema zvaničnog stava grada po ovom pitanju.

S.V.

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.