Arijus Van Tinhoven, humanost sačuvana od zaborava

imageDa li je holandski lekar Arijus Van Tinhoven bio značajniji kao  hirurg ili kao hroničar jednog vremena, ponajmanje je važno. Više od svega značajna je njegova uloga humaniste i stranca koji je pokazao emptiju prema jednom malom narodu uhvaćenom u strahotama rata, Srbima,  utisak je koji ostaje  nakon premijere dokumentarnog filma o holandskom lekaru , autora Slobodana Rakovića.

Dugogodišnji novinar Slobodan Rakovićpažnju javnosti na značaj i dešavanja vezana za Valjevsku bolnicu u periodu Prvog svetskog rata , skrenuo je pre dve godine dokumentarnim filmom na temu Valjevske bolnice. Posle 100 godina mnogi su prvi put čuli za holandske lekare , medicinske sestre iz Engleske koji su se u vihoru rata borili sa opakom bolešću , tifusom koji je za kratko vreme opustošio Valjevo. Ime Arijusa van Tinhovena tada je zahvaljujući Rakoviću prvi put dobilo na značaju kakav zaslužuje , a u novom dokumenatrnom filmu koji je imao premijeru u Valjevu Tinhoven dobija svoje pune obrise i njegove zasluge bivaju u prvom planu.

„U filmu, koji traje 50 minuta,kroz priču o Arijusu tragamo za motivima dolaska lekara stranih misija u ratom zahvaćenoj Srbiji, njihovim dilemama, vrlinama, ali i sukobima. Istovremeno podsećamo na sve ratne strahote i zločine austro-ugarske vojske u Mačvi i Podrinju. Arijus je prvi stručno dokumentovao i objavio korišćenje „dum-dum“ municije. Ja sam dve godine tragao za dokumentima i fotografijama. Inače, sve fotografije iz perioda kada je Valjevo bilo grad smrti snimio je Tinhoven. Ovaj film je logičan nastavak filma koji sam pre tri godine snimio o Valjevskoj bolnici“,kaže Slobodan Raković, autor filma.

image Arijus van Tinhoven je bio holandski lekar koji je postao poznat zahvaljujući radu kao ratni hirurg u Srbijitokom Balkanskih ratova, a takođe i kao šef hirurškog odeljenja Vojne bolnice u Valjevu tokom Prvog svetskog rata.
U dokumentarnom filmu Raković posebnu pažnju posvećuje i njegovim istragama o zločinima nad srpskim narodom koje su počinili austrougarski vojnici i istorijske podatke dokumentuje fotografijama zločina i tog vremena. Tinhoven je , što je malo poznato bio prvi koji je svojoj zemlji poslao podatke sa detaljnim opisima dum dum metaka koje su Austrougari koristili.
Posebna zanimljivost i raritet filma ogleda se u činjenici da su sve igrane scene snimljene na autentičnim lokacijama tog vremena i u objektima koje je Tinhoven lično koristio. Tinhoven je , otkriva Raković, zaslužan za brojne hirurške aparate tog vremena koji su zahvaljujući njegovom naporu i radu stigli u Valjevo i Srbiju.
Boraveći u Valjevu i ovdašnjoj bolnici Tinhoven se saživeo sa Srbima i zajedno sa njima delio patnju naroda koji se bori za slobodu. O Srbima, prenosi Raković delove njegovog dnevnika, Tinhoven kaže da su žilav narod, da dobro podnose bolove i patnju i da se vrlo brzo nakon operacija oporavljaju i sa istim žarom nastavljaju svoju borbu.
Arijus Van Tinhoven bio je samo jedan od holandskih lekara tog vremena u Srbiji, ali je njegov rad na potpuno različitim poljima i podrška srpskom narodu nadmašila ostale i učinila ga prepoznatljivim.
U filmu sam autor blago koketira sa motivima Tinhovenovog dolaska u Srbiju i dozvoljava govornicima da medju motivima pomenu i avanturizam s obzirom da je došavši u srbiju imao samo 26 godina, ali isto tako vrlo brzo gledaocu daje nove motive koji nadaleko nadmašuju svaki drugi.
Tinhoven kao humanista, hirurg, hroničar i prijatelj Srba postao je Valjevac što i autor u naslovu „Arijus Van Tinhoven valjevski Holandjanin“ , upravo i sugeriše.

image

Slobodan Raković, dugogodišnji novinar RTS-a i Pregleda u svom dosadašnjem radu sačuvao je kroz dokumentaristiku nekoliko značajnih dogadjaja i ljudi kao što su inženjer , inovator na polju naoružanja Nikola Stanković vlasnik fabrike Vistad u Valjevu iz koje je ponikao današnji Krušik , Valjevo kao grad smrti u vreme Valjevske bolnice 1914-1915. godine sa posebnim osvrtom na čuvenu slikarku Nadeždu Petrović koja je u Valjevu i preminula od tifusa i čitavom plejadom valjevskih i stranih lekara koji su tada radili u više od 30 objekata pretvorenih u bolnice u Valjevu.
Zbog svog novinarskog rada Slobodan Raković je dobitnik nagrade UNS-a za životno delo i nagrade Grada Valjeva.

S.V.

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.