Gradska Skupština donela je 4 zaključka vezana za staru čaršiju Tešnjar. Namera grada je da ingerencije vezane za Tešnjar vrati sa nivoa Beograda Valjevu. Na sednici Skupštine moglo se čuti da Valjevo jedino finansira ovdašnji Zavod dok je njihov status gotovo regionalni.
Već je odavno pozanto da svaka intervencija u staroj čaršiji Tešnjar mora da dobije saglasnost republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture pa ovdašnji Zavod, koji se i prostorno nalazi u području koje obuhvata Tešnjar, praktično samo prosledjuje zahteve grada Valjeva višim instancama. Da Valjevci po ovom pitanju nemaju nikakvu nadležnost što otežava svaki rad i ulaganje do sada smo mogli da vidimo na slučaju Ulice Kneza Jovice, ali i namere grada da Tešnjar uredi po pitanju bašti. Za sve se pita Beograd.
Zamenik gradonačelnika Dragan Jeremić informisao je odbornike o trenutnom stanju, ali i nadležnostima. „ Treba li da govorimo iznova o tome da mi u Tešnjaru ne možemo apsolutno sami ništa. Ne može ni naš Zavod za zaštitu spomenika, a imamo situaciju da je život ljudima u Ulici Kneza Jovice postao nepodnošljiv. Godinama već pokušavamo da taj problem rešimo, ali bezuspešno. Dobili smo takve uslove od republike po pitanju turske kanalizacije koja se nalazi ispod te ulice da mi nismo u mogućnosti to da ispunimo jer nemamo sredstava za ulaganja tog obima. Oni nedaju novac za sanaciju jer tvrde da nemaju , a trebalo bi da mi na lokalu imamo ono što oni nemaju na republici. Ta situacija mora već jednom da se reši”, rekao je Jeremić.
Potpunu zabunu unela je direktorka ovdašnjeg Zavoda, Ksenija Stevanović, rekavši da je pre nego što se pronadje rešenje potrebna sondaža terena. „ Neophodno je izdvojiti 100 000 dinara da bi bila uradjena sondaža, ispitivanje svega što se nalazi ispod te ulice da bisnmo znali u kakvom se stanju nalazi ta kanalizacija i potom u skladu sa tim vrlo brzo bi usledilo rešenje”, ustvrdila je Stevanovićeva.
I na ovu rečenicu reagovao je zamenik gradonačelnika Jeremić : „ Ja zaista sada prvi put čujem o bilo kakvih 100 000 dinara i sondaži. Lično ste bili upoznati sa dolaskom vašeg predstavnika sa republike, izvesnog gospodina Ciganovića koji je bio nepokolobljev u zahtevima i milionaskim iznosima. Grad će izdvojiti 100 000 dinara, ali šta ćemo sa zvaničnim dopisima koje su nam uputili zahtevajući od nas nešto drugo?”
Grad Valjevo jedini je grad koji finansira ovdašnji Zavod za zaštitu spomenika dok Zavod svojom nadležnošću pokriva teritoriju celog regiona. Zašto i Šabac i druge opštine ne bi učestvovale u radu i finansiranju, bilo je pitanje na koji je uglavnom usledio odgovor da je tako svojevremeno napravljen ugovor i jednostavno nije menjan.
„ Mi njih izdržavamo, a nemamo nikakav uticaj na njihov rad. Baš nikakav. Problem Ulice Kneza Jovice dok mi plaćamo Zavod neko u Beogradu drži u fioci”, konstatovao je Jeremić.
Rasprava na ovu temu dovela je do usvajanja četiri zaključka i naložilo Veću:
– Gradsko veče mora sagledati mogućnosti i potrebu povratka ingerencija sa Republike na Grad Valjevo po pitanju Tešnjara
-mora biti definisana zona zaštite Tešnjara
-mora se definisati način finansiranja Zavoda
-mora biti uradjen plan regulacije .
Ova četiri zaključka trebalo bi da dovedu do konačnog rešenja postojećih problema u Tešnjaru, a pre svega da se spreči dalje propadanje stare čaršije koje je uveliko u toku.
Jedino pitanje koje je na kraju ostalo bez odgovora jeste , da li će prelaskom ingerencija sa Republike na grad biti smanjen nivo zaštite odnosno da li će Tešnjar prestati da bude prostor
Od nacionalnog istorijskog značaja?
S.V.