Letnja sezona radova pored sanacije kvarova za JKP Vodovod uveliko je u toku. Ovo javno preduzeće trenutno izvodi radove na više lokacija u samom gradu i van njega.
Od sopstvenih sredstava JKP Vodovod u vrednosti od tri miliona dinara finansira postavljanje crpne stanice na vodovodnom pravcu Paune –Mrčić. Direktor Vodovoda Djordje Milanović objašnjava da je problem nestasice vode u letnjem periodu u Paunama i Mrčiću bio u činjenici da kada Beloševac poveća potrošnju vode, dolazi do pada pritiska i pumpe ne izbacuju vodu u rezervoar, koji se prazni i dolazi do nestasice vode u delu mreze posle rezervoara.
„Radi se o problemu koji postoji duzi niz godina, a sličan problem je bio izrazen i u visinskim zonama u Popučkama i Zabrdici, koji smo ove godine resili. Zelimo da trajno resimo ovaj problem, uradili smo projekat, postigli dogovor sa vlasnikom parcele na kojoj ćemo izgraditi buster stanicu, a već smo naručili i montažni objekat i hidromašinsku opremu, tako da će ovaj problem biti trajno rešen u narednih mesec dana“, kaže Milanović.
Kada su u pitanju već izvršeni radovi Milanović navodi da je rekonstruisano u ovoj godini oko 4 kilometra mreže, a da je cilj do kraja godine 10 kilometara:
Trenutno se privode kraju radovi na izgradnji vodovodne mreže na Divčibarama na liniji ka odmaralistu Stevan Filipović , a u planu su i radovi prema Marinkovića kosi. „ Na Divčibarama radimo rekonstrukciju od glavne ulice do odmarališta Stevan Filipović , a u planu je i Marinkovića kosa. Reč je o zameni azbestnog cevovoda, gde je dolazilo do čestih kvarova, a sam cevovod prolazio je kroz privatne parcele pa je bilo teško i sanirati kvarove. Ove radove finansira grad sa 6 miliona dinara. u narednih sedam dana zavrsavamo i Pantićevu ulicu, kako bi krenuli sa radovima u Dušanovoj ulici“, kaže Milanović.
Po pitanju kanalizacije na Divčibarama kojom bi se problem otpadnih voda trajno rešio Milanović objašnjava da se tu radi o investiciji grada te i da radna grupa za Divcibare priprema dokumentaciju za raspisivanje tendera za izradu projekta, a grad je obezbedio sredstva i za izgradnju kanalizacione mreže, i odmah po izradi projekta biće raspisan i tender za izbor izvođača radova na kanalizacionoj mrezi.
Ranije najave da bi Vodovod mogao da se kreditno zaduži kako bi vodovodna mreža u samom gradu bila rekonstruisana po rečima direktora više nisu aktuelne. „Nema ni potrebe za tim. Mi smo prošle godine već oko 8 kilometara tih cevi zamenili i ove godine uradićemo najviše što budemo mogli . Po mojoj proceni zamena je moguća i bez kredita, uz dobar plan i izbor prioriteta. Nemoguće je naravno to uraditi odjednom , ali za par godina imaćemo zamenjene cevi na svim kritičnim lokacijama. Trenutno gde god se radi rekonstrukcija ulice mi prvo radimo rekonstrukciju cevovoda i zamenu kućnih priključaka. Zašto bismo se onda kreditno zaduživali?“, kaže Milanović.
Završen je vodovod u Radjevom selu i Djerdapskoj ulici. „Ti potrošači su do sada praktično bili nelegalni, ili evidentni kako ih u Vodovodu nazivamo i oni sada donose dokumentaciju kako bismo izdali tehničke uslove za priključenje na vodovodnu mrezu. Potrošači na ovom području su imali višegodišnje probleme sa pritiskom. Uradili smo i projekte za hidroforsku stanicu i još 1,3 km cevovoda u tom delu grada, tačnije za Dragojloviće i već smo krenuli sa radovima. Istovremeno završili smo i Kotešansku ulicu.“, navodi Milanović.
Direktor ističe da nekada radovi idu malo sporije od očekivanog jer Vodovod generalno nema dovoljno radnika. „ Mnogo je posla i mnogo gradilišta trenutno imamo. Mi smo sada preko biroa angažovali dvojicu bagerista, a potrebni su nam u sezoni radova i monteri i kopači. Mi imamo i situaciju da ljudi rade i prekovremeno i subotom , a nemoguće ih je platiti. Oni su prihvatili taj posao i zahvaljujući tome, rokovi za Pantićevu neće biti probijeni. Međutim, problem jeste kako motivisati zaposlene sa minimalcem, a prekovremeni sati su u okviru iste mase“, kaže Milanović.
Milanović navodi da cevi pucaju tamo gde nije izvršena rekonstrukcija, ali navodi i činjenicu da tenderi na prvo mesto stavljaju najniže ponude, a ne najbolji kvalitet.
„Kada je u pitanju Kamenica, smatram da je grad sada opredelio dovoljno novca i u dogovoru sa našom službom Razvoja treba da raspišu tender za završetak radova. Takođe, za vodovod prema Brankovini, uz konsultacije sa našim inženjerima grad će raspisati tender“, kaže Milanović.
S.V.