Nakon izjave premijerke Ane Brnabić da lokalna samouprava treba da bude okrenuta domaćim investitorima pre svega postavlja se pitanje u kojoj meri to grad zaista I čini? Livade koje možemo zvati I industrijska zona nisu jedino što je potrebno investitoru.
Privredni savet?
Prilikom posete Valjevu premijerka Ana Brnabić je izjavila da lokalna samouprava treba da bude okrenuta domaćem investitoru pa I da treba da ima posebno radno telo koje će se samo time I baviti. Valjevo je takvo telo već imalo. Naime, pre dve godine vidjen je pokušaj da se u jednom radnom telu u Valjevu, za koje premijerka smatra da treba da se zove I bude bude formiran kao Privredni savet , na jednom mestu okupe svi domaći preduzetnici i privrednici veliki I mali kako bi se razgovaralo o njihovim potrebama. Upravo ovakvu poruku poslala je I prilikom posete Valjevu premijer Srbije Ana Brnabić. Ipak ovo telo nije moglo da zaživi u Valjevu jer je inicijativa dolazila od strane SPS-a, za šta je većinski koalicioni partner SNS smtrao da nije dobro.
Komunikacija I osnaživanje domaće privrede?
Od dolaska Gorenja, Austroterma I preduzeća Vali, Valjevo nije videlo stranog investitora pa je I logično da posle toliko obećanja brojnih ministara bar sada bude uvažena premijerka Brnabić koja smatra da je razvoj moguć I uz domaće privredne snage. U Valjevu je nedavno održan Sajam domaće privrede SPREG na kome predstavnici grada nisu ni učestvovali, a kada je podrška u pitanju sa mesec dna zakašnjenja grad je istoj manifestaciji opredelio 100 000 dinara. Dok je domaći trgovački lanac u Valjevo doveo oko 60 proizvodjača velikih I malih medju kojima I Bambi I Coca colu I koji su tri dana sajma razgovarali medjusobno o mogućim novim poslovnim proširenjima u tim razgovorima predstavnici grada nisu učestvovali.
Industrijska zona?
Grad Valjevo kupio je prostor za 192 miliona dinara koji nema infrastrukturu pa će za investiranje I opremanje zemljišta koje je volšebno, ali učinkovito sa poljoprivrednog prevedeno u gradjevinsko zemljište, ,orati da izdvoji još toliko. Industrijskoj zoni potrebne su saobraćajnice , kanalizacija I voda, industrijska struja, odgovarajuće izdjubravanje, a moguće I telekomunikacije. Pojedine industrijske zone u Srbiji imaju I male pogone za preradu otpadnih voda. Svaka stavka povećava trošak , ali I traži vreme najpreza tendere potom za izvodjenje radova. Zainteresovani investitor na sajtu grada neće čak ni pronaći informaciju o ovom zemljištu jer u delu Industrijska zona –aktivnosti grada postoji samo informacija o zoni Stefil u kojoj više nema slobodnih parcela.
Pomoć grada-subvencije ?
Grad Valjevo je doneo svojevremeno odluku o oslobadjanju od plaćanja komunalnih i administrativnih taksi od 1 do 10 godina u zavisnosti od broja radnika koje investitor zapošljava. Odluka iz 2012. godine koja je prvobitno predvidjala olakšice za one koji zapošljavaju najmanje pedeset radnika je kasnije promenjena pa olakšice čekaju i one koji zapošljavaju već više od 5 radnika. Ova odluka grada odnosi se samo na proizvodne delatnosti.
Pomoć države strani I domaći investitori?
Za Vamediu Dr Dragovan Milićević , profesor ,ekonomski konsultant i nekadašni državni sekretar u ministarstvu trgovine je izjavio da Srbija nikada nije prestala da daje subvencije investitorima.” Domaći I strani, deklarativno jesu izjednačeni, zakonski da , ali šta se u praksi zaista dešava je jedno možda drugo pitanje.Imamo slučajeve da se u praksi dešavalo sve i svašta, da su domaći investitori bili daleko više diskriminisani. Koliko je meni poznato subvencije države se kreću u rasponu od 3 000 do 10 000 evra. Sve zavisi od toga gde se investira, koliko se zapošljava radnika, da i se radi o privredno razvijenoj ili nerazvijenoj sredini. Nije baš sve isto za domaće investitore , ali moramo da vodimo i računa o tome koiko domaćih investitora bi moglo tako nešto i da pokrene.Mi imamo u državi nekoliko domaćih velikih sistema koji investiraju bez državne pomoći. Ipak strane direktne investicije nikada nisu doprinele privrednom razvoju neke zemlje”, rekao je Milićević navodeći da o svemu odlučuje ministarstvo privrede.
Gde je tu Valjevo?
Dok se čeka raspisivanje tendera za projektovanje brzih traka deonice puta M4 ne treba zaboraviti da Valjevo nema autoput I dalje, nema gas, nema ni slobodne carinske zone. Grad nije kupio ni prazne pogone nekadašnjih društvenih preduzeća koji su se prodavali, a koji bi mogli biti ponudjeni.Dakle, Valjevo nije u vrhu liste preporuka za investiranje.
Da li je onda jedino rešenje Valjeva zaista u onome što premijerka savetuje? Očigledno jeste. Samo još da neko to I uvaži.
S.V.