Društvo istraživača „Vladimir Mandić Manda“ još jednom je očistilo čuvenu Mejinu česmu na redi Gradac. Prošlogodišnje čišćenje bilo je deo projekat sa gradom Valjevom dok su ove godine mladi istraživači samoinicijativno uredili prostor.
Korov, šiblje, smeće sve je to ponovo bila slika koja je gotovo skrivala izvor na reci Gradac, poznatiji kao Mejina česma. Sam prostor nalazi se nedaleko od kupališta i brojnih kafića, ali očito sem mladim istraživačima, nikom drugom ne smeta ružna slika .
Prošle godine kada su istraživači ceo pomenuti prostor uredili , omogućili pristup izvoru i neobičnoj česmi , ona je ponovo zablistala nekim starim sjajem , ali očito od tog trenutka do danas niko drugi ni nadležan ni nenadležan nije se česme i ovog prostora setio.
„Sve je ponovo bilo zaraslo u korov i šiblje i sada smo to iskrčili koliko je moguće. Nije isključeno da ćemo još jedan dan morati da ovde radimo da bi to izgledalo kao ranije“, kažu istraživači.
Njih oko 30 odvojilo je drugi dan vikenda kako bi Mejina česma, za koju niko ne zna tačno kada je nastala, zasukali su rukave i ponovo stavili u funkciju klupe koje su postavili prošle godine .“Mi smo pokušavali da se dogovorimo sa gradom da taj prostor preuzme JKP Vidrak i da oni to uredjuju, ali nismo postigli dogovor. Pokušaćemo još jednom da razgovaramo“, objašnjavaju istraživači.
Mejina česma, pretpostavljaju valjevski istoričari nosi ime po Turčinu Meji i niko ne zna kada je prvobitno bila ozidana. Današnji izgled ima iz 1929. godine kada je na izvoru staru česmu ponovo ozidao i uredio Milan Godjevac. Na žalost voda na ovoj česmi nije za piće, ali je prostor idealan za odmor i uživanje pored Gradca.
S.V.