Za dug preduzeća Polet od 14 miliona dinara praktično nema konkretnog rešenja , pokazala je sednica Skupštine. Vlast se uzda u novog direktora, ali da li on ima čarobni štapić kojim bi razvejao dugove koji ovo preduzeće guraju ka potpunoj propasti?
Dug preduzeća Polet za dve godine je narastao na 14 miliona dinara. Na sednici Skupštine usvojena su čak dva izveštaja o poslovanju za 2016. i 2017. godinu, ali i predlog Nadzornog odbora ovog preduzeća da dug bude pokriven delom iz dobiti prethodnih godina , delom iz statutarnih i revalorizovanih rezervi. Da dobitka iz ranijih godina nema bilo je jasno svima u Sali , ali je ovakav predlog ipak prošao. Aktuelnu vlast ije zabrinula ni činjenica da je revizor dao negativno mišljenje za poslovanje u 2016. godini , ali ni činjenica da za 2017. godinu revizor uopšte nije dao mišljenje.
Odbornica Snežana Spajić iznela je podatke za govornicom iz dobijenog materijala posebno naglašavajući kkupovinu vozila koja nije bila predvidjena, nedostavljanje potrebne dokumentacije revizoru u smislu popisa imovine pa se u materijalu može videti da je u TC pronadjeno 137 tezgi i 2 kioska manjka , a potom kao višak nadjeno 100 tezgi , pri čemu se zapravo za manjak koji je očit ne navodi materijalna vrednost.
Odbornici opozicije posebno su isticali činjenicu da za zarade u ovom preduzeću odlazi 61% prihoda pa i već dobo poznatu činjenicu da se u Poletu nalaze brojni bivši direktori.
Odbornik DS-a Duško Rakić posebno se osvrnuo na rad NO. „Kako je uopšte dozvoljeno da se ovo uradi?Nadzorni odbor se ponaša kao da je sve u redu, a sa ovakvim gubitkkom preduzeće nema budućnost . Čak dve trećine zaposlenih radi u administraciji , a evidentno je da su upravo dirrektori doveli do ovakve situacije jer se biraju i postavljaju nestručni ljudi“, rekao je Rakić.
On je posebno istakao da je neprimereno da NO naplati svoj rad , a preduzeće ima takav rezultat poslovanja. „Ovde je zaista pitanje da li ste vi otišli u NO da bi uzeli dnevnice? Ja se ne sećem kada je Polet imao dobit. Ko je uopšte bio angažovan da ustanovi kolike su revalorizovane rezerve?To nigde ne piše. Pa vi ste to proizvoljno napisali“, dodao je Rakić.
Opozicioni odbornici konstatovvali su za govornicom i da je sam način poslovanja Poleta odavno pregazilo vreme, ali i postavljali pitanje ima li uopšte osnova da se izveštaji usvoje? Za govornicom je izneta i nepobitna činjenica da je svojevremeno sa mesta direktora smenjen Dragan Branković upravo zbog duga koji je tada iznosio 3,5 miliona dinara. Ozbiljne rezove predložio je i odbornik Milan Marković SNS, ali se za govornicom nije našao direktor Slobodan Andrić koji bi odgovorio na postavljena pitanja niti izložio kakakv je plan i predlog za rešenje postojećih problema.
U odbranu je stao odbornik SNS-a Milan Gajić koji nije dao redlog i konkretna rešenja niti opravdao bilo šta od nepravilnosti koje su u izveštajima navedene i očite već naprotiv poslovanje Poleta uporedio je sa Toplanom . „ U Toplani Despotović napravio mnogo veće dugove i koje mi sad peglamo“, rekao je Gajić.
Još je zanimljivija izjava odbornika Gajića koji je naveo da je bivši direktor Prvoslav Adžić svojevremeno od Poleta naplatio 5 miliona dinara po osnovu tužbe , ali pritom svesno izostavljajući činjenicu da je njegova partija istog Adžića postavila na mesto predsednika NO preduzeća pre samo godinu dana.
Iz ove izjave jasno je vidljivo da za aktuelnu vlast postoji gradacija dugova, što realna ekonomija poslovanja ne priznaje niti Poletu može biti bitno koje još preduzeće ima dugove , odnosno postalo je jasno, da nema zabrinutosti za jedno javno preduzeće.
Sama činjenica da izveštaji kasne dve godine dovodi do zaključka da ovde uveliko politika brani postulate partokratije koja na žalost gradjana Valjeva , ali i zaposlenih u Poletu neće doneti ništa dobro
S.V.