Pre godinu dana u Valjevu je gradonačelnik Slobodan Gvozdenović najavio osnivanje Regionalne službe hitne medicinske pomoći. Od tada do danas po ovom pitanju ništa nije uradjeno. Vamedia u ministarstvu dobila saznanja da o celom slučaju nemaju informaciju.
Hitna služba u Valjevu postoji više godina kao samostalna služba i radi neprekidno 24 sata, trenutno u tri smene i u svakoj smeni angažovane su po dve ekipe koju čine lekar, tehničar i vozač i stalni dispečer.
Formiranje Regionalne SHMP podrazumevalo bi da u svakom opštinskom centru bude formirana po jedna lekarska ekipa, bez dispečera. Kako je na tada održanom sastanku u Domu zdravlja sa direktorima ostalih DZ u KO rekao gradonačelnik u Krušiku bi bio dispečarski centar kome je neophodno obezbediti dva dodatna sanitetska kombi vozila.
“Na poslednjem sastanku sa ministrima i predsednikom Vučićem izneo sam tu ideju i predsednik je tu ideju podržao i uputio me na ministra Lončara kako bi krenuli u realizaiju same ideje“, rekao je na sastanku sa direktorima Domova zdravlja i predstavnikom Opšte bolnice Valjevo , gradonačelnik Slobodan Gvozdenović.
Kako u Valjevu nakon tog sastanka više nije bilo ni pomena o osnivanju RSHMP , a u budžetu grada nije obezbedjena finansijska podrška za realizaciju , Vamedia je nakon evo godinu dana od najave informaciju pokušala da proveri u ministarstvu gde je dobijen odgovor da o tome nije bilo ni pomena , odnosno da ministarstvo nema podatke o tome.
Ideja o pokretanju RSHMP nije ideja ove vlasti niti ideja gradonačelnika Gvozdenovića već je prvi put u javnosti inicijativu pokrenuo tadašnji Zdravstveni centar još 2008. godine . Kako je tada rečeno po ovoj ideji, u Valjevu bi bio formiran dispečerski centar regionalne službe hitne pomoći, a u ostalim opštinama Kolubarskog okruga, u Lajkovcu, na Ubu, u Ljigu, Mionici i Osečini bili bi stacionirani punktovi hitne pomoći. Svi pozivi na broj 94 slivali bi se u dispečerski centar, a odatle bi bile alarmirane ekipe hitne pomoći na terenu, koje bi do pacijenta stizale vrlo brzo.
“Začetnik ideje o osnivanju regionalne službe hitne pomoći još pre nekoliko godina bio je dr Radiša Jokić, tadašnji direktor Doma zdravlja u Valjevu. U međuvremenu lekari ZC Valjevo dodatno su ga razradili. Želja je da pacijenti budu vrhunski, maksimalno stručno i efikasno zbrinuti. Osim Valjeva, sva druga mesta u Kolubarskom okrugu nemaju svoju hitnu službu pošto imaju manje od 30.000 stanovnika, što je zakonski minimum za postojanje takve službe” izjavila je dr Radmila Mihailović, tadašnji pomoćnik generalnog direktora ZC Valjevo za primarnu zdravstvenu zaštitu.
Ona je tada iznela I podatak da Hitna služba u Valjevu ima 14 ekipa. Informacija od pre godinu dana iz Doma zdravlja bila je tri smene po dve ekipe , dakle 6 ekipa. Za deset godina broj ekipa je dakle smanjen, a sama ideja iako ponovljena , nije ni realizovana.
S.V.