Osnovno javno tužilaštvo u Valjevu je odbacilo krivičnu prijavu protiv direktora preduzeća „Gorenje“ i preduzeća „Gate“ jer su, kao osumnjičeni, pristali da uplate iznos od 50 hiljada odnosno 30 hiljada dinara u humanitarne svrhe, informacija je koju je medijima u Valjevu dostavio Vladimir Pantić, službenik Odseka za vanredne situacije i poslove odbrane u gradskoj upravi Valjevo. Pantić je svojevremeno upravo zbog ovog slučaja kao uzbunjivač ostao bez radnog mesta, ali je potom odlukom suda odluka komisije koja je odlučivala o njegovom premeštaju osporena.
“Pre godinu dana, u decembru 2017, podneo sam kao službnik krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu u Valjevu protiv više osoba iz preduzeća „Gorenje“ i „Gate“ i više osoba iz ovdašnje lokalne samouprave. Sve zbog sumnje da su pomenuti odgovorni za bespravnu gradnju, prikrivanje krivičnih dela, zloupotrebe ovlašćenja i trgovinu uticajem. Više tužilaštvo je stvar prosledilo Osnovnom javnom tužilaštvu u Valjevu. Radeći u službi za građevinske dozvole od građevinske inspekcije sam dobio obaveštenje da je investitor „Gorenje“ uveliko odmakao sa radovima na dogradnji fabričke hale kod Poljoprivredne škole a da je investitor „Gate“ porušio postojeće objekte i otpočeo pripremne radove na izgradnji stambene grade u Pop Lukinoj ulici. Istog dana kada sam odbio da preduzećima „Gorenje“ i „Gate“ izdam građevinsku dozvolu premešten sam u službu za vanredne situacije. Nakon toga sam podneo krivičnu prijavu. Dograđena fabrika je završena i radi. Zgrada u Pantićevoj ulici je sazidana. Posle godinu dana rada tužilaštva i policije, ostvaren je gore opisani ishod”, navodi Pantić u saopštenju upućenom medijima.
Pantić navodi da je u pomenutom slučajevima preduzeća Gate I Gorenje, Tužilaštvo smatralo da je prihvatljivo osumnjičene poštedeti krivičnog progona i eventualne krivične odgovornosti za krivično delo gradnje bez građevinske dozvole jer su ispunjeni zakonski uslovi i jer postoji nevelika verovatnoća da su učinili krivično delo, odnosno da ono što su učinili nije toliko društveno opasno. Tužilaštvo smatra da je takva odluka primerena načinu i okolnostima pod kojima je moguće delo izvršeno. Osnovno javno tužilaštvo je, naređujući osumnjičenima uplatu navednog iznosa, smatralo da su lične i imovinske prilike osumnjičenih takve da je toliki iznos prihvatljiv.
Ovaj državni organ smatra da su uplatom novčanog iznosa i odbacivanjem krivične prijave „namireni interesi sve tri strane“.Najpre države koja ne mora sprovoditi krivični progon i trošiti resurse. Tu je zadovoljen i interes osumnjičenjih koji ne moraju da se izlažu neprijatnostima i većim troškovima a krivični postupak i krivična odgovornost im se ne beleži. Tužilaštvo drži da je namiren interes i podnosioca krivične prijave, oštećenog, koji može kod građanskog suda tražiti naknadu štete. Osnovno javno tužilaštvo u Valjevu smatra da je odlukom o odlaganju krivičnog gonjenja osumnjičenih i odbacivanjem krivične prijave ostvarena ušteda i da je omogućeno da se tužilaštvo bavi važnijim i ozbiljnijim zločinima. Po tužilaštvu, ostvarena je pravda.
Pantić podseća i da je gradnja bez građevinske dozvole je predviđena kao krivično delo u članu 219.a. Krivičnog zakonika. Odlaganje krivičnog gonjenja (oportunitet) je mogućnost ustanovljena u članu 283. Zakonika o krivičnom postupku. Bespravna gradnja, gradnja bez dozvole, divlja gradnja je veoma štetna ljudska delatnost. Opasna po okolinu i za pravnu sigurnost.
Tuga šta se radi! Valjevo, probudi se! Gradjani su kao hipnotisani, kao roboti idu ulicama, lica kao maske, bez emocija. Trgnite se ljudi, dajte da neko pucne prstima i da se probudimo iz ove kolektivne hipnoze! Stop naprednjačkom teroru!