Praznici pred nama oduvek protiču I u znaku bogatije trpeze. Ove godine visoka cena žive vage prasadi I jagnjadi sigurno će uticati negativno na ranije navike vezane za trpezu sa obaveznim pečenjem.
Ukoliko planirate odlazak na pijacu bez par hiljada dinara u džepu ne bi trebalo da krećete. Povećane cene proizvoda evidentne su I na valjevskoj pijaci .
Shodno prazniku Vaskrsu, nije loše znati da se cena jaja kreće od 14 do 17 dinara po komadu, nešto su skuplja bela jaja, a cena za jaja već našarana voskom kreće se oko 20 dinara po komadu. Na pijaci je takodje moguće kupiti I boje za jaja, a one najjednostavnije koštaju 5 dinara za kesicu. Na pijaci je takodje izložen I veliki broj najrazličitijih ikebana za koje u proseku treba izdvojiti oko 350 dinara , korpi za jaja od 100 z sasvim male kartonske pa do 800 dinara za korpe od drveta I pruća.
Kad su u pitanju cee voća I povrća na valjevskoj pijaci one su sledeće:
Mladi luk crni 50 dinara/beli 100 dinara
Mladi kupus 150 dinara
Listina veza 100 dinara
Pasulj od 250 do 300
Paradajiz 250 dinara
Krastavac od 180 do 220 dinara
Zelena salata 50 dinara
Rotkva 160 dinara
Jagode od 200 do 250 dinara
“Kupuje se , ali svega manje . Nekad se uzimalo recimo po 4 veze listine sad dve ili normalno je bilo kilogram paradajiza sad je to tri ili četiri paradajiza najviše. Salata se više prodaje, kupus isto. Ima I onih koji ne pitaju za cenu, ali nema ih mnogo”, priča jedna od prodavaca na valjevskoj pijaci.
Shodno rečenom jasno je da je najveći broj gradjana odlučio da više novca izdvoji za meso na stolu . To potvrdjuju u kasapnicama gde u najvećoj meri više I ne primaju narudžbe jer je , kažu , sve unapred prodato.
Ukoliko odlučite da sami pripremate meso za praznični ručak treba zanti da u kasapnicama prasetina košta 700 dinara za kilogram, a jagnjetina 900 dinara. Jeftinija varijanta jeste meso za roštilj.
Veliki broj Valjevaca za Vaskrs praktikuje da na prazničnoj trpezi ima pečenje.
Cena prasadi od 16 do 25 kilograma, koja su najtraženija za uskršnju trpezu, na stočnim pijacama i kod odgajivača kreće se od 400 do 450 dinara za kilogram žive vage i ta cena je skoro duplo viša nego pred prošli Uskrs. Prosečna cena jagnjadi je 350 dinara za kilogram žive vage. Poput prasadi, i cena jagnjadi u proseku je duplo viša pred ovaj Uskrs nego što je bila lane.
Kada je u pitanju meso iz pečenjara koje samo treba servirati na uskršnju trpezu, praseće se prodaje po ceni od 1.100 do 1.600 dinara kilogram, a jagnjeće od 1.300 do svih 2.000 dinara kilogram.
Cene nisu niske, šta god da odlučite. Zanimljivo je razmišljanje jedne sugradjanke koja je prokomentarisala u kasapnici cenu mesa rečima: “E kad dodju praznici lepo mi nje dobro koliko košta”.
I možda je u tome stvar. Običaj kog se pridržavamo jeste da svaki veliki praznik svetkujemo uz bogatu trpezu. Ali, ne treba da zaboravimo da Uskrs, kao i Božić ili drugi verski praznik nisu definisani hranom već verom.
Pa ako neko I nije imao za pečenje I 200 jaja, to ne znači da za njega nema praznika. Uskrs nije radost za stomak već za dušu. Zašto to stalno zaboravljamo?
Sta je ovde skupo? Pa nismo svi sirotinja sto radi za 500 evra
Sujeta je cudo i bolest u isto vreme …
Васкрс
Evo danas 22.04 ’22, krastavac 300, jagode 600, paradajz 400. Sramota.
Kupujem u Lidlu. Jeftino,sveze , povoljno.
Сељак гласао за вођу. не купујем више код њих и навијам за фискализацију пијачних тезги.