Ovih dana , a pre početka posta , mnogi su se odlučili da za svoju porodicu obezbede čuveni posek. Novembarski svinjokolj, pokazuju cene, itekako se isplati.
U neko prošlo vreme novembar je uglavnom bio signal za poslednji trenutak u obezbedjivanju zaliha mesa za predstojeću zimu. Dan republike koji se nekad obeležavao 29.novembra uglavnom je proticao u čuvenom svinjokolju, a u Valjevu retke su bile porodice bez zamrzivača sandučara .
Zvanične cene pokazuju da svinja od 150 kilograma košta 48.000 dinara , a za kilogram mesa ili pak pršute, slanine, čvaraka treba izdvojiti više od 100 evra. Ovaj podatak i razlika izmedju cene mesa žive vage I kilograma u kasapnici ponovo su na “velika vrata” vratili poseke.
Naime, trenutno najniže ili čak akcijske cene u velikim marketima koji posluju na teritoriji cele Srbije su sledeće: kilogram svinjskog buta je 790, svinjskog karea 884, pečenice 1.300, pršute 3.800, slanine 2.611, čvaraka 2.000 i masti 600 dinara, što ukupno iznosi 11.985 dinara. I ne treba zaboraviti da ovde govorimo o cenama za jedan kilogram.
Ovogodišnje cene “žive vage” tovljenika tek su malo više, pa svinje veće težine koštaju od 280 do 300, dok je cena onih u klasi “bekon” od 320 do 350 dinara za kilogram, pokazuju izveštaji sa stočnih pijaca.printscreen/youtube/arena
Doktor stočarstva Radosav Vujić kaže da se posek isplati , ali d anije tako lako doći do debelih svinja.
“Naime, i ovogodišnji svinjokolj dočekujemo gotovo praznih obora. To su posebno odnosi na nedostatak svinja u klasi “bekon”, jer se nastavio negativni trend rasprodaje priplodnih krmača zbog niske otkupne cene i neisplativosti gajenja zbog cena stočne hrane i svih ostalih troškova proizvodnje. Broj svinja je svake godine u Srbiji minimum dva do tri procenta manji. Farme se gase gotovo svakodnevno, a kako pokazuju neke nezvanične procene, njihov broj je pao za oko 30 odsto”, kaže Vujić.
Ipak poseka ima u prodaji , a uporedjujući cene Vujić navodi da se na ovaj način nabavka mesa itekako isplati.
“Od jednog tovljenika težine 150 kilograma, ako je reč o beloj svinji plemenite rase koja ima 60 mesnih jedinica, domaćinstvo može dobiti 70-80 kilograma mesa, dok je ostatak, kada se izbace iznutrice, slanina i mast. S druge strane, vidimo u marketima da je cena slanine već preko 2.500 dinara za kilogram, čvarci su dostigli 2.000, a kilogram masti je preko 500 dinara. Čak i ako se prodaju po akcijskim cenama, svinjski but nije jeftiniji od 700, a kare bez kostiju košta više od 800 dinara kilogram. Kilogram pečenice minimalno staje 1.000, dok cena pršute ide preko 3.500 dinara kilogram, a sve su to u odnosu na period pre od godinu dana dramatična poskupljenja”, kaže Vujić.
Pored spremnog zamrzivača I ugovorene sušare neophodno je izdvojiiti I pare za kasapina čije se cene kreću od 30 pa I do 50 evra u zavisnosti šta I na koji način treba da pripremi.
Poštovani,
Ko ima para imaće i posek.Mnogo građana sa svojom decom sanjaju o pršuti ili o pasujlu sa rebarcima jer nemaju novca za osnovne životne potrebe.
Ali zatio je tu smeće od parizera po akcijskoj ceni za užitak na tonućem brodu zvanom Srbija !
Jeeeee za velikog vodju !
Gospodine Vlado, zamolio bi Vas da navedete bar dva „torpeda“ koja su pogodila brod zvani Srbija.
Ni malo korektno sa Vaše strane.Nije Vlado baš tako.Mnogo je dobrih i pozitivnih stvari koji ukazuju da se u ovoj našoj Srbiji bolje živi.Problema naravno ima, ali ne takvih i tolikih da Srbija tone, ili da je potonula.
Danas sredjene dve po 200 kg. Brdo mesaaaa. Živeli
SVINJA OD 150KG IMA 50-55KG MESA…
Veoma je teško porodicama u gradu da kupe posek jer da bi kupili treba da odvoje za 200 kg 60000 plus katarina plus sušenje, to je još isplativo ljudima na selu koji imaju svoju hranu,inače 3 kg hrane ide za kilo priraštaj što znači da jedna svinja treba da pojede 600kg koncerata a to je 600x40dinje 24000 dok kupi prase 15000sve ukupno oko 40000 plus kasapin plus sušenje razlika je par hiljada dinara.
Od snova nema nista zasucu rukave i cuvaju i jedu sve redom ,a ne sede u grobnicama od betona i misle da se sve stvara samo od sebe
Previsoka cena svinja u odnosu na cenu stočne hrane. Još više je preterana cena klaničara koji ostaju velike zarade u odnosu na proizvođače i krajnje korisnike, kupce. Razmislite da li je realno da kilogram mesa košta 50-60 kg kukuruza???
Svinja od 150 kg je samu sebe pojela kroz hranu triput. tako da se ne isplati uopste, nego jse na taj nacin cuva srpska tradicija … a to da neko cele zime i proleca bez prestanka jede meso i preradjevine, misleci da stedi , nikada nisam razumeo a takvi posle kukaju na sve, pocev od visokog pritiska …