Usvojen Plan kvaliteta vazduha 2024-2027

Skupština grada usvojila je Plan kvaliteta vazduha 2024-2027. godina. Opozicija u izlaganjima konstatovala da plan kasni tri godine, ali za isti nije glasala.

Raspravu u Skupštini  o Planu kvaliteta vazduha okarakterisala je kritika opozicije pre svega na kašnjenje i potom odgovor pozicije o svemu što je u medjuvremenu uradjeno na ovom polju.

Aleksandar Djukić, koalicija Svanuće, prvi je za skupštinskom govornicom konstatovao da Plan kasni tri godine što po njegovom mišljenju pokazuje nebrigu vlasti o tako važnom problemu koji treba rešavati. „Koliko je ovo pitanje ozbiljno pokazuje i podatak da već u ovoj godini imamo 73 dana prekoračenja zagadjenosti vazduha. U ovom planu ne vidimo jasno precizirane mere o obaveštavanju gradjana o danima prekomerne zagadjenosti“, rekao je Djukić.

Odbornica Svanuća, Jasminka Nedeljković ukazala je na izostanak parametara na osnovu kojih bi se merila uspešnost sprovodjenja predvidjenih mera dok je Marija Andrić iz iste koalicije u raspravi navela i slučaj neuslovne i nesanitarne gradske deponije čije rešavanje takodje utiče na stepen aerozagadjenja. „Deponija mora biti deo ovog Plana . Podnet je svojevremeno predlog za postavljanje novih biotrnova, ali je odbačen. Od postojećih 20 pronadjena su samo tri jer su ostali zatrpani“.

Nemanja Jakovljević  iz koalicije Svanuće upitao je zašto se noizgradjene zgrade u Valjevu ne priključuju na toplovod i da li postoji mogućnost da grad reši taj problem? „Nadzor, inspekcije, ključne su u rešavanju problema. Da li je tačno d aGrad već šest meseci nema rukovodioca inspekcijskih poslova“, upitao je Jakovljević.

Pitanje o kašnjenju postavio je i Ivan Manić iz Svanuća.“Prvobitni plan 2010-2021 godina čak nije bio ni važeći . Ljudi u Upravi su o tome ćutali jer to nije politički dobro. Prvobitni Plan trebalo je da nosi naziv 2022-2027 godina , ali sad pošto kasni tri godine imamo 2024-2027 godinu. Za to vreme 240 Valjevca više nije sa nama . Vreme je ono što je ključno“, rekao je Manić.

Zamenik predsednika Skupštine dr Zoran Živković (SPS) izneo je podatke kojima se ukazuje da je Valjevo na trećem mestu po zagadjenju . „Važno je da kažemo da je ovaj Plan kasnio jer se čekala saglasnost ministarstva na ovaj plan . Rešavanje ovog problema nam je ključno jer je prosečna starost u Valjevu 41,6 godina , Valjevo je u nezgodnom geografskom položaju zbog provetravanja . Kada su u pitanju oboljevanja na prvom mestu su respiratorne infekcije na drugom mestu rak pluća. Saglasnost na Plan smo dobili tek ove godine , ali grad je u medjuvremenu sprovodio druge mere , dolazak gasa, Krušik zamenio energent prešao na kvalitetniji iz Rumunije. Ima dosta pomaka , ali je kašnjenje uslovljeno čekanjem na saglasnost“, rekao je Živković.

Odbornik SNS-a Radojica Rstić podsetio je prisutne da je grad u medjuvremenu u saradnji sa ministarstvima investirao stotine miliona u brojne mere kojima se utiče na smanjenje aerozagadjenja. „Tačno je da kasnimo, ali je tačno i da smo mnogo toga uradili. Stotine miliona subvencija, ugašene kotlarnice koje su bili najveći zagadjivači, uradjene tri gasne kotlarnice . Subvencije za energetsku efikasnost i da ne nabrajam šta sve. U odnosu na ono što smo zatekli , uradjeno je mnogoi još treba da se radi i radićemo i dalje na rešavanju ovog problema“, rekao je Rstić.

U ponovnom obraćanju odbornicima Aleksandar Djukić, Svanuće, ukazao je da je potrebno da se u Radnoj grupi za praćenje sprovodjenja plana trebalo da se nadju i predsatvnici gradjana , NVO koje se dugi niz godina bave ovom tematikom.

„Koalicija Svanuće biće uzdržana , ali ćemo analizirati svaki vaš korak. Želim da ovo ozbiljno shvatite  da napravite hrabriji iskorak , uložite više sredstava , možda da grad odustane od nekih stvari kako bi fokus bio na ovim merama, siguran sam da će gradjani to razumeti. Tu su i fondovi Evrope što takodje treba iskoristiti“, rekao je Djukić.

Gradonačelnik Valjeva se složio sa predlogom da u Radnoj grupi za praćenje budu i predstavnici NVO, ali je u obraćanju insistirao na aktivnostima grada u proteklom periodu i dolasku gasa u Valjevo.

„Jedan smo od retkih gradova koji su uložili tako mnogo novca. Nismo propustili nijedan konkurs ministarstava . Dobili smo sredstva i naši napori su podržani . Morate da shvatite da se i druge lokalne samouprave bore za sredstva , ali evo mi smo uvaženi. Ovo nije političko pitanje , ovde moramo imati konsenzus jer svi živimo u ovom gradu. Ja ne znam da li vi shvatate koliko je važno što nam je gas stigao? Imam osećaj da se to površno gleda , a to je nešto o čemu su generacije sanjale i priželjkivale. Gas je u industrijskoj zoni i dolazi do Toplane i Krušika . Druga faza je gasifikacija grada. Celog grada pa i Divčibara . Mi sada imamo ljude koji žive na obodu grada i možda nemaju bolje rešenje od energenta koji koriste , ali gas rešava i taj problem. Nadam se da svi mi ovde u ovoj Sali koristimo prihvatljive energente jer mi treba da budemo primer gradjanima.U Valjevu je oko 1000 domaćinstava uz naše subvencije promenilo energent, da se ne ponavljam tu su mere fasada, stolarije, solarni paneli itd.   Imali smo mnogo posla oko dolaska gasa uporedo , mnogo vremena je potrošeno na poslove eksproprijacije, to ide uvek sporo. Ali sada pored brzih traka , gasovod je ključna stvar za Valjevo. Treba danas  podržite u tome da zajedno ubedimo svoje komšije da se u fazi dva priključe na gasovod. Pored svih mera, miliona koje smo kao subvencije dali gradjanima ova je ključna , gas je stigao“, rekao je Gojković pozvavši opoziciju da Plan kvaliteta podrži.

Nasuprot tome opozicija je bila uzdržana po pitanju glasanja , a Ivan Manić je rekao: „Uradjeno je malo, uradjeno kasno i da ne kažem ništa. A vreme prolazi. Informisanje , ovde ne piše , na koji način, kojim trokovima, ko izveštava itd. Ne verujemo Vam“, rekao je Manić.

Prigovor u smislu ispravke navoda  je imao i Goran Gavrilović iz Svanuća, ali isti nije naveo koje mere od navedenih u koje je grad ulagao i Gojković naveo, nisu sprovedene.

Plan kvaliteta vazduha je usvojen , a Vamedia je uputila pitanje šefu odborničke grupe Svanuća Željku Trifunoviću , koliko bi vremena trebalo za izmene u Planu i ponovno slanje ministarstvu do nove tačke usvajanja?

„Da nije izglasan, morao bi ponovo na dnevni red, sa verovatnim izmenama, novom javnom raspravom i novom saglasnosti Ministarstva. Oni krive Ministarstvo za kašnjenje, ali ih treba pitati  zašto je javni uvid bio u novembru 2022, izveštaj sa javnog uvida nosi datum 13.6.2023., posle čega je tek mogao biti upućen Ministarstvu. Pravo pitanje je zašto je gradska uprava kasnila 11 meseca sa javnim uvidom i dodatnih 7 meseci  sa izvestajem o javnom uvidu. Saglasnost Ministarstva je stigla krajem maja ove godine, šta su čekali jos dodatnih 5 meseci? Sem toga, čije je to ministarstvo? Djilasovo? Uzdržani smo jer je ova vlast već izglasala ranije planove, sa ovim kasni skoro 3 godine za predviđeni period, a ne zaslužuju poverenje da će ga u tom roku i ispuniti. Tebao je biti usvojen jos pre 3 godine kako bi mere bile sprovođenje od 1.1.2022. godine, a primedbe na plan smo izneli već nekoliko puta vrlo transparentno“, rekao je Trifunović.

5 comments on “Usvojen Plan kvaliteta vazduha 2024-2027

  1. ekonomista

    Ljudi, budite realni. Glavni problem Valjeva u vezi zagađenosti vazduha zimi su privatne kuće koje lože sve i svašta. Što bi neko uopšte plaćao gas ili struju, kad može da ode u šumu i naseče drva do mile volje……da ne pominjem one što usput ubacuju i neke druge stvari što im dođu pod ruku.
    A u Valjevu ne duva Košava da to rastera…….

    Reply
  2. istina

    Nema Valjevo intelektualne kapacitete da reši problem aerozagađenja, kao ni Srbija da napravi modernu državu sa normalnim sistemom vrednosti gde će socijalna razlika biti u normalnim granicama.
    Gas o kome priča LAza je besmislica za obične građane jer je to najskuplji oblik grejanja, a polovina građana jedva sastavlja kraj sa krajem.
    I još nešto muka je više od toga da nam je država nešto dala, da smo se borili da dobijemo…Pa čija je ovo država? Protiv koga se borili? Borili su se naši predci da naprave državu koju smo mi upropastili.
    Postali smo gospodo kolonija velikih sila i trenutne vlasti koja još samo nije rasprodala EPS i Telekom i tu je kraj nezavisnosti Srbije.

    Reply
  3. Baki

    Radojice, ne laži da su tri već jedna gasna kotlarnica i to kod druge škole koja je puštena u rad, u sedmoj školi nije puštena a u vrtiću na Brdjanima se tek pravi

    Reply
  4. Valjevac

    valjevac
    svi pricaju price,a niko ne govori o urbanizmu grada,neplanska gradnj,visih objekata od predhodnih,smanjenje zelenih povrsina,spreceno strujanje vazduha i provetravanje centralne gradske zone.Gradi se gde hoce i sta hoce,nicu visespratnice kao lego kockice,jos malo ulice kao klisure.

    Reply
  5. Dragan

    tacno je da se sa planom kasni ali kako kazu gradonacelnik lazar i radojica mi smo dosad radili bez ikakvog plana i smanjili aero zagadjenje sto se i vidi tako da je ovaj plan samo pro forme a realno nam i netreba

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.