Na javnoj raspravi o budžetu za 2025. god sve po starom

Javna rasprava o budžetu za 2025. godinu ni po čemu se nije razlikovala od svake prethodne . Nekoliko gradjana iznelo je svoje infrastrukturne probleme dok su drugi govorili o manjkavosti samih javnih rasprava i odgovorima koji su ranijih godina dobijani.

Javne rasprave o budžetu već decenijama liče jedna na drugu. Rasprava o budžetu za 2025. godinu potvrdila je pravilo o tome šta je to što gradjane najviše zanima i zbog čega dolaze na javnu raspravu.

Par gradjana ovoga puta bavilo se problemima infrastrukture , Radojica Radovanović zatražio je više saobraćajnih znakova dok je meštanka Bukovice zatražila 3,5 km vodovodne mreže do zaseoka Živković i Živanović.

Nebojša Tadić ponovio je jedan svojih prošlogodišnjih zahteva zatraživši spomenik žrtvama komunističkog terora, regulaciju saobraćaja Pantićeve i Karadjordjeve , put preko planine Jablanik , podršku za proizvodnju kačkavalja i osvetljenje puta od Bojovića groba do Doma u Divcima.

Predrag Savić iz Lokalnog fronta za govornicom je konstatovao da se prošlogodišnji predlozi Lokalnog fronta iako ej obećano da će se naćiu budžetu za ovu godinu ipak nisu našli tako da je po njegovom mišljenju javna rasprava i iznošenje predloga samo forma.

Dr Slobodan Ilić kao i ranijih godina govorio je o strukturi budžeta , ali i konstatovao da su odgovori koje je lokalna samouprava dala na prošlogodišnja pitanja poptuno sramni . „Zašto grad nema Plan razvoja? Rekli ste da je to čak u planu za 2023. godinu. Državna revizorska institucija smatra d aje taj Plan jako bitan , a vi u odgovoru navodite da se pitanje ne odnosi na budžet. Znači DRI ima jedno mišljenje , a vi mislite nešto drugo. Već sam postavljao pitanje sistema finansijske kontrole i upravljanja . Zašto takav sistem nije uspostavljen? Grad nema takav sistem i znači nije u mogućnosti da prati i sagledava rizike ovakvog budžetiranja. Takodje obećali ste da će javne rasprave o kapitalnim projektima i budžetu biti razdvojene . Ali sada vidimo da nisu“, rekao je izmedju ostalog Ilić.

Djordje Petković iz organizacije Lokalni odgovor pohvalio je usvajanje Plana kvaliteta vazduha i upitao koje aktivnosti su iz tog Plana predvidjene za narednu godinu.

Slavica Pantić je zatražila transparentniji odnos prema Planu zapošljavanja i iznela predlog da u narednoj godini tim Planom budu obuhvaćene i osobe sa invaliditetom.

Načelnik Gradske uprave Nebojša Petronić je konstatovao da su pojedine iznete zamerke na mestu te da će Uprava nastojati da navedeno izmeni.

Zamenik gradonačelnika Djordje Milanović je konstatovao da sve uradjeno u ovoj i prethodnim godinama jeste dokaz posvećenosti grada potrebama gradjana .

„Mogao bih dugo da nabrajam, evo pomenute su mere vezane za energetsku efikasnost , moram da podsetim da je ključ za smanjenje aerozagadjenja dolazak gasa u Valjevo i on je već stigao u industrijsku zonu, program subvencija obuhvatio je 1000 domaćinstava, podsetio bih da su u gradu otvorena dva vrtića i uskoro će biti i treći, završen je Gerontološki centar, grad je uredio objekat štedionice i sada je to Gradska galerija, radi se Gradska kuća, počinje rekonstrukcija Suvoborske ulice koja nije radjena od kada je prvi put uopšte konstruisana . Zaista mogao bih dugo da nabrajam sve što je uradjeno , ali i vi sami to vidite . Probleme koje ste ovde naveli takodje ćemo nastojati da rešimo“, rekao je Milanović.

Javnoj raspravi o budžetu za 2025. godinu prisustvovali su svi načelnici odeljenja Gradske uprave , direktori javnih preduzeća i pojedinih ustanova.

Budžet grada za 2025. godinu planiran je u iznosu od 5,7 milijardi dinara.

1 comment on “Na javnoj raspravi o budžetu za 2025. god sve po starom

  1. Istina

    Kakav plan, kakav budžet? Godinama se kvalitet vazduha pogoršava i godinama su nam ulice sve lošije. Uz to da se napomene saobraćajni kolaps za vozila i pešake. Uz to ide i slabo odvozenje smeća, loša higijena…
    Hoće da razvijete turizam na Divčibarama, a nemate pijacu vodu, a ova sto je ima je 4 puta skuplja…? Ko izdaje Rešenja o uoptrebnim dozvolama solitera na Divčibarama? M što nisu priključeni na kanalizaciju, m nemaju separatore, a da ne pričamo o izdavanju dozvola za gradnju sa tri prizemlja i 4 potkrovlja. Na šta one zgrade liče? Da bi sto više apartmana uradili izmislili ste mimo zakona neka projektantska i urbanisticka rešenja…

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.