U okviru kampanje „Dani ombudsmana“ u Valjevi je boravio zaštitnik gradjana Zoran Pašalić. Gradjani u Valjevu ombudsmanu uglavnom govorili o problemima sa republičkim institucijama.
Cilj posete je upoznavanje sa problemima koji postoje u lokalnoj samoupravi, a koje imaju gradjani ili grupe gradjana. S tim u vezi gradjani su tokom prepodneva mogli da se lično obrate Pašaliću.
„Zapravo cilj je da se saslušaju i gradjani i lokalna samouprava kako bi zaštitnik gradjana pomogao da se neki problemi reše. U Valjevu su nam se gradjani obratili sa problemima koji uglavnom prevazilaze lokalnu samoupravu , odnosno problemi sa institucijama republičkog nivoa. I to i jeste najčešće tako kada govorimo o problemima gradjana . To su najčešće problemi imovinskih, penzionih i socijalnih prava što je slučaj bio i u Valjevu“, rekao je Pašalić o problemima sa kojima su mu se obratili Valjevci.
Pašalić je konstatovao i da neposredni kontakt ima mnogo veći značaj nego posredna saznanja. Gradjani mogu biti zaštićeni, ali u zavisnosti i o kojim se institucijama radi.
„Gradjani često ne znaju , ali instutucija ombudsmana ne može zadirati u rad nekih institucija kao što su sudovi i tužilaštva. Ali ta komunikacija je vrlo bitna da direktno saznamo kakvo je stanje u lokalnoj zajednici jer svaka opština ima svoje specifičnosti. Ovde je istaknut vazduh koji dišete“, rekao je Pašalić.
On je pojasnio da on kao ombudsman nema problema u radu jer svako na tom mestu već unapred mora biti spreman i znati sa kakvim se problemima može suočiti te iz istog razloga mora znati kako ih prevazići.
U toku dana Pašalić je razgovarao i sa predstavnicima lokalne samouprave .
„ Morate razumeti da mi nismo ovde ili u bilo kojoj drugoj lokalnoj samoupravi kako bismo vršili inspekcije i nadzore , naprotiv , da u jednom iskrenom i otvorenom razgovoru saznamo koji su problemi lokalne samouprave u njenom funkcionisanju , pa to sučelimo sa onim što su nam gradjani rekli . I tada pokušamo da to rešimo . Ali kada je lokalna samouprava u pitanju tu su dominantni problemi nedostatka broja zaposlenih i preopterećenost radom , a za to je potrebna promena nekih propisa. Upravo zbog toga gradjani ne mogu često na vreme da dobiju ono što traže. Specifičnost Valjeva je vazduh, tu je gasifikacija i otklanjanje tog problema koji nije mali “, pojasnio je Pašalić.
Od izuzetnog je značaja postojanje lokalnog ombudsmana , a u Srbiji ih ima samo 26 od 147 lokalnih zajednica. Razlog tome je što u zakonu piše da lokalna samouprava nije u obavezi da ima institut ombudsmana. Postojanje ombudsmana na lokalu pomoglo bi bržem rešavanju problema.
„Ta osoba koja to bude radila moraće da ima podršku , a ne da bude saplitan. Saradnja je bitna . Mi posredujemo izmedju lokalnih samouprava i gradjana . Tako se dolazi najbrže do rešenja“, poručio je Zoran Pašalić , ombudsman gradjana .
Ova slika može da nosi naziv,tužan skup !.
Da li se neko iz naše divne lokalne samouprave setio da g. Pašalića obavesti kako je Skupština grada Valjeva usvojila Odluku o zaštitniku gradjana koja je objavljena u „Službenom glasniku“ br.12 od 22. jula davne 2016. godine?
Jedino čega nemamo je – zaštitnik gradjana!
Pa šta, reći će neko: ima Valjevo i Lokalni antikorupcijski plan, a korupcija cveta…
Ima i Plan kvaliteta vazduha, ali nema vazduha…
Itd…itd…
A zbog čega to nisu uradile demokrate posle 2000. godine kada je tema ustanovljenja ombudsmana po gradovima u Srbiji bila bar dve godine aktuelna? Tada su demokrate govorile da Švedska ima instituciju zaštitnika građanaa od 1900. god. i da je trenutak da se i kod nas ustanovi. Šta ste čekali, da kritikujete druge za ono što ste obećali a niste uradili?
Da su demokrate valjale bili bi i dalje na vlasti. Ovi naprednjaci su neuporedivo gori. dakle vreme je da odu u prošlost.
Demokrate više od 12 godina nisu na vlasti. To si zaboravio? SNS i SPS od 2012. godine vladaju Srbijom i Valjevom i nisu to uradile. Da im možda demokrate nisu krive i za to?
Čije probleme…SPS-a
Kakav bre Pašalić i institucija koju predstavlja…
Pa u Srbiji ne funkcioniše skoro pa ništa. I šta došao Pašalić da nešto reši. Sve se urušilo. Jedino institucija predsednika što je dobila neograničena ovlašćenja za rešavanje svih problema gradjana, ali sa minimalcem od koga može da se živi nekoliko dana…
I gde smo to mi?
Omladino pakujte se dok je vreme. Ne čekajte devedesete…
Da nije smesno bilo bi tragicno …
Da je ovo ismejavac a ne zaštitnik prava gradjana mogao je da oseti svako, osim, kada se desi velika tragedija. Tad se ovaj klovn i glumac sporedne uloge podigne da nesto odigra u predstavi koju režira najbolji zloupotrebljavaju ljudskih prava. Politički sin Vojislava Seselja.