Usvojen Plan i program gasifikacije

Skupština grada Valjeva usvojila je Plan i program gasifikacije grada Valjeva sa 29 glasova za dok su tri odbornika opozicije glasala protiv , a ostali bili uzdržani. Opozicija u Skupštini tvrdila da je Program nedovoljno jasan i transparentan, a gradonačelnik Lazar Gojković kostatovao da je gasifikacija najvažnije trenutno pitanje u Valjevu jer se upravo gasifikacijom grada utiče na smanjenje aerozagadjenja .

Ilija Vukobrat diplomirani mašinski inženjer ispred preduzeća EKIP inženjernig iz Novog Sada odbornicima je predstavio predloženi plan pri  čemu je informisao odbornike da je predvidjena izgradnja 127 km gasne mreže, 35 podstanica i 1500 km distributivne mreže koja će obuhvatiti gasifikaciju ne samo grada već i svih sela na teritoriji Valjeva. Vrednost projekta je 95 miliona evra ,a investitor je preduzeće Srbijagas.

Odbornici koalicije Svanuće jedan za drugim kritikovali su predloženi Plan i program gasifikacije navodeći da je gasifikacija prilika aktuelne vlasti za manipulaciju. „Šta će gas u selima?“, upitala je odbornica Vesna Djuranović navodeći da u selima nema vode, struje, asfalta i puta.

Dr Zoran Živković izneo je podatke koji upućuju na broj prevremenih smrti u Valjevu izazvanih aerozagadjenjem i naglasio da je gasifikacija ključna za rešavanje ovog problema. „Gasifikacija je uvodjenje najčistijeg energenta i ujedno je najjeftiniji pristup rešavanju višegodišnjeg problema aerozagadjenja u Valjevu. Valjevo se nalazi na žalost u vrhu gradova koji imaju loš kvalitet vazduha . Zvanični podaci pokazuju da u Valjevu godišnje preuranjeno  umru 242 osobe kao posledica aerozagadnjenja. To je ključni razlog zbog kog nam je gasifikacija neophodna“, rekao je Živković.

Ivan Manić iz koalicije Svanuće je pak naveo da je sve hipotetički. „Zato predlažemo da se od ovoga odustane zbog ovakvog pristupa koji vodimo da se koristi . Predlažemo da se izradi novi ozbiljniji Plan u saradnji sa stručnom javnošću i konulstovanjem gradjana koji će ujedno i biti korisnici pa da na taj način dodjemo do najboljih rešenja“, rekao je Manić.

Željko Trifunović postavio je pitanje dinamike radova za koju se kako je rekao ne pominje u predloženom Planu i programu. „Kako da sve ovo sporvedemo kad nemamo dinamiku radova?“, upitao je Trifunović.

Nemanja Jakovljević je konstatovao da je gasifikacija kapitalni projekat grada , ali da se kao takav ne nalazi medju kapitalnim projektima predvidjenim za narednu godinu te i da grad nije ispoštovao Uredbu Vlade Srbije o kapitalnim projektima. „Sve je ovo u vazduhu jer nemamo ključni projekat i ključne dokumente , strateške kao što je Plan razvoja energetike grada. Kako znamo šta nam je potrebno ako to nemamo? Nas izuzetno zanima ekonomski aspekt , ovde niko nije protiv gasifikacije , ali jeste protiv načina rada. Nije transparentno i ništa se ne vidi“, rekao je Jakovljević.

Odbornica Dragica Dragojlović je konstatovala da meštani Brankovine menaju informaciju o gasifikaciji uopšte i da ih niko stim u vezi nije ni informisao, a odbornik Marko Nikolić izneo je podatak da očito jedna od trasa gasovoda treba da ide Suvoborskom ulicom koju grad upravo sada rekonstruiše. „Dakle, ponovo će biti prekopana? Ovde ste predvideeli 12 milioan evra za podbušivanje? Pa šta podbušujete toliko?“, upitao je Nikolić.

Šef odborničke grupe SNS-a Radojica Rstić je za govornicom konstatovao da je razočaran pokušajem opozicije da beznačjnom raspravom zatrpa jednu od najvažnijih tema za grad. „Godinama su Vam puna usta bila priče o aerozagadjenju , a sada kada imamo temu i predlog kako da taj problem rešimo vi pokušavate da to minimalizujete i razvodnite, zatrpate nekim stavrima trivijalnim. Značaj gasifikacije je nemerljiv za naš grad. Pitate koliko će to da košta grad? Neće ništa da košta, u programu i piše da je investitor Srbijagas. Priključak i cena koju ste pominjali, vrlo je moguće da ćemo subvencionisati priključak umesto recimo kotlova koje sad subvencionišemo. Vama je argument da nam ne verujete, ali vi niste verovali ni kad smo najavili brze trake , a evo tu su stigle do grad, ni za dva investitora niste verovali pa ih evo rade u industrijskoj zoni, niste verovali ni u Gerontološki centar pa smo ga završili. I mi ćemo i gasifikaciju završiti bez toga da li vi verujete ili ne“, poručio je Rstić.

Gradonačlenik Valjeva Lazar Gojković u svom izlaganju u više navrata je ponovio da je projekat gasifikacije ključan za grad Valjevo i zamolio odbornike da se ujedine i podrže predloženi plan jer je sam po sebi istorijski trenutak za Valjevo.

„Ovo je za gradjane ubedljivo najvažnija tačka dnevnog reda i najvažnija tema za sve u gradu. Pričamo o ulaganju u rešavanje problema aerozagadjenja . Gas je već došao do industrijske zone , uradjena je mernoregulaciona stanica i sada se rade još dve jedna za Toplanu i druga za Krušik koji smo inače prepoznali kao velikog zagadjivača. Ni Krušik ni Toplana se ne pominju u ovom Planu jer je njihov obuhvat predvidjen ranije zaključkom Vlade Srbije . U proteklim godinama čuli smo mnogo predloga kako rešiti aerozagadjenje , ali se na kraju sve svelo na gasifikaciju kao ključno rešenje. Grad Valjevo gasifikacija neće koštati ništa. Investitor je preduzeće Srbijagas i strateški partner . Nije u kapitalnim projektima jer se ne finansira iz budžeta grada . Ovde sam čuo pitanje zašto sela? Zzašto ne i sela ? ja bih najviše voleo da je do sada to neko uradio , ali nije . Sada nam je gas tu i ovu šansu ne smemo da propustimo. Ceo posao će trajati pet godina i evo ja vas pozivam da razgovarate sa sebi bliskima sa komšijama, rodjacima da se kada gas stigne do njihovih kuća i priključe. Mi smo do sada subvencionisali zamenu oko 1000 kotlova i kada dodjemo do priključaka na gas razgovaraćemo o tome da i priključke subvencionišemo, a koliko znam predvidjeno je plaćanje na tri godine. Podsetio bih da mi bili ti koji su gradjen oslobodili plaćanja priključčka i podstanica na toplovod. Ranije su to gradjani morali da plate , a mi smo to ukinuli. Ne razumem kako smo uopšte došli do toga da se postavi pitanje da li nam treba gas. Brojni gradovi u Srbiji se bore za ovo što smo mi dobili i ako zanamo da imamo takvu šansu i da je to jedino rešenje u borbi protiv aerozagadjenja pozivam vas da glasate za ovaj Plan i program“, rekao je Gojković.

Uprkos naglašavanju značaja i iznetim činjenicama tri odbornika opozicije su bila protiv dok se ostali nisu izjasnili .

Već u narednoj tački dnevnog reda Skupština je potvrdila odluku Komisije za izbor strateškog partnera i izabrala preduzeće „DM invest“ Smederavska Palanka .

Pred gradom gasifikacija u vrednosti od 95,9 miliona evra

 

9 comments on “Usvojen Plan i program gasifikacije

  1. Dragan

    bune se sto se gas uvodi po selima a neznaju da svi rudnici koji dolaze traze da imaju prikljucak na gas. i posto nece rudnik biti u karadjordjevoj ulici vec van grada zato moramo da im obezbedimo prikljucke na sve strane jer neznamo gde koju rudu mogu da nadju. negde je to kmaenolom negde bor negde litijum negde mozda dobijemo zlato. ja bi gasovod sproveo i do svih planina jer bolje da sad kopamo nego za 10 godina

    Reply
  2. ekonomista

    Suština ovih protivljenja je da smo svi svesni da gas mora da se plaća, a ako se naseku drva iz šume ili ubaci u kotao neki gorivi krš, to ne košta ništa. Dok god se ne usvoji zakon (i počne rigorozno da se primenjuje), šta uopšte sme da izlazi iz odžaka, Valjevo će ostati jako zagađeno…….

    Reply
  3. Cale

    Ja se izvinjavam, ali moram ovako da postavim pitanje odborniku Gordanu Milosavljeviću. Ne bih zloupotrebljavaju prostor u komentarima, ali navedeni gospodin selektivno prima nas građane na razgovor.
    Moje komšije i mene interesuje da li ćete i kada Vi Gordane i gospodin Dinkić isplatiti onih 1.000, € (verovatno je to sada i više uz pripadajuće kamate) koje ste baš Vi, onaj istoričar i Nidža obećavali nama ovde u Valjevu?
    Hvala unapred na mogućem odgovoru.

    Reply
    1. Zoran

      Cale, ne kritikuje mi komšiju Gordana. Osobito kada sa ovim apokaliptičkim licem (k’o Vesna Pešić nekada), naštelovanim baršunastim baritonom (ala Oliver Njego), sjajem na čelu i temenu (od Niveje ili Soleje) i ležerno namikarenom košuljom i sakoom (k’o drug Đido i Ćeća 1946.) „rastura“ direktore gradskih JP.

      Reply
  4. Misko Rakic

    Pazi molim te zaseok tubic kao razocaran sa nekim stavom opozicije! Pa građani Valjeva su razocarani sto se doticni uopste i doselio u nas grad!

    Reply
  5. Istina

    Iz navedenog teksta se vidi da pozicija ni opozicija nemaju intelektualnog kapaciteta da upravljaju gradom.
    Gas jeste najzdraviji energent u ocuvanju životne sredine. Znate li da ni 50% gradjana ne može sebi priuštiti taj luksuz. Problem celog drustva jeste velika socijalna razlika. Naime male penzije i bezvredna minimalna zarada koju prima pola Srbije.
    Tih 1000 kotlova subvencije je kao kap u čaši vode i nemojte se brukati. Brze trake… Pa da li vi vidite kako su nam prsle duple trake, raskrsnice, sve ulice prilazu u Valjevo? Pa vi gospodo niste u stanju rupe da pokrpite. Imate rupe na Petnickoj ulici kojom se sad iz Valjeva ide ka Divčibarama koje su mesecima udarne. Šta čekate tendere za popravku. Pa uzmite specijalno vozilo za krpljenje rupa i dajte ga ovim iz AGRO razvoja sto samo znaju da postavljaju table u parku Opasnost i krećete se na svoju odgovornost…
    Ati investitori bolje i da ne dolaze da nas narod ne bi robovao… Napravite gospodo domaće firme, dajte subvencije našim preduzetnicima…
    Sposobnost se vidi u kolapsu saobracaja, u gradjenju solitera kako u Valjevu tako i na Divčibarama…
    Pisali ste da ćete poskupeti vodu 25%, pa voda je skuplja nekoliko puta, smece isto… Kako objasnjavate da je cena vode na Divčibarama duplo skuplja, a nije za piće?
    Bruke jedne.

    Reply
  6. Boki

    U Vojvodini odakle u moj,i u selu gde mi je rodbina,gas je uveden pre 40 godina.Iskreno retko ko i koristi gas jer je cena paprena.Bukvalno svako 20 domacinstvo.

    Reply
  7. Милош Марјановић

    гас ок. судећи по којекаквим санкцијама, транзитима, то ће бити све скупље и скупље. већ данас се пали аларм за транзит гаса кроз булгарију, додуше руског гаса који нам је тренутно повољан. а замислите тек какво нас копање улица чека. био хаос кад је рађен топловод а тек кад крене по свим улицама… рече градоначелник да је гас стигао у индустријску зону. јесте, али за две немачке фирме само, ниједна цев не иде ка Стефилу

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.