Studentski protesti postali su ključni faktor političkih i društvenih promena u Srbiji, s potencijalom za dalje širenje i jačanje podrške, navodi se u saopštenju rezultata novog istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela Crta.
I posle skoro tri meseca protesti studenata ne samo da ne jenjavaju, već dobijaju sve veću podršku. Oko 80 odsto građana Srbije podržava većinu zahteva studenata, a trećina populacije navodi da je učestvovala u aktuelnim protestima, navodi Crta.
Umesto besa, straha i zabrinutosti, među građanima sada preovladavaju nada i optimizam, i to upravo zahvaljujući protestima i studentima. Studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške u poslednjih mesec dana beleži se među onima koji inače podržavaju partije na vlasti. Sada svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti podržava proteste, a krajem decembra bilo ih je upola manje.
Građani veruju da protesti mogu doneti pozitivne promene – 46 odsto njih smatra da zemlja ide u dobrom pravcu naspram 38 odsto koji misle suprotno. Rast optimizma u pogledu budućnosti zemlje, kako pokazuju podaci iz istraživanja, jasno proizilazi iz energije koju su doneli studentski protesti, a ne iz poverenja u državnu politiku i stanje ekonomije.
Studentima veruje gotovo 60 odsto građana a isto toliko smatra i da predsednik Republike nije nadležan za rešavanje studentskih zahteva.
Više od polovine građana (52 odsto) deli stav da studentski zahtevi nisu ispunjeni, smatrajući da su studenti i predstavnici fakulteta jedini pozvani da ocene da li su zahtevi ispunjeni.
Većina građana ne veruje medijskim i političkim manipulacijama kojima se pokušavaju diskreditovati studenti. Za 72 odsto građana protesti su posledica državnog nemara i korupcije, a ne pokušaj „obojene revolucije” ili „vojvođanskog separatizma”. Štaviše, korupcija se vidi kao ubedljivo najveći problem u Srbiji.
Istraživanje u celosti je dostupno ovde.
*Crta je sprovela telefonsko istraživanje stavova građana Srbije, na slučajnom (RDD), nacionalno reprezentativnom, uzorku od 1065 ispitanika u periodu od 8. do 13. februara 2025. godine.
„Tako je za inicijativu „Otvoreni parlament“ 2015. godine USAID opredelio 300.000 dolara za organizaciju CRTA, u periodu od 2015. do 2017. godine, kako pokazuju podaci USAID-a i usaspending.gov.
Naredne, 2016. godine u martu, obezbeđeno je 450.000 dolara za inicijativu „Real say on policy“, sa ciljem unapređenja komunikacije građana i njihovih izabranih predstavnika, istaknuto je na sajtu CRTA.
„Izgradnja poverenja između građana i njihovih predstavnika, stvaranje prostora za uključivanje građana u procese donošenja odluka, razvoj mehanizma za prosleđivanje predloga građana ka parlamentu, čine osnovne elemente ove inicijative. Pored CRTE, vodeći partneri u ovoj incijativi su Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Trag fondacija i Slavko Ćuruvija Fondacija dok će kroz samu realizaciju biti podržano 20 organizacija civilnog društva i medijskih organizacija“, navode oni.
U periodu od aprila 2018. do oktobra 2022. godine obezbeđen je i grant u vrednosti od 2.500.000 dolara za razne aktivnosti CRTA-e, govore podaci usaspending.gov, a raspoređeni su tako da je 400.000 dolara opredeljeno za „građanske akcije za odgovornost“ u aprilu 2018. godine.
Preostala sredstva su opredeljena za povećanje ukupnih sredstava za već preduzete akcije i inicijative, gde je bilo potrebno više sredstava za realizaciju.
Na kraju, u avgustu 2023. godine obezbeđeno je 1.600.000 dolara za aktivnosti kojima je „USAID/Srbija kroz aktivnost integriteta izbora (EIA), USAID/Srbija traži da podrži lokalnu organizaciju ili koaliciju lokalnih organizacija da sprovode posmatranje nacionalnih i lokalnih izbora i promovišu značajne izborne reforme. Aktivnost će istraživati inovativne načine za ostvarivanje značajne izborne reforme“, navedeno je u opisu na usaspending.gov, prenosi Euronews Srbija.
Za istu aktivnost je u januaru 2025. godine opredeljeno 1.295.000 dolara, što sve ukupno čini 2.895.000 dolara sredstava za ovu aktivnost koja su opredeljena na period do avgusta 2028. godine.
CRTA nije bila korisnik samo sredstava USAID-a, već je i u tri granta dobila sredstva Stejt Departmenta i to 99.989 dolara u periodu jul 2021. do juna 2022. godine za „podršku civilnom društvu u monitoringu i prijavi izborne korupcije tokom predizborne kampanje u Srbiji“.
Stejt Department je i u periodu od jula 2022. godine do decembra iste godine dao grant od 24.990 dolara za pomoć „projektu razotkrivanja anti-zapadnih dezinformacija i propagandnog narativa u Srbiji“.
Takođe, ista agencija je za period od septembra 2021. godine do juna 2022. godine opredelila 45.488 dolara za podršku projektu „Tvoj glas-tvoje pravo“.
Dakle, prema dostupnim podacima, CRTA je kroz USAID grantove dobila najmanje 6.145.000 dolara, a od Stejt Departmenta 170.467 dolara što zajedno čini 6.315.467 dolara.
Ipak, to predstavlja tek negde oko trećine donacija odnosno grantova koje je dobila CRTA. Sveukupna sredstva o kojima je CRTA obavestila javnost kroz objavljene finansijske izveštaje na svom sajtu, od 2011. do 2023. godine koja su organizaciji donirana su u vrednosti od 1.979.854.000 dinara, odnosno oko 17.500.000 dolara za prethodnih 12 godina. U taj zbir nisu uračunata sredstva koja su dobijena 2024. i 2025. godine, navodi Euronews Srbija.
Pored USAID-a i NED-a, a među najvećim donatorima CRTA-e su Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA), Fondacija Braće Rokfeler, Ambasada Velike Britanije itd. Tu se posebno ističe SIDA koja je, prema finansijskim izveštajima CRTA-e, ubedljivo najveći donator poslednjih par godina.“
Objavljeno u medijima, procitajte, ne treba nista ovde vise dodati.
Komentar je u stili „Neka komšiji crkne krava“! Ako sve ovo zna o donacijama USAID-a Crti, trebao bi da zna da svake godine između 70%-75% donacija USAID-a dobijale su državne institucije Republike Srbije. Za ovu godinu po ugovoru koji su potpisali Vlada Srbije i Ambasada SAD u Beogradu naša država trebala je da dobije 14.000.000 dolara za projekat afirmacije različitosti. Nažalost od toga sada nema ništa, ali neprijatelji građana Srbije kao što je „Pročitajte valja se“ i njemu slični likuju zbog toga.
Ana Brnabić je radila za USAID!
Jeste to pozivali ove što idu na proteste samo? 😀 Zvali iz Đjilasovog imenika? 😀
Očigledno je Srbija duboko podeljena. Za to je najodgovorniji predsednik države zato što ne poštuje Ustav i Zakone Republike Srbije. On ne priznaje građane koji drugačije misle, a to je više od polovine građana Srbije, što je očigledno.
Njega podržava Srbija koja se zadovoljava sendvičima, parizerom i jajima, Srbija kojoj ne smeta smeće, sa onih jedno 20% koji se sve više bogate i koji prave neto proseke kojima se ekonomski tigar hvali dok su dugovi zemlje narasli skoro na 50 milijardi dolara. Setimo se oni su nasledili dug od 14 milijardi dolara 2012. godine.
Omladina je u pravu. oni znaju kako se živi u normalnim državama. Omladini je danas sve dostupno i oni to odlično znaju. Dok se opozicija svađala kako samo da osvoji vlast, kako da ponovo uzjaše Murta, omladina hoće nešto drugo. Hoće da se napravi sistem gde se neće samo baviti politikom Kurta i Murta, nego svak onaj koji stavi interes za društvo iznad svog ličnog interesa. Ovde je 35 godina samo vrćenje u krug i ko više ukrade. E ovih 13 godina je baš zagorčalo sve. Više SNS sekta ne zna šta je dosta. Ne kraducka se po malo nego se kradu na stotine miliona evra. Pa dokle?
Kada bi građani bili objektivno informisani na svim medijima, sve bi bilo drugačije i izlaznost na izborima i rezultati izbora i kvalitetne investicije, gradnja puteva i pruga, kvalitetnija voda, vazduh, a to bi sve omogućavala vlast na kojoj bi bilo na prvom mestu interes za državu pa posle svoji interesi… Kada na čelo države i institucija dođu obrazovani,pametni, vispreni ljudi svima će život biti kvalitetniji. To je istina.
Omladina uz pomoć ove čistije Srbije mora da jedno mdelu neinformisane Srbije objasni situaciju i da je moguć bolji život na pošten način i ovo dovede do kraja, ili Srbija se briše sa mape, kao Meksički zaliv…
A da odete vi da vam to neko pogleda?
pa moze da vas podrzava ko hoce kad nasih glasacia iz srbije, bosne i sa kosova uvek ima vise od ovih vasih
Poslednju tranšu od 2,5 miliona dolara CRTA je dobila od USAIDA početkom januara, zahvaljujući odlazećoj Bajdenovoj administraciji. Deo novca, preko posredničke organizacije, biće uplaćen nekim medijima iz Koalicije za slobodu medija, čiji je CRTA član a delom i mentor, jer suštinski nije istraživačka organizacija.
Fun fact 1: Dolaskom novog programskog direktora R.N 2013. godine, zadatak CRTE postaje subverzivno delovanje plasiranjem lažnih istraživanja, koja podržavaju sestrinski mediji, pa su podaci navodnih istraživanja za dijasporu bitno drugačiji od podataka za domaću publiku. U oba slučaja su to lažni podaci, ali sa tendencijom da se Srbima u rasejanju plasiraju informacije o povratku Srbije u devedesete godine.
CRTA nije isporučila željene rezultate krajnjem korisniku -Centralnoj obaveštajnoj agenciji do 2020. godine., kada je prinuđena da angažuje novu generaciju „istraživača“ među studentima BU od 2020. do 2024. godine. Njima se pridružuje i studentkinja, nekadašnja aktivistkinja organizacije „Jedan od pet miliona“, kasnije pridružena grupi STAV prof. D.G.
Fun fact 2: Još 2019. je Miloš Vučević, tadašnji gradonačelnik N.S od grupe studenata dobio „crvene rukavice“, upakovane u kutiju kao poklon i neku vrstu upozorenja na buduće akcije. Ovaj događaj je za domaće čitalaštvo prošao ispod radara, ali ga je CRTA sa pripadajućom grupom novinara podrobno plasirala srpskim medijima u rasejanju, kao i inostranim medijima u nekim državama EU, nenaklonjenim Srbiji.
ovako smo se podelili na sps i dos treba nam treca opcija ni sendvici ni plenumi