Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu Višeg suda i postupak vratio na ponovno suđenje u slučaju „Nevidljiva deca“. Sam slučaj već dugo zaokuplja pažnju javnosti.
U rešenju po žalbi branilaca okrivljenih u postupku „Nevidljiva deca“, Apelacioni sud navodi da se predmet vraća prvostepenom sudu na ponovno suđenje. Takođe, sud u rešenju ističe da su žalbe branilaca osnovane.
U postupku u slučaju „Nevidljiva deca“ optuženi su Katarina Milićević, Radoica Rstić, Snežana Vićentijević, Nemanja Aćimović, Nikola Đurović i Suzana Momčilović. Sudsko veće Apelacionog suda navodi da su radnje okrivljenih nejasno opisane, te su i izvedeni zaključci nejasni.
U donetoj odluci, u slučaju Katarine Milićević, koja se tereti za zloupotrebu službenog položaja bivše direktorke Centra za socijalni rad, u prvostepenoj presudi nije jasno navedeno na koji način i koja ovlašćenja je optužena prekoračila. Kada su u pitanju ostali okrivljeni, Sudsko veće smatra da su podjednako izostali dokazi da pomenuta lica nisu obavljala svoje dužnosti za koje su primali nadoknadu.
Suđenje će sada, shodno odluci Veća kojim je predsedavala sudija Olivera Anđelković, a članovi bili sudije Dragan Ćesarović i dr Miodrag Majić, biti vraćeno na početak uz obavezu suda da izvede dokaze koji su, po mišljenju Apelacionog suda, izostali, te da određene odredbe optužnice učini jasnijim i razumljivijim.
Projekat „Nevidljiva deca“ realizovan je u periodu od 5. juna 2017. godine do 5. aprila 2019. godine, a zajednički su ga sproveli Centar za socijalni rad, Grad Valjevo i Dom zdravlja. Projekat je podrazumevao uspostavljanje nove socijalne usluge za decu u ruralnim područjima i bio je odobren za finansiranje od strane Evropske unije u okviru grant šeme „Razvoj efikasnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou“. Ukupna vrednost projekta iznosila je 185.987,34 evra, od čega je vrednost donacije Evropske unije bila 163.668,86 evra.
Prvostepenom presudom, Katarina Milićević osuđena je na deset meseci zatvora, ali joj je kazna uslovno odložena na četiri godine, što znači da neće biti izvršena ukoliko u tom periodu ne počini novo krivično delo. Radoica Rstić, Snežana Vićentijević, Nemanja Aćimović, Nikola Đurović i Suzana Momčilović osuđeni su na osam meseci zatvora, ali im je kazna uslovno odložena na tri godine i neće biti izvršena ako u tom periodu ne prekrše zakon.
Optužnicom je obuhvaćena i Jelena Kalat, koja je u vreme početka realizacije projekta bila zaposlena u valjevskom Domu zdravlja, a potom i direktor JKP Vidrak. Ipak, koliko je poznato, Kalatova je napustila Srbiju, a poslednje informacije govore da je postupak protiv nje razdvojen.
Slučaj „Nevidljiva deca“ od početka je u fokusu javnosti, budući da se radi o projektu od društvenog značaja i optužbama koje bacaju senku na rad institucija. Odluka Apelacionog suda da ukine prvostepenu presudu i vrati postupak na ponovno suđenje dodatno podstiče intersovanje. Ipak, koliko god pažnje bio predmet ovog slučaja, konačnu reč daće sud, čija odluka treba da razjasni sve nedoumice i stavi tačku na pitanje odgovornosti optuženih.
bravo za sud. radojica ce dokazati da je posten
Nezavisno pravosudje STRASNO.
Sve sektaske pare nevidljivo nestaju u njovim rukama, gde cemo ih sve potrpati dogodine …
Mogu i da ga oslobode ali zna se o kakvom je .revarantu rec!
Čudi me