Promet poljoprivrednih proizvoda na pijacama u Republici Srbiji u četvrtom tromesečju 2024, u odnosu na isto tromesečje prethodne godine, beleži rast u tekućim cenama od 6,6%. Ukoliko se uporedi 2024. godina sa 2023. godinom, promet je veći u tekućim cenama za 4,4%, objavio je republički Zavod za statistiku.foto: AI
U strukturi vrednosti prometa poljoprivrednih proizvoda na pijacama u 2024. godini, najviše učestvuju sledeće grupe proizvoda: povrće (34,6%), živina i jaja (15,5%), voće i grožđe (15,4%) i mleko i mlečni proizvodi (15,2%).
Da bismo znali da li je rast prometa rezultat većih cena ili većeg obima prodaje, potreban je podatak o realnom rastu, tj. prometu prilagođenom za inflaciju. Pošto to ovde nije navedeno, možemo samo reći da je vrednost prometa porasla, ali ne i da li je količina prodatih proizvoda veća.
Ipak, ovi podaci mogu poslužiti kao osnov za dalje analize tržišnih kretanja i uticaja ekonomske situacije na poljoprivredni sektor.
Bolje ne jesti voće i povrće ,nego ovo prskano od početka do kraja.Zbog čega neko ne analizira koliko se puta prska zbog zaštite i boljeg ploda biljke,i kolika je štetnost na ljuski organizam.