JKP „Vidrak“ uložilo je žalbu na sudsko rešenje kojim se privremeno zatvara gradska deponija. Studija koja je urađena pokazala je da u telu deponije postoje požari koje ovo preduzeće, zbog odluke suda, trenutno ne može da sanira, iako je komunalna inspekcija naložila postupanje.
JKP „Vidrak“ uložilo je žalbu na sudsko rešenje jer zbog njega trenutno nije u mogućnosti da bilo šta preduzme na deponiji.
„Potrebno je da nam se omogući ulaz u deponiju kako bismo mogli da postupamo po merama koje je naložila komunalna inspekcija, što sud prilikom donošenja rešenja nije uzeo u obzir – izjavio je direktor JKP „Vidrak“, Dragutin Kuzmanović.
Kako je JKP „Vidrak“ prethodno zatražilo stručno mišljenje i izradu studije pod nazivom Projekat gašenja požara, a u izveštaju koji je izradio „Tekon Tehnokonsalting“ navedeno je da u telu deponije postoje tinjajući požari, komunalna inspekcija je naložila sledeće mere:
- Da se odmah po prijemu rešenja izvrše svi pripremni radovi, uključujući uklanjanje zelenog i kabastog otpada koji se nalazi uz rub deponije, kao i nasipanje puta na relaciji od ulaska u deponiju do reke Kolubare, kako bi se omogućio pristup lokaciji;
- U cilju sprečavanja potencijalnih požara, zbog žarišta koja se nalaze unutar tela deponije, naloženo je redovno nasipanje zemlje na užarene lokacije.
Identičnu meru sanacije naložio je i Gradski štab za vanredne situacije.
„Mi nemamo nameru da dalje deponujemo otpad na gradsku deponiju i tu odluku smo doneli i pre sudskog rešenja, ali zbog njega nismo u mogućnosti ne samo da saniramo probleme u telu deponije, već ni da pristupimo pripremnim radovima za celokupnu sanaciju koja je pred nama „objašnjava Kuzmanović.
Gradska deponija bila je u blokadi počev od 17. marta, a Grad je, shodno nastalom problemu, doneo odluku o uvođenju vanredne situacije kako bi se rešio problem odlaganja otpada. Od tada grad smeće odvozi na deponiju „Srem-Mačva“ u Sremskoj Mitrovici.
Kako navodi Kuzmanović, i pre blokade su se dešavali požari, što su građani naveli kao jedan od inicijalnih razloga za reagovanje, ali tokom trajanja blokade preduzeće nije bilo u mogućnosti da postupa prema manjim požarima, koji su se u međuvremenu proširili.
Iskustva u sličnim situacijama pokazuju da neblagovremeno saniranje požara unutar tela deponije može dovesti do širenja vatre, ispuštanja toksičnih gasova, zagađenja vazduha, zemljišta i podzemnih voda, kao i stvaranja eksplozivnih gasova unutar deponije. Takve situacije često ugrožavaju zdravlje stanovništva i životnu sredinu, a sanacija postaje dugotrajnija i znatno skuplja.
Cekajte, cekajte. Sud je zabranio odlukom ovom preduzecu da sanira nesto sto moze da se zapali i izazove potencijalno, ne daj Boze, nesagledive probleme za grad i gradjane Valjeva? I ne daj Boze mozda i neke zrtve? Hoce sud da izadje pred gradjane tada ili ce odgovornost javnost zajedno sa sudom traziti od Vidraka i lokalne samouprave? A ne, zapamticemo dobro ovu sudsku odluku, da znamo ko je i kako uticao ne nesto, sto se nadam da se nece nikad desiti. Sto kaze, u zlu ne trebalo.
Botu, opet lažeš, kao i svi naprednjaci. Sud je zabranio odlaganje novog otpada i smeća na deponiji, a nije zabranio saniranje već postojećeg otpada. Dakle, kamioni sa novim otpadom i smećem NE, a mašine za saniranje DA!
Šta priča ovaj bradonja? Da je znao da upravlja deponijom, ne bi se došlo do ovakve situacije.
Može li grad da se čisti, ili ne?
Treba pustiti da deponija sagori i da tu bude lepa ravnica. Posle bi bilo samo 20% građana manje, manja gužva u saobraćaju…, možda se neko rukovodio takvim višestrukim rešenjima…?
ishitrena odluka suda
eto. mi hocemo da resimo problem a zuti sudovi nam nedaju. i posle kriv presednik vucic kad ih kritikuje
Evi Dragan ćaci je sve lepo objasnio…problem je što su naši sudovi žuti. Pa jel moguće da nije bilo druge boje za fasadu?
Cijim parama je tzv vidrak ulozio i platio zalbu, kad su visemilionski gubitasi u evrima, da smo pametni kao sto nismo, svakom od vas zaposlenih u kancelarijama bi trebalo doterati djubre u vase dvoriste, a ni taj dan nije daleko, RTS je ugasen, narod uzima stvar u svoje ruke i z a 6 meseci sva sektaska kamarila ce pobeci iz zemlje, pa onda jovo nanovo …
каквих људи овде има!!!
Видрак није у могућности да санира депонију.
да би то урадили ,потребни су милиони кубика земље. ватра тиња у телу,што значи у дубини депоније.
не треба заборавити да ту има и метана,као и код свих депонија