Savremene smernice lečenja moždanog udara

U  sali Edukativnog centra, Odseka za kontinuiranu medicinsku edukaciju i informisanje,  Zdravstvenog centra Valjevo, održana je kontinuirana medicinska edukacija za lekare. Prikaz savremenih smernica lečenja moždanog udara kroz ovaj stručni sastanak značajan je za sve lekare koji se u svom kliničkom radu sreću sa patologijom izazvanom moždanim udarom.

Stručni sastanak „Savremeni koncept lečenja moždanog udara – značaj jedinice za moždani udar i rekanalizacione terapije“ , akreditovani je program kontinuirane medicinske edukacije, koji su predstavili predavači:

  1. Primarijus, Spec. dr med. Mihailo M. Mirković, Zdravstveni centar Valjevo, Valjevo
  2. Kl. Asist, Spec. dr med. Predrag Stanarčević, Klinika za neurologiju Univerzitetski klinički centar Srbije, Beograd
  3. VNS, Dr sci. med. Ivan Vukašinović, Centar za radiologiju, Klinika za neurohiururgiju Univerzitetski klinički centar Srbije, Beograd

I pored značajnog napretka u dijagnostičkim i terapijskim metodama cerebrovaskularne bolesti i dalje predstavljaju jedan od najznačajnijih uzroka mortaliteta i invaliditeta u svetskim razmerama. Iako je benefit od lečenja pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom (AIMU) u visokospecijalizovanim jedinicama za moždani udar (JMU) dobro poznat već duže od dve decenije, ovaj vid lečenja pacijenata sa AIMU i dalje nije dovoljno zastupljen i pristupačan velikom procentu pacijenata sa AIMU širom sveta. Slično se može reći i za dostupnost rekanalizacione terapije, koja je, pored samih ograničenja primene zbog specifičnog vremenskog okvira i metodologije primene, u velikoj meri zavisna od organizacije zdravstvene službe na lokalnom i regionalnom nivou.

  • Cilj edukacije je upoznavanje polaznika sa savremenim aspektima lečenja pacijenata sa AIMU, primeni intravenske trombolize i prednostima lečenja u specijalizovanim Jedinicama za moždani udar. U okviru prvog predavanja  prikazani su osnovni koncepti organizacije JMU, uz primer terapijskih i dijagnostičkih algoritama koji se primenjuju  u ovakvim jedinicama. Takođe, u okviru predavanja  učinjen je osvrt na lokalnu organizaciju uz predlog budućeg koncepta lečenja na lokalnom nivou- naveo je prim. dr  Mihailo M. Mirković, načelnik Službe neurologije ZC Valjevo.

Drugo predavanje obuhvatilo je aktuelne preporuke za selekciju pacijenata za primenu intravenske trombolize uz prikaz aktuelnih preporuka i osvrt na specifične situacije sa preporukama za lečenje. Takođe, u okviru predavanja  prikazan je i neurološki aspekt selekcije pacijenata za endovaskularnu intervenciju uz predlog algoritma za postupanje sa ovakvim pacijentima u uslovima lokalne organizacije zdravstvene službe.

Treće predavanje obuhvatilo je savremene metode neuroradiološke dijagnostike, kao i njihovu ulogu u dijagnostici AIMU i selekciji pacijenata za rekanalizacionu terapiju, uz objašnjenje i analizu rezultata dobijenih naprednim neuroradiološkim tehnikama. U drgom delu predavanja  prikazan je i predlog smernica za neuroradiološke metode i dijagnostiku u cilju efikasne selekcije pacijenata u uslovima lokalne organizacije zdravstvene službe.

Drugi deo edukacije organizovan je u vidu radionice trajanja 90 minuta, u okviru koje je prezentovano tri klinička slučaja uz rešavanje kliničkih slučajeva i prikaz različitih kliničkih dliema vezanih za postavljanje dijagnoze AIMU i selekciju pacijenata za primenu rekanalizacione terapije koju su uz diskusiju prezentovali mladi lekari specijalisti neurologije Zdravstvenog centra Valjevo.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.