Pre 10 godina , tačnije, 2012.godine, u Valjevu je odlično zazvučala vest da rezultati geoloških istraživanja ukazuju na to da i u Valjevsko-mioničkom basenu ima jadarita. Jadarit koji je 2004. godine otkriven na području Loznice najvljivan je kao razvojna šansa. Valjevci su smatrali da je dobro da I Valjevo ima deo budućnosti kao Loznica. Kako smo preskočili tolike godine u neznanju?
Te 2004. godine sve oči srpske javnosti bile su uprte u oblast Loznice. Tada je tamo otkriven jadarit. Ruda je dobila ime po reci Jadar . Jadarit je litijum natrijski borosilikat – LiNaSiB3O7(OH) koji od korisnih komponenti sadrži litijum i bor.
Otkriven je 2004. godine, a internacionalna mineraloška asocijacija zvanično ga je priznala kao novi mineral u novembru 2006.
„Otkriven je samo u Srbiji i samo u ležištu ‘Jadar’ kod Loznice“, rekao je za BBC profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Vladimir Simić.
U davanju izjava o “Supermenovom mineralu”, kako je tada nazvan utrkivali su se brojni funkcioneri , političari, ali I profesori fakulteta. Tada je recimo sjajno zazvučala izjava portparola Ministarstva rudarstva i energetike Željka Martinovića, koji je rekao da je „Rio Sava eksplorejšn“, kćerka firma londonske korporacije „Rio Tinto“ započela poslove u Jadru krajem prethodne godine, na osnovu ugovora koji ovoj firmi daje trogodišnje koncesiono pravo istraživanja. “Već prvi rezultati bili su više nego ohrabrujući, jer su otkrivene visoke koncentracije litijuma u natrijsko-litijsko-boro silikatu sa o-h grupom, što je stručni naziv za jadarit, odnosno striposki kriptonit koji i samog Supermena čini nemoćnim.”
Nacionalni mediji tada su preneli da su u Ministarstvu rudarstva zadovoljni saradnjom s kolegama iz „Rio Save“ koji pravovremeno obaveštavaju nadležne institucije svojim istraživačkim rezultatima, kao i da u predviđenoj dinamici ulažu planirana sredstva. Ukupna istraživačka investicija tokom tri godine u regionu Jadra iznosiće oko 4,3 miliona evra, a u prvoj fazi „Rio Sava“ je već uložila oko pola miliona evra.
Nije isključeno da je nakon vrlo snažne medijske priče o jadaritu gotovo svaki drugi kraj Srbije bio zavidan na prosperitetu koji očekuje ovaj kraj Srbije.
U Valjevu je krajnje ohrabrujuće tada dočekana informacija :”Svi dosadašnji rezultati geoloških istraživanja ukazuju na to da i u Valjevsko-mioničkom basenu ima jadarita. Stručnjaci Rudarsko-geološkog fakulteta iz Beograda najavljuju da uskoro počinju istražna bušenja u Osladiću i Valjevskoj Kamenici, 22 kilometra od Valjeva, neposredno uz trasu buduće pruge za Loznicu.” Na dalje se govorilo : “Jadarski basen koji sadrži oko 220 miliona tona rude jadarita nije jedini u Srbiji gde ima ovog minerala. Naime, kako kaže dr Danica Srećković-Batoćanin sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, dosadašnji rezultati ukazuju na to da jadarita ima i u Valjevsko-mioničkom basenu. “Uskoro počinju istražna bušenja u Valjevskoj Kamenici i selu Osladiću,” kaže naučnica rođena u Valjevskoj Kamenici, koautorka knjige “Osnovi geologije.”
Godinama se nije govorilo niti pominjalo bilo šta vezano za Supermena niti litijum I bor. Ipak 2021. Godine nakon objave jedne naše sugradjanke da se nešto kopa u Lukavcu , Divcima , pažnja je skrenuta I Valjevcima.
Uznemirenje javnosti pratila su I dešavanja na sednici Skupštine pa je za govornicom odbornik Dragomir Vitorović rekao da to nije ništa te I da oni ljudi kopaju odavno od pre deset godina možda I da godinama uzorke drže u hali kod nekadašnjeg odbornika Dragana Bogdanovića.
Iako je Vitorović dao svoju klasifikaciju dogadjaja , za govornicom je rečena istina.
printscreen/RTS
Na samom sajtu ove firme moguće je utvditi da su istraživanja zaista počela “davnih dana” odnosno između 2011. i 2019. godine na teritoriji Valjeva I da je za ta istraživanja imalo dozvolu. Navode da su ona vršena na području površine 274,64 kvadratna kilometra, a rezerve litijuma su pronađene na teritoriji površine četiri kvadratna kilometra “koja je podložna površinskom kopu”, a bi eksploatacija mogla da počne već od 2025. godine.
Istraživanja su počela davno. Pobuna je došla na kraju.
Čak 2020. godine RTS je objavio vest: „Posle šesnaest godina, „Rio Tinto“ je u petak završio geološka istraživanja rezervi minerala jadarita u okolini Loznice. Svetski gigant potvrdio je RTS-u da nastavlja radove na razvoju novog rudarsko-prerađivačkog kompleksa.“ Reakcije nije bio.
O protestima I štetnosti rudarenja pomenutih ruda ne treba posebno ni govoriti , informacije su već poznate . Ipak ostaje činjenica da je iz nekog razloga prava informacija o tome šta donosi rudarenje ove rude izostala.
Na internetu nije moguće pronaći vesti o tome kakav je uticaj na životnu sredinu?
Niti je tada objavljeno bilo šta vezano za konkretno domen ekologije .
Ekologija je u Srbiji uvek bila sporedna tema, nešto za šta se znalo da će jednom doći , ali se nije moglo pretpostaviti kada. Možda baš kad udjemo u Evropsku uniju, a da pre toga završimo sve poslove koje imamo.
Iako će neko pomisliti da su možda mediji tog vremena krivi što je jadarit u toj meri promovisan, postoji I druga strana medalje. A ona je odgovor na pitanje : Zašto su se sve vesti dobro primile?
Da li je odgovor na to pitanje zapravo finansijski aspekt celog slučaja? Neko je najavio boljitak, finansijsku dobit za jedna kraj Srbije , a I za ostatak zemlje. Novac je stizao, to se čekalo.
Da li je odgovor na ovo pitanje I činjenica da je jadarit retkost, nema ga svuda , ali ga imamo mi . A mi smo uvek posebni I po svemu specijalni. Mi smo drugačiji od drugih, bolji I to možemo uvek da čujemo.
Da li je onda kombinacija naše posebnosti I novca bila razlog za euforiju?
Sada je situacija drugačija , Srbija je ustala zbog slučaja litijum. Oglasili su se I ekolozi, ali I profesori fakulteta koji su govorili o štetnosti.
Ceo slučaj jadarita biće rešen ovako ili onako , ali ključno pitanje jeste da li smo nešto naučili iz celog slučaja?
Da li smo naučili da sve treba sagledati iz više uglova? Da uvek treba saslušati više mišljenja ? Da treba čuti I ono koje oponira drugima?
Da informacije koje dolaze do nas ne moraju uvek biti tačne te I da mahanje novcem ispred lica nije signal uvek za kupovinu ?
Da li smo sve to naučili?
Ili ćemo kad sve ovo prodje opet po starom? Opet ćemo lečiti posledicu, a ne uzrok? Opet ćemo sve uzeti zdravo za gotovo?
Ako je tako, onda je istina da sve ima boju politike. Ako pak bude drugačije onda smo veći nego što pričamo.
Bez puno radovanja,vraća se Rio Tinto
Срби никад не пропусте прилику – да пропзсте прилику.
Став исказан од људи експерата за ову област да су од утицаја на даље кораке подаци у вези испитивања руде *јадарита* УКОЛИКО СУ ИХ РЕАЛИЗОВАЛИ ТЕХНОЛОШКО МЕТАЛУРШКИ ИЛИ МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ ИЗ БЕОГРАДА. А НЕ ДА СЕ ИСПИТИВАЊА ТЕ РУДЕ РАДЕ У ИНОСТРАНСТВУ, ГДЕ СРБИЈА НЕМА КОНТРОЛУ. лап што се радило у овом случају.
Sto dalje iz Srbije, ne damo našu prirodu ni za kakve pare!
I do sada smo živeli bez litijuma tj. jadarita, pa mislim da možemo i u budućnosti.