U Narodnom muzeju sinoć je otvorena izložba "Ana Frank – istorija za sadašnjost". Na otvaranju izložbe vodiči i prezentatori bili su učenici valjevskih srednjih škola.
Putujuća izložba „Ana Frank – istorija za sadašnjost“ do sada je obišla više od 300 lokacija u celom svetu, a u Srbiju je došla u sklopu projekta „Historija, Istorija, Povijest – lekcije za sadašnjost“, koji Otvorena komunikacija sprovodi pod pokroviteljstvom Kuće Ane Frank iz Holandije, a u saradnji sa partnerima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Makedonije i lokalnim sponzorima. Prvo predstavljanje imala je u aprilu u Beogradu, sada će biti prikazana i pred publikom u Valjevu, gde će gostovati do 11. 11. 2016.
Kroz 32 panoa, izložba donosi priču o sudbini Ane Frank, jevrejske devojčice koja je život izgubila u logoru u Drugom svetskom ratu. Izložba je opremljena retkim fotografijama zabeleženim tokom Aninog života i isečcima iz njenog dnevnika koji je pisala tokom dve godine skrivanja u tajnom skrovištu u Amsterdamu.
"Ana je preživevši strahotu postala heroina i simbol borbe protiv fašizma", ali i "Ana je simbol nade", bile su poruke koje su se sinoć mogle čuti. Dnevnik Ane Frank nije više obavezna literatura u srednjim školama i kako se na otvaranju moglo čuti, izložba je jedan od načina da se njen život približi i ovoj starosnoj grupi. Izvesno da su medju starijima retki oni koji o njoj ne znaju baš ništa i koji se nad njenom jezivom sudbinom nisu bar jednom zamislili. S druge strane mladje generacije u Srbiji slabo su upoznate sa njenom životrnom pričom.
Skrivanje sa porodicom u posebno za to napravljenom delu kuće , tišina i neprestani strah uz koji se budila i odlazila na spavanje oslikani su kroz više panoa na ovoj izložbi.
Cela postavka zasniva se na vršnjačkoj edukaciji. Trening za vršnjačke vodiče kroz izložbu održava se 22-23.10. u prostorijama Narodnog muzeja Valjevo, a vode ga licencirani treneri Otvorene komunikacije. Obučeni učenici srednjih škola iz Valjeva sprovodiće zainteresovane grupe svojih vršnjaka kroz izložbu tokom narednih dana njenog gostovanja.
Originalnoj postavci pridruženo je sedam lokalnih panoa, kreiranih u okviru HIP projekta po originalnoj metodologiji koju je patentirala Kuća Ane Frank. Oni prikazuju istorijska dešavanja iz proteklih 70 godina u Srbiji i regionu, obeleženih brojnim konfliktima i podelama. Mladi posetioci će kroz ovaj deo izložbe moći da se upoznaju sa ličnostima i događajima o kojima ne mogu saznati iz školskih udžbenika.