Polet prikuplja potpise

imageDa valjevski Polet ne odustaje od namere da za predstojeću godinu dobije na korišćenje hladnjaču Srbijanke potvrdjuje i javni poziv gradjanima da svojim potpisom podrže akciju.

Direktor Poleta Ljubinko Andrić u izjavi medijima objasnio je da će zatražiti od gradskog rukovodstva da upravo Poletu dozvoli korišćenje hladnjače u pogonu Srbijanke kako bi Polet naredne sezone mogao hladnjaču da izdaje proizvodjačima voća i povrća. Već ove nedelje Polet je uputio i javni Apel gradjanima da svojim potpisima podrži ovu akciju. U Poletu očito ne znaju da je do sada Grad pokušao da obezbedi hladnjaču Česima kako bi pokrenuli razvoj poljoprivrede, ali bezuspešno jer Srbijanka nije vlasništvo grada . Iako je istorijat Srbijanke većini poznat to nije slučaj sa Poletom koji poziva gradjane da potpišu peticiju:

„APEL GRAĐANIMA GRADA VALJEVA!

Posle uništavanja svega što je vezano za Srbijanku, došlo je vreme da Valjevo i Valjevci odlučno kažu: “To više tako ne može, nedamo našu Srbijanku!“
Potpišimo peticiju… nemojmo ćutati i pustiti da zlo pobedi!!! Hoćemo i možemo da našu Srbijanku obnovimo, pokrenemo i vratimo joj stari sjaj!!! Hoćemo da naša Srbijanka ponovo bude na ponos Valjevu i Valjevcima!!! Hoćemo da uzornim domaćinima, poljoprivrednicima, kooperantima i radnicima obezbedimo sigurnost i egzistenciju!!!
Mi to zajedno možemo!!! Potpišimo peticiju: “Valjevska Srbijanka – Gradu Valjevu“. Zadnji je trenutak da spasemo našu Srbijanku, obnovimo i pokrenemo proizvodnju, zaposlimo naše ljude i na taj način svi damo svoj doprinos privrednom razvoju našeg Valjeva.

Peticija se može potpisati svakog radnog dana i nedeljom u svim objektima kojima upravlja JKP “POLET“ Valjevo.

Vladike Nikolaja br. 25 – Nova Robna pijaca
Tel: 014/35-23-329, 014/35-20-437
E-mail: polet014@open.telekom.rs

Pijačni Kej bb – Stara zelena pijaca
Tel: 014/221-204
E-mail: starapijacapolet@gmail.com „

image

Šta ne znaju u Poletu?

Srbijanka je već godinama na sudu gde se vodi desetak sporova oko njene imovine , vlasništva zemlje . Ona je tako postala deo crne statistike valjevskih privatizacija . U aprilu 2007. godine kupila ju je upravo iz privatizacije bugarska kompanija „Medija svjat“ koja je očito bila zainteresovana ne za proizvodnju već rasparčavanje i prodaju fabrike . Da se od samog početka mogao naslutiti rdjav kraj bilo je vidljivo u trenutku kada je sva kupljena imovina preneta na preduzeće „Nova Srbijanka“ koja nije pravni sledbenik Srbijanke.
Pored priče o propaloj privatizaciji svakako javnosti najinteresantnija priča bila je u vezi imovine zemljišta ove fabrike.Ugovorom i aneksima o kupoprodaji Društvenog preduzeća „Srbijanka“, između Agencije za privatizaciju i bugarske kompanije „Medija svjat“, te rešenjem tadašnjeg Opštinskog suda u Valjevu iz decembra 2007. godine nezakonito je prodato i otuđeno građevinsko zemljište sa infrastrukturom u krugu fabrike, bila je informacija koja se pojavila svojevremeno u javnosti .Za policiju je navodno bio sporan i ugovor o otuđenju imovine privatizovane „Nove Srbijanke“ što se takođe istraživalo zbog neplaćenog „poreza na apsolutna prava“.
Odbor poverilaca DP Srbijanka tvrdio je, međutim, da je „s obzirom na to da zemljište (tog industrijsko-prehrambenog kombinata) ima karakter državne svojine na 80,65 odsto, odnosno društvene svojine na 19,5 odsto ono (zemljište) moralo je biti procenjeno, oglašeno za prodaju i naplaćeno po tržišnoj ceni i uknjiženo kao korisničko, a ne vlasničko pravo, što u konkretnom slučaju nije učinjeno“. Ukazano je i na propuste Agencije za privatizaciju, koja je sklapala kupoprodajni ugovor i dva aneksa o prodaji DP Srbijanka kompaniji Medija svjat iz Sofije, kao i tadašnjeg Opštinskog suda u Valjevu, koji je 20. decembra 2007. doneo rešenje o uknjižbi prava vlasništva nad spornom imovinom. Iz Nove Srbijanke „sve zainteresovane“ upućivali su na Agenciju za privatizaciju u Beogradu, te Osnovni sud i Službu za katastar nepokretnosti u Valjevu kao nadležne državne organe kod kojih se može proveriti „bilo kakva sumnja u nezakonitost celog posla“.
Imovina Nove Srbijanke je rasprodata, čak i zemljište, „što nije dozvoljeno po propisima Srbije“, koje je preneto u zemljišnim knjigama, tvrdili su upućeni. Oprema od prohroma i bakra prodata je na otpadima kao sekundarna sirovina.A gubitak „Nove Srbijanke“ na kraju 2010. iznosio je preko milijardu dinara.
Od Agencije za privatizaciju Odbor poverilaca tražilo se da se poništi uknjižba zemljišta nekadašnje „Srbijanke“ u vlasništvo „Medija svjata“, ali ni to nije učinjeno .Stečajni upravnik, u tom trenutku Agencija za privatizaciju, to i nije želela da učini, jer ni Agrobanci, na primer, kao najvećem poveriocu, koja je potraživala 1,1 milijardu dinara, odnosno više od 60 odsto stečajne mase „Srbijanke“, prijavljeno potraživanje nije ni priznato, pa je u toku bio spor.
Pre prenosa zemljišta u svoje vlasništvo, vlasnici „Nove Srbijanke“ su demontirali proizvodne linije i delove hladnjače, te ih prodali u – staro gvožđe. U martu 2012.godine, valjevska policija je uhapsila Antona Valjova, direktora „Nove Srbijanke, koji ima dvojno državljanstvo, Rusije i Bugarske, osumnjičenog da je iako je znao da je firma postala nesposobna za plaćanje poreza, njenu imovinu prodao bugarskoj kompaniji „Nju ekspres finans“ za oko dva i po miliona evra. Time su poverioci oštećeni za više od 93 miliona evra. Posle ukidanja pritvora Valujev je napustio Srbiju.

S.V.

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.