Školska uprava Valjevo nakon završenog konkursa dostaviće ministarstvu prosvete predlog od 10 lica za buduće savetnike, spoljne saradnike u školama. Na ministarstvu je da od predloženih imena odabere lica koja će se ovim poslom baviti , ali i odredi koliko lica će dobiti ŠU Valjevo.
Budući savetnici, spoljni saradnici u školama primaju se radi pružanja stručne i savetodavne pomoći nastavnicima, vaspitačima , stručnim saradnicima u školama , a sve to u cilju podizanja kvaliteta obrazovno vaspitnog rada. Ministarstvo je odredilo kvote za svaku ŠU , a valjevska će moći da bira do deset savetnika. U svakoj ŠU formirana je komisija koja je na osnovu brojnih parametara odlučivala o prijavljenim kandidatima. U komisiji u Valjevu pored načelnice ŠU Zorice Jocić bili su i : prosvetni savetnik Snežana Jadranović , prosvetni savetnik Djoko Petrović, Predrag savić direktor Poljoprivredne škole u Šapcu i Milan Gajić direktor Poljoprivredne škole u Valjevu.“ Prijavilo nam se ukupno 57 kandidata, jedan kandidat je sa teritorije ŠU Novi Sad pa smo njegovu dokumeatciju poslali tamo , a jedan kandidat nije ispunjavao uslove konkursa. Od dakle, 55 prijavljenih kandidata na konkurs su se javila tri doktora nauka, dva magistra tehničkih nauka , 21 profesor razredne nastave sa različitim specijalizacijama nastave, magistraturama, aneki su čak i na doktorskim studijama. Prijavilo se i pet profesora srpskog jezika i književnosti , tri diplomirana pedagoga, dva diplomirana psihologa i brojni profesori . Različita je struktura kolega koje su se prijavile. Prednost imaju oni kandidati koji su znanje stekli radeći u školi ili su stekli neko od zvanja na fakultetima tu se misli na specijalizacije, magistrature, doktorate ili imaju objavljene naučne radove“, kaže Zorica Jocić načelnica ŠU Valjevo.
Predvidjeno je da budući savetnici, spoljni saradnici pomažu školama , profesorima, nastavnicima , ali i stručnim Većima tako što će demonstrirati različite metode postupke i oblike rada, držaće ogledne časove , pratiti rad nastavnika i davati im preporuke za dalji rad. Nakon što komisija završi posao i ministarstvo odabere kandidate oni će morati da prodju tri vrste obuke i to sedmodnevnu on line obuku , obuku za stručni pedagoški nadzor i obuku za formativno ocenjivanje. „ Nadamo se i verujemo da će izbor unaprediti i kvalitete rada škola , ali i nastavnika. Najmanje pet godina unazad nijedan službenik nije primljen , a dešava se prirodni odliv tako da što se tiče ljudskih resursa teško se funkcioniše i nama će sve ovo biti velika stručna pomoć“, kaže Jocićeva.
Na pitanje Vamedie da li se svatenici uvode kao posledica lošeg nastavnog rada Jocićeva kaže da se oni pre svega uvode kako bi se unapredio rad. „ Ministarstvo neprestano procenjuje postignuća učenika , rad nastavnika i daje ocene rada škola. Prosvetni savetnici su u stalnom procesu spoljašnjeg vrednovanja i mi tačno znamo na terenu kakvo je stanje. Što se nastave tiče ceo svet je u procesu traženja naboljih metoda rada i svega onoga jesu postignuća 21. veka. Nije se radilo o proceni da je sve toliko loše pa se zato uvode savetnici , jednostvano želi se da se i ta oblast još više unapredi“, kaže Jocićeva .
Istovremeno na konstataciju Vamedie da se može dogoditi da i pored rada savetnika nastavnici neunaprede svoj rad, Jocićeva kaže da je to gotovo nemoguće jer svaki rad ima svoj rezulatat , ali i da prosvetni radnici uvek spremno usvajaju nova znanja.
S.V.