„Imamo oko čega da se svađamo“

image„Svi smo Valjevci i imamo oko čega da se svađamo, oko Valjeva“, poruka je Dušana Mihajlovića, po mnogima najuspešnijeg gradonačelnika u istoriji grada, na promociji njegove knjige „Valjevo jedna epizoda“.

Svečana sala „Granda“ bila je sinoć tesna za sve zainteresovane da prisustvuju promociji nove knjige nekadašnjeg gradonačelnika, potpredsednika i ministra u Vladi Srbije. Zanimljiv skup Valjevaca, kao i onih koji se osećaju kao Valjevci, među kojima je bilo aktivnih i bivših političara, privrednika, ljudi iz društvenog i duhovnog života, sveta kulture i umetnosti. Među velikim brojem poštovalaca, pamćenje nas služi – bilo je i onih koji su svojevremeno bili i žestoki politički opomenti Mihajlovića. Svejedno i bez sumnje, sve je interesovalo šta je, posle već čuvenih „Povlenskih magli i vedrina“, novo u Mihajlovićevoj knjizi koja obuhvata period od 1978. do 1989. godine, vreme njegovog angažovanja u nekadašnjoj Opštini, a sadašnjoj Gradskoj kući.
„Dušan Mihajlović je istrajni istraživač i ubiti radnik, a i njega je, kao i Protu Mateju Nenadovića, tvorac vodio promenljivim putevima i uz sumnjivu podršku njegovih savremenika“, reče, između ostalog, u nadahnutom govoru o Mihajloviću književnik Radovan Beli Marković.
Arheolog Željko Jež, pak, podsećajući se, kako je rekao, bitaka koje je Mihajlović vodio za srećnije i bolje Valjevo, istakao je da je zahvaljujući njemu naučio da vlast koja se ružno odnosi prema baštini zapisuje sebe u budućnosti kao propalu vlast. „Dužni smo da odamo omaž vladavini Dušana Mihajlovića u Valjevu, jer to je vreme koje ostaje u istoriji ovog grada kao vreme procvata“, istakao je Jež.
Govoreći o knjizi i Mihajloviću, sociolog i nekadašnji potpredsednik DS Slobodan Gavrilović je priznao da su „Povlenske magle i vedrine“ bile knjiga zbog koje je doživeo preumljenje a Mihajlovića, s kojim se politički razilazio, shvatio kao „državotvornog čoveka“.
Sam autor, izražavajući zadovoljstvo što promociji prisutvuje mnogo aktera zbivanja opisanih u knjizi, kao i aktera savremenih zbivanja, otkrio je da se ideja za „Valjevom jednom epizodom“ pojavila pre godinu dana, tokom njegovih razgovora sa sada pokojnim slavnim slikarom Ljubom Popovićem, tokom oporavka u Banji Vrujci.
„Knjiga je, ipak, moje subjektivno viđenje, a njeni nedostaci se mogu nadomestiti tako što će svi učesnici zbivanja o tih 12 godina o kojima pišem, navesti svoja viđenja. To je, uostalom i obaveza prema istini. A poruke knjige je da smo svi Valjevci i imamo oko čega da se svađamo, oko Valjeva, centra galaksije“, poručio je Dušan Mihajlović.
Valja reći da je knjigu objavila izdavačka kuća DIA, Dušanovog školskog druga i saborca iz mladih istraživača, novinara Slobodana Rakovića.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.