Privode se kraju radovi na izgradnji pešačkih sataza i prilaza spomeniku Stevanu Filipoviću na brdu Vidrak. Vidrak je nekada davno bilo groblje, ali je izmešteno i trenutno na brdu Vidraku postoje samo četiri groba. U Valjevu postoje naselja izgradjena na grobljima.
Zavod za zaštitu spomenika kulture uradio je projekat parternog uredjenja na brdu Vidraku, a radove vredne osam miliona dinara finansira ministarstvo turizma. Radovi po rečima direktorke Ksenije Stevanović predvidjaju nove pešačke staze i novi prilaz spomeniku.“Tu su staze koje su pokrivene rizlom , potom šira zona šetališta oko spomenika i sam pristup spomeniku. Planiramo da ovo brzo bude gotovo , malo hladnoća ometa radove , imali smo problem sa podlogama koje nisu bile ažurirane, ali smo to u hodu rešavali“, kaže Stevanović.
Novi izgled parka svakako na svoj način doprineće afirmaciji ovog prostora za koji u zavodu kažu da je višeznačan.
„Pre svega bi trebalo da ovaj prostor bude u stalnoj turističkoj ponudi , retko koji grad ima ovakav Vidikovac, postoji istorijski značaj naravno jer ovde nije samo kompleks NOB-a ovde je bilo nekad staro groblje koje je izmešteno, takodje tu je nekad bila i spomen kosturnica. Jednom rečju u pitanju je višeznačni prostor“, kaže Stevanović.
U valjevskoj javnosti neretko kada se pomene ovaj park govori se o groblju koje se tu nalazi i olako prelazi preko istorijskih činjenica i podataka koji svedoče o tome da se na tom prostoru nalaze samo četiri groba i to : Selimiru Djordjeviću i njegovom bratu, Semjuelu Kuku i jednom vojniku. Groblje koje se tu nekada nalazilo je izmešteno pedesetih godina .
„ Činjenice i istorijski podaci svedoče o tome da je brdo Vidrak u jednom svom delu nekada bilo groblje i tu govorimo o periodu iz 19 veka. Već epidemijom tifusa i velikim brojem umrlih 1914 i 1915. godine počinje sahranjivanje na obodnim delovima postojećeg groblja koje počinje da se širi zbog velikog broja pokojnika. Cela strana praktično postaje groblje . Postoji jedna slika iz tog vremena na kojoj se vidi da padina od Paviljona do reke Kolubare nije bila pošumljena i da su tu upravo bili grobovi. Već tada početkom drugog rata počinje da se formira današnje groblje na mestu na kom je i sada . Na novom goblju postoji i taj deo koji je ogradjen gde su preneti grobovi“, objašnjava dr Vladimir Krivošejev istoričar.
Novo groblje počinje da širi , a podaci pokazuju da su pojedinačna sahranjivanja i dalje obavljana na Vidraku , ali ne u novim grobnicama već u postojećim. Nakon Drugog svetskog rata doneta je odluka da se na tom prostoru napravi spomen park što je i učinjeno.
„ Tadašnja vlast donela je odluku o formiranju spomen parka i dala je rok od nekoliko godina da svi gradjani koji imaju sahranjene članove porodice izmeste zemne ostatke . Taj rok trajao je nekoliko godina i gradjani su izmestili groblje, a nešto i sama vlast. Kad je rok istekao došle su gradjevinske mašine i radovi su počeli , nešto je pošumljeno , a nešto je uradjeno sa stazama praktično formirana je celina spomen parka“, objašnjava dr Krivošejev.
Na brdu Vidraku tako su ostala praktično samo četiri groba . Dok veliku zabunu unosi betonski krst u podnožju brda Krivošejev kaže da je krst samo obeležje mesta gde je prvobitno bila sahranjena slikarka Nadežda Petrović.
„ Njeni zemni ostaci su izmešteni, ali krst je obeležje tog prostora . Tu i danas postoje grobovi dr Selimira Djordjevića i njegovog brata, a nešto više iznad je i grob Semjuela Kuka . Postoji sačuvan još jedan vojnički grob na samoj medji izmedju livade i spomen parka. To je sve što od grobova postoji na tom prostoru“, kaže Krivošejev.
Istini za volju svi pomenuti grobovi bili su prilično zarasli u korov godinama pa je tek poslednjih godina sredjen prostor oko pomenutog krsta koji je praktično sakrivala šuma i grobovi lekara koje je godinama sakrivalo šiblje.
Sada već prošle godine, grupa entuzijasta na Vidraku je organizovala Open minded festival pa se izmedju ostalog njima zamerio i izbor prostora neposredno pored spomenika Stevanu Filipoviću sa tvrdnjom da se uznemiravaju duše pokojnika. Sad kada znamo koliko i na kojim mestima zaista ima grobova možemo li da konstatujemo i da u blizini Novog groblja postoji kafana često sa muzikom.
Možda za početak možemo da naučimo nešto o istoriji svog grada i konstatujemo:
U Valjevu postoje čitava naselja izgradjena na grobljima ….
Nastaviće se…..
S.V.