Znanjem i stručnošću spasila život

imageViša medicinska sestra Nataša Cvetković, instrumentar u Angiosali Opšte bolnice Valjevo, blagovremenom primenom reanimacije spasila je život sugrađaninu M.O., u nedelju drugog dana Božića, koji se u trenutku kada mu je pozlilo zatekao u gradskom autobusu.

Sticajem okolnosti situacija se desila ispred njene kuće kada je vozač autobusa odreagovao zatraživši vodu, a na pitanje šta se dešava Nataša Cvetković je odmah pristupila reanimaciji i uspešno svojim primerom prikazala nesebičnost, stručnost i požrtvovanost.Instrumentarka Cvetković je u trenutku bila u dežurnoj ekipi koja je pripravna tokom vikenda u Angiosali. Nataša je zatekla M.O. bez svesti u gradskom prevozu. Odmah je prstupila kardiopulmonalnoj reanimaciji. Sve vreme je činila spoljnu masažu srca i veštačko disanje na podu autobusa dok nije došla ekipa Hitne pomoći koja je kasnije preuzela pacijenta i zbrinula po svim principima dobre kliničke prakse. Pacijent je transportovan u bolnicu, konstatovan mu je akutni infarkt miokarda, pa je po hemodinamskoj i ritmičkoj stabilizaciji uveden u Angiosalu i urađena mu je primarna perkutana intervencija sa implantacijom jednog stenta. Pošto je instrumentar Nataša Cvetković bila pripravna u dežurnoj ekipi, instrumentirala je i samu intervenciju pacijentu.
Nataša Cvetković u Opštoj bolnici Valjevo radi od 2003. godine, bila je setra Opšte hirurgije, a nakon izvesnog vremena prešla je u OP blok gde se usavršavala kao instrumentar. Otvaranjem Angiosale počela je da radi kao vaskularni instrumentar. Za vreme dugogodišnjeg rada sa najozbiljnije životno ugroženim pacijentima imala je još jednu situaciju kada je pritekla u pomoć povređenom detetu. Situacija u kojoj je na ulici pomogla čoveku joj se prvi put dešava.
„Meni ovakva situacija samo dodatno daje snagu. Posao koji radim je takav da mora da se radi sa velikom ljubavlju. Trudim se da što više znam i konstantno učim jer je neophodno upoznavati se sa novitetima u struci. Naravno svo znanje koje imamo kao medicinski radnici nam pomaže da u ovakvim situacijama odreagujemo kako treba. Kada se ovakve situacije dešavaju potrebno je znanje i hladna glava u smislu pravilnog reagovanja. Da biste to postigli morate da imate znanje i iskustvo. Moja preporuka svima koji se zadese u sličnoj situaciji jeste da moraju da savladaju strah i da ako ne znaju da pomognu sačekaju stručnu pomoć jer je to bolje za životno ugroženog. Ne sumnjam da bi svako odreagovao kao i ja, da bi prišli i pomogli. Najveća nagrada mi je da je čovek preživeo i da je dobro jer posao koji radim, radim sa velikom ljubavlju. Najveća podrška koju dobijam dolazi od mojih kolega, jer samo kroz timski rad možemo da imamo dobre rezultate“, priča Nataša koja je svakako zbog pripravnosti bila spremna za posao jer je u putu bio pacijent sa infarktom iz Šapca.
Angiosala OB Valjevo koja postoji šest godina, jedina je na sekundarnom nivou koja ima 24 pripravnost svih 365 dana godišnje. U protekloj godini urađeno je 1453 intervencije u Angiosali, a od toga zbrinuto 317 akutnih infarkta miokarda, urađeno je i 311 intervencija na perifernim arterijama, ugrađeno je i 70 pejsmejkera.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.