Odgovor na inicijativu Gljivarskog društva Valjevo za zaštitu valjevskih planina Povlen, Medvednik, Jablanik i Bobija, stigao je iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije. U odgovoru se navodi da će Zavod inicijativu uzeti u razmatranje.
U septembru ove godine na adrese Ministarstva zaštite životne sredine Vlade Srbije i Zavoda za zaštitu prirode Srbije Gljivarsko društvo i još 13 udruženja iz Valjeva uputilo je inicijativu za zaštitu valjevskih planina. U pristiglom odgovoru Zavoda se navodi : “Obaveštavamo vas da će Zavod uzeti u razmatranje vašu inicijativu za zaštitu predmetnih područja i da će stručni saradnici, u skladu sa svojim programskim zadacima i aktivnostima, izaći na teren, kako bi predmetna područja valorizovali i razmotrili mogućnost njihove zaštite. O vremenu izlaska na teren bićete naknadno obavešteni”.
U daljem tekstu odgovora Zavod navodi da je Studija zaštite predeo izuzetnih odlika „Povlen i kanjon Sušice“ dostavljena ministarstvu u aprilu ove godine kada je ujedno dostavljena i Studija zaštite Spomenik prirode „Taorska vrela. Zavod je završio sa obilaskom planine Medvednik , a u toku je izrada Studije zaštite spomenik prirode „Piraterija Zavojšnice“.
U pomenutom odgovoru se navodi da je u toku revizija Studije zaštite PIO Gradac dok je obaveštenje o pokretanju zaštite zaštićenog staništa „Divčibare“ objavljeno na sajtu ministarstva prošle godine. Terenska istraživanja Jablanika za sada nisu planirana .
Predsednik Gljivarskog društva DRagić Tomić navodi da su se povodom zahteva da se posebno zaštiti Medvednik stručnjaci Zavoda su se izjasnili da su Medvednik i Jablanik nedeljiva prirodna celina.
U izveštaju o ostvarenju godišnjeg programa zaštite prirodnih dobara za 2016. godinu Zavoda, konstatovano je i sledeće: „U 2016. godini su na području Medvednika izvršena dva terenska izlaska stručnog tima Zavoda. Na osnovu terenskog uvida (i ostalih saznanja), možemo zaključiti da rešenje buduće zaštite planine Medvednik treba tražiti u okviru dva modela:-Vrednovanje (zaštita) pojedinačnih lokaliteta – kao spomenika prirode: Drenajićka pećina, Bucurska pećina, Janjina pećina, klisura Drenajićkog potoka, piraterija Zavojšnice i drugo…-Vrednovanje (zaštita) masiva Medvednika i Jablanika kao jedinstvene celine sa komplementarnim prirodnim i kulturnim nasledjem.“ Prilikom obrade Povlena nije obrađen i ovaj deo koji su takodje definisali stručnjaci iz Zavoda:„Jelje-Velika Zabava, desna dolinska strana izvorišnog dela Velike Zabave, pritoke- sastavnice Gradca, između grebena-razvođa Goveđa glava-Čiker i korita navedenog vodotoka, disecirana gustom mrežom bočnih dolina, s najbolje očuvanim šumskim kompleksom, jedinim staništem jele i bogatim utočištem mečje leske, prošarana livadama i kolibama za sezonsko pašarenje…“
„.Iz svega navedenog se vidi da su stručnjaci Zavoda bili na terenu i na području Medvednika i Jablanika i da se po svaku cenu išlo da se ne zaštite valjevske planine kao celina, jer ako bi se zaštitila celina Medvednik-Jablanik-Povlen onda bi bio problem da se ceo kompleks da na upravljanje nekom udruženju. A pojedinačno bi možda i moglo….No, smatramo da bi se morao ispoštovati Prostorni Plan RS i Prostorni Plan grada Valjeva i u tom smislu je potrebno da se za PIO Povlen i kanjon Sušice donese rešenje o prethodnoj zaštiti do kompletiranja studije zaštite celog kompleksa (Povlen-Jablanik-Medvednik). Za PIO Povlen je uradjena Studija zaštite a za preostali deo kompleksa nije. Da se za preostali deo kompleksa planiran Prostornim planovima nastavi sa pripremanjem i izradom studije zaštite kako bi se sve objedinilo u jednu studiju za jedno prirodno dobro kako je i predvidjeno prostornim planovima“, kaže Tomić.
Inicijativu je, svojim potpisima, uz Gljivarsko društvo podržalo još 12 udruženja i organizacija: EKOD Gradac, Društvo istraživača “Vladimir Mandić Manda”, Planinarski klub “Povlen”, PSD “Magleš”, iRevolucija, Lokalni odgovor, Valjevski pokret otpora, Evropski pokret u Srbiji, Udruženje Multiple skleroze Valjevo, Udruženje domaćina Valjevo, Društvo za proučavanje lekovitog bilja Valjevo, Udruženje osoba sa autizmom „Plavi anđeli“.
a sto je problem da nasa udruzenja dobiju da upravljaju povlenom. pa oni tamo vec imaju placeve i ko ce bolje upravljati od ljudi koji su tamo spremni da ulazu i da zidaju