Pojedine procene govore da će za deset godina svaki 8 stanovnik Srbije oboleti od dijabetesa. Broj obolelih u Srbiji je oko 720 000 iako niko ne poseduje precizan registar pa broj može biti i veći. Gojaznost, nezdrava ishrana i život bez fizičke aktivnosti uz moguću porodičnu naslednost idealni su za nastanak dijabetesa.Ko ima pravo na besplatan Ozempic, govori načelnica odeljenja enddokrinologije dr Katarina Odanović.
Podmukla bolest, reći će mnogi o dijabetesu koji se može okarakterisati i kao stanje i kao sindrom. Bilo kako bilo, svake godine broj obolelih je sve veći .
„Procene su da će do 2035. godine svaki osmi stanovnik imati dijabetes. U okviru obeležavanja Dana borbe protiv dijabetesa stavila bih akcenat na inovativne terapije koje su se pojavile u dijabetesu u poslednjih nekoliko godina, a o kojoj su naši pacijenti obavešteni. Prvo na šta moramo da obratimo pažnju jeste gojaznost , ona je pre dve godine od Svetske zdravstvene organizacije prepoznata kao bolest i dobila je svoju šifru. Činjenica je da 87% naših pacijenata koji boluju od dijabetesa tipa 2 gojazno , sada smo suočeni sa jednim novim izazovom, a to je da pored lečenja dijabetesa lečimo i gojaznost“, rekla je načelnica odeljenja endokrinologije dr Katarina Odanović.
Dr Odanović kaže da su se za gojaznost pojavili novi lekovi i kod nas i u svetu. Neki od tih lekova se koriste i za lečenje dijabetesa , a drugi pak samo za gojaznost.
„Postoje neke nedoumice kod lekara na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite i apotekara . Zato moramo objasniti ko lek može da dobije besplatno ,a ko mora da ga plati. Kada govorimo o novom leku Ozempiku koji se koristi za lečenje dijabetesa da pravo da ga dobiju besplatno imaju samo pacijenti koji se prethodno nalaze na terapiji sa dva oralna antidijabetika ili na terapiji sa jednim oralnim lekom i insulinom. Uz to moraju imati indeks telesne mase veći od 28kg po metru kvadratnom vrednost glikoliziranog hemoglobina veću od 7%. Svi ostali ukoliko žele da ga koriste moraju ga kupiti“, objasnila je Odanović.
Ona je navela da je u Srbiji registrovan i prvi lek protiv gojaznosti Sexenda , a da ga gojazne osobe mogu kupiti ukoliko imaju od endokrinologa postavljenu dijagnozu gojaznosti. Pomenuti lek ne može se dobiti na recept , on se kupuje , ali je izveštaj lekara neophodan.
Dijabetičara tipa 1 je značajno manje , ali i za ovaj tip dijabetesa razvijaju se neki novi lekovi. Kako se moghlo čuti, nedavno je potvrdjeno da je dijabetes Tip 1 autoimuna bolest , a prevencija ovog tipa se prvi put pominje u istoriji dijabetologije.
Kada je prevencija Tipa 2 u pitanju već od ranije je poznato da je neophodno voditi računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti , ali i da svako kome su otac ili majka dijabetičari je u riziku od 50% od pomenute bolesti.
Na pitanje Vamedie koji su prvi simptomi na koje treba obratiti pažnju dr Odanović kaže da u zavisnosti od stadijuma zavise i simptomi.
„Ako s e pacijent nalazi u stadijumu preddijabetesa , ima jutarnji šećer izmedju 6 i 7 ili prosečan šećer od 6,5 taj pacijent nema simptome , a to je već trenutak kada treba početi sa terapijom i to se na redovnim laboratorijskim skrinizima vidi. Kada se već pojave simptomi onda je dijabetes jako uznapredovao i tada najčešće pacijenti završavaju hospitalizovani na našem odeljenju ,a to je pojačana žedj, učestalo mokrenje, pojačana želja za hranom uz gubitak telesne težine. Već takvi simptomi znače da je bolest uznapredovala. U tim slučajevima odmah se uvodi insulinska terapija, ali to ne znači da će pacijent zauvek biti na insulinskoj terapiji, pacijent se prati i može biti ukinuta. Dijebetes je zaista podmukla bolest jer ovi simptomi se javljaju kada je bolest poodmakla. Svaka glikemija izmedju 6 i 7 je preddijabetes , sve preko 7 je dijabetes. Postoji jasan pokazatelj tako što se uradi oralni glukoza test , a tu se jasno kaže svaka osoba koja dva sata nakon testa ima šećer veći od 11,1 jeste dijabetičar ,a da svaka osoba koja na kraju drugog sata testa ima glikemiju izmedju 7,8 i 11,1 spada u kategoriju oštećene glukozne tolerancije , a ošetećena glikemija našte je svaki izmereni šećer jutarnji našte veći od 6.
***
Lični stav:
Da, život će Vam se promeniti u potpunosti. Dijabetes nije samo obaveza uzimanja insulina i oralnih lekova, to je potpuna promena životnih navika. Da, potrebna je podrška i ne, ne teši Vas činjenica da je dijabetičara sve više. Da, to se može dogoditi baš Vama. Za 15 dana na odeljenju endokrinologije ZC Valjevo videla sam magiju ljudskosti i pažnje. U trenutnim uslovima kakvi jesu u valjevskoj bolnici, lekari i sestre endokrinologije stvaraju oazu osmeha, topline i razumevanja. Prema pacijentima bez razlike , edukacija, saveti, profesionalnost i pravovremena terapija podjednako su važni kao i doza insulina.
„Zapamtite da ne postoji takva stvar kao što je malo dobro delo. Svako delo pravi talase koji nemaju logičan kraj.“ – Skot Adams
Za brigu i pokazanu izvanrednost – Hvala!
Slavica Savić Vujanac
a pregled kod endokrinologa nema sanse da se zakaze