U fokusu opozicije bila pitanja bez odgovora – CZNTK Abrašević

Koalicija Svanuće na poslednjoj sednici Skupštine primedbu na rad ustanova kulture u Valjevu iznela je kada je u pitanju Centar za negovanje tradicionalne kulture. Odbornik Dušan Mišković postavio je više pitanja o radu ustanove koja su ostala bez odgovora .

Kako je navedeno u programu rada koji je Skupština usvojila kada je u pitanju CZNTK u ovoj godini grad će ustanovu finansirati sa 19,5 miliona dinara. Posao će realizovati 4 zaposlena . Sam rad ustanove je kako se može u programu videti podeljen u nekoliko segmenata: pozorište, hor i kulturno umetničko društvo. Upravo pomenuti KUD bio je u najvećoj meri tema odbornika Miškovića koji je izmedju ostalog rekao da postoje činjenice koje ne korespondiraju sa navedenim u programu.

„Kako se može videti u programu seniorski ansambl je brojan. Sa ovim podatkom ne korespondiraju neke opšte poznate činjenice , a to je da najpre taj izvodjački ansambl koji bi trebao da bude kruna rada nismo videli jako dugo na sceni. Na Tešnjarskim večerima videli smo nešto dece i veterane, one koji su nekada bili nosioci cele priče u Abraševiću. Povrh toga u gradu je opšte poznato da je taj ansambl izvodjački raspušten proletos . Sada se pojavljuju neke priče, bar neki roditelji tvrde da se deca voze iz Valjeva na probe u Beograd , njih desetak recimo. Da li je to tačno? Da li roditelji govore istinu ili ustanova? Trebalo bi da pohvalimo činjenicu da je više od 100 dece upisano u školu folklora. Ali ne možemo jer to nije tačno. Pa je tu škola frule recimo, koliko je dece u toj školi nismo uspeli da saznamo, kada je održana proba bar jedna , obuka , ni to nije moguće saznati jer to izgleda nije ni zaživelo“, rekao je Mišković.

Mišković je izneo podatak da u juniorskom ansamblu ima 19-oro dece, a u školi folklora 10. I upitao da li je to budućnost ustanove ? On je izmedju ostalog podsetio da je prilikom osnivanje iste posebno naveden segment folklora kao istaknuta potreba za očuvanjem tradicije.

„Da li je moguće da sa 20 miliona dinara sa koliko u proseku finansiramo ovu ustanovu u ovoj godini nije bilo nijedne turneje? Nijedne. Tako piše i u ovom materijalu. Pa šta se dogodilo sa pričom , a koja je promovisana da će ova ustanova nas predstavljati svuda pa i u svetu. Gde to? Naši podaci govore da u juniorskom ansamblu ima 19-oro dece, a u školi folklora 10. I to nam je budućnost ustanove . Moramo da se zapitamo gde onda odlazi novac koji dajemo? Usluge po ugovoru koliko hoćete pa su tu milionski iznosi“, rekao je Mišković.

U ustanovi su kako se može videti iz usvojenog programa zaposlene 4 osobe što je takodje bila Miškovićeva tema. „Imamo zaposlene direktora i još tri osobe od kojih je jedna po zanimanju ekonomista , a kako možemo videti radi poslove organizatora kulturnih delatnosti, to piše u programu, a kada smo se raspitivali rekli su nam da je u pitanju garderober. Pa šta je to , neka 3 u 1 varijanta. Ali bitno je da je na ovaj način došlo do zbrinjavanja rodjaka,prijatelja, vidimo režisera zaposlenog, pa novinara i onda se pitamo gde su nam deca?“konstatovao je Mišković.

Direktor ustanove Miloš Smiljanić za govornicom je rekao da je problem nastao jer deca iz izvodjačkog ansambla nisu želela da učestvuju u Šarenici. „To je nešto što Abrašević nikada nije radio, a mi naravno radimo u svim ostalim sekcijama. Abrašević nije samo folklor. Oni jednostavno nisu hteli. Abrašević funkcioniše najnormalnije i priprema s za koncert“.Nakon što je Smiljanić započeo priču o istoriji Abraševića predsedavajući Skupštinom Slobodan Gvozdenović ga je opomenuo. „Direktore, samo odgovori na pitanja, znaju oni istoriju Abraševića, samo odgovori na pitanja“. Ipak odgovori na ostala pitanja su izostali .

U samom programu se navodi da se u 2025. godini planira nastup u Šarenici, koncert povodom 120 godina postojanja društva i odlazak u Beč krajem januara gde će imati nastup u okviru „Svetosavskog bala“. Prolećni koncert društva , navodi se u programu, biće održan u maju , a godišnji krajem decembra.

„Najavljuje se ovde mnogo toga , ali kako verovati kada je sadašnje stanje upitno.Pa deca ne plaćaju članarinu ,a  nema ih , zašto je to tako? Zašto roditelji radje plaćaju članarine u nekom privatnom društvu nego da im dete ne plaća članarinu u CZNTK? Pa nije to do dece, a ni do roditelja . Pitanje je sadržaja koji deca dobijaju. To je ključno pitanje svega. Podsetio bih samo da ova ustanova nije oformljena da bi se tu čekala penzija ili udomila nečija sestra, drugar partijski. Ne. Najavili ste nešto drugo, a kako sada stvari stoje , ako tako i potraju, možda o ovoj ustanovi za godinu dve nećemo ni govoriti jer je neće biti“, zaključio je svoje izlaganje Mišković koji je konstatovao da je s druge strane evidentan rad hora i pozorišne sekcije koja će i u ovoj godini pripremiti Abro fest.

Kako su postavljena pitanja ostala bez odgovora nejasno je ostalo mnogo toga . Ponajpre iz kog razloga je nekada najmasovnija sekcija u ovoj ustanovi , ako su tačni Miškovićevi navodi, svedena na minimum? Pa i kako je to ne učešće u emisiji Šarenica u toj meri uticao na rad društva?

Koliko prošle godine Grad Valjevo je ceneći rad privatnih društava u Valjevu povećao posle više od 10 godina iznos subvencija sa 2 na 4 miliona dinara. Zauzvrat folkllorni ansambli privatnih društava učesnici su svih gradskih manifestacija, a svako od njih tokom godine održi više koncerata za valjevsku publiku.

 

 

 

1 comment on “U fokusu opozicije bila pitanja bez odgovora – CZNTK Abrašević

  1. Cale

    Dobar vam ovaj mlađani odbornik. Nije mog’o ni da pročita ono što su mu drugi napisali. Dečače – bato, man’ se ti, sa svojom debelom platom u sistemu, kulture, drž’ se naplate i obračunjavanja…

    Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.