U prethodnoj godini, prosečno domaćinstvo u Srbiji trošilo je više novca nego što je zarađivalo, pokazuju najnoviji podaci republičkog Zavoda za statistiku. Najveći deo budžeta odlazio je na najosnovnije životne potrebe – pre svega na hranu i piće, što potvrđuje da upravo te stavke i dalje predstavljaju najveće opterećenje za kućni budžet.
Iako je već dugo poznato da se najveći deo mesečnih prihoda potroši upravo na osnovne potrebe, zvanični podaci sada to i potvrđuju – hrana i piće su i dalje na vrhu liste izdataka domaćinstava. Uz to, značajan deo novca odlazi i na troškove stanovanja, električne energije, vode, gasa i drugih energenata.
U 2024. godini, prosečni mesečni prihodi domaćinstava, uključujući novčane i nenovčane prihode (tzv. prihodi u naturi), iznosili su 97.705 dinara. Istovremeno, prosečni mesečni izdaci za ličnu potrošnju iznosili su 98.165 dinara, što znači da su rashodi nadmašili prihode, makar za simboličan iznos.
Prihodi u naturi obuhvataju dobra i usluge koje domaćinstvo dobije bez novčane transakcije – na primer, proizvodi iz sopstvene proizvodnje (kao što su povrće iz bašte ili drva za ogrev), ili koristi koje se dobijaju od poslodavca, poput hrane ili stanovanja.
Rashodi i prihodi rastu istim tempom
U odnosu na prethodnu godinu, prihodi domaćinstava porasli su nominalno za 11,1%, dok su izdaci za ličnu potrošnju porasli za 11,2%. Ovaj gotovo istovetan rast ukazuje na to da povećanje prihoda ne donosi stvarno olakšanje u svakodnevnom životu, jer troškovi rastu istim tempom.
Podaci Zavoda ukazuju na to da su izdaci koje je imalo gradsko stanovništvo veći od izdataka na selu. Izdaci za ličnu potrošnju domaćinstava u gradskim naseljima iznosili su 99 723 dinara (viši su za 10,9% nominalno, u odnosu na 2023), dok su kod domaćinstava u ostalim naseljima iznosili 95 290 dinara (viši su za 12,0% nominalno, u odnosu na 2023).
Najveći udeo u prihodima u novcu i u naturi (sva domaćinstva) imaju prihodi iz redovnog radnog odnosa – 53,4%, penzije – 30,6%, prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova – 3,9%, naturalna potrošnja – 2,6%, prihodi van redovnog radnog odnosa – 2,3%, primanja od socijalnog osiguranja – 2,3% i 4,9% čine prihodi iz ostalih izvora.
Najviše novca odlazi za hranu i režijske troškove
Najveći udeo u ličnoj potrošnji domaćinstava (sva domaćinstva) čine izdaci za hranu i bezalkoholna pića – 36,6% i za stanovanje, vodu, el. energiju, gas i ostala goriva – 16,3%. Slede izdaci za transport – 8,9%, za ostale lične predmete i ostale usluge – 5,9%, za komunikacije – 5,4%, za rekreaciju i kulturu – 5,2%, za odeću i obuću – 4,7%, za alkoholna pića i duvan – 4,4%, za zdravlje – 4,1% i 8,5% čine izdaci za ostale grupe lične potrošnje.
Izneti podaci ukazuju na to da građani i dalje najveći deo mesečnih primanja usmeravaju na osnovne životne potrebe – prvenstveno na hranu i režije – dok su izdaci za zdravlje, obrazovanje, kulturu, odeću i obuću znatno niži. Iako se često ističe važnost zdravlja i obrazovanja, stvarna struktura potrošnje pokazuje da su te oblasti i dalje u drugom planu.
Posebno je zanimljivo da odeća i obuća čine tek 4,7% ukupne potrošnje, što može ukazivati na to da se najčešće kupuje samo ono što je nužno. Slično tome, kultura i rekreacija zauzimaju svega 5,2% budžeta domaćinstava, što govori o ograničenom prostoru za ulaganje u sadržaje koji doprinose kvalitetu života, ali nisu prioritet u uslovima kada zadovoljenje osnovnih potreba troše gotovo ceo budžet.
Bar ima sta da se potrosi i gde da se zaradi. Za vreme demokrata nije ni bilo posla i fabrike su zatvarane, sad bar mozes da radis, ako hoces da radis.
Ти си вероватно у плусу у односуна ову статистику, добијаш сендвич сваки дан, два јајета, бесплатан роштиљ у Београду, можда нека бесплатна столица, евентуално сокић, и ти зарадио пошто си хтео да радиш, браво, само напред.
Bot Ina, ako očekuješ da opozicija pridobije narod lažima i uvredama, kreiranim na antisrpskim medijima, valjda ti je jasno da se to neće dogoditi.
Priđi čoveku, pljuni ga u lice, a onda ga ubedi da ti veruje kako ćeš da se boriš za njegovu dobrobit.
Opozicija je punu deceniju vređala sopstveni narod, stvarajući veštačku podelu na „prostake“ i „nobles“.
Ako te ne mrzi, pogledaj bar dva pasusa iz odurne esejistike Jelene Obućine pod nazivom „O NJIMA zbog NAS“ iz 2022. Već u naslovu vidiš zlu nameru iniciranja podela i najavu građanskog rata. Mnogo je takvih mudros***a, koje je na putu od Bajine Bašte, preko Valjeva do Beograda i dalekih turističkih destinacija, ne dotiče ništa, osim lukrativni rezultat pozivanja na građanski rat.
Takav „nobles“ radi da ti podstiče mržnju prema sunarodnicima i od toga komotno živi.
Bot Ina jednako Istina, zbog čega se kamufliraš, ovde su svi napamet naučili tvoje komentare o sendvičima, parizeru i dva jajeta, fekalijama i parkinzima, bogatunima i čekanju na red kod lekara. Idi, čoveče, izlivaj te kante svog nezadovoljstva na nekom drugom mestu! Da ti vrati Tita, niko ne može a da ti Đilasa dovede na vlast ulica, nema šanse. Posebno što bi ti Đilas učinio život boljim, pošto je poznat kao velikodušan čovek. Taj bi te mrtav od smeja ostavio i bez jaja za Uskrs, kad već jaja ne ispuštaš iz usta.
U novijoj istoriji, najbolji standard građanima Srbije su omogućili Vučić i Dačić, 90-ih godina prošlog veka.
Ajde ne lupaj. Reci koliki su bili prihodi drzavnih firmi (Elinda, Stefila, Uzora, Srbijanke itd) u Valjevu posle 2000. god. Koliko je preduzeca bilo u stecaju? Jesu li ih demokrate dovele u stecaj? Ko je bio na vlasti ’99 ’98? Jesu li demokrate krive za bombardovanje? Kolika je steta od bombardovanja? Kolika je plata bila 2000. god. a kolika 2012.? Ko je vratio penzionerima penzije, a ko je ukrao penzije? Koliko je kostao m² nekretnina 2012 a koliko sada? Koliko je kostalo kilo mesa tada a koliko sada. Koliki je bio dug Srbije 2012. a koliki je sada? Sta smo imali institucija na KiM 2012 a sta imamo sada? ‘Ajde reci botino!!!
Kad god se socijalisti i radikali uhvate za ekonomiju, bankrot i siromastvo su neizbezni.
KOliko ovde ima jadnih, samih i usamljenih ljudi koji se hrane po rostiljima i svadbama i velicaju propast , to je slika Valjeva koje je daleko iza bilo kavog normalnog sveta …
Kosovo nisu izdali,tj potpisali Nemacko- francuski plan Solak i Djilas ,kao sto nisu oni siptarima dali Gazivode pred Trampom.I kakvim izdajnicima vi botovi pricate.