Ukoliko bi u Valjevu došlo do ukrupnjavanja opozicije ili bar poziva za tako nešto izvesno je da odluke ne bi bile donete lako. Na pitanje Vamedie upućeno Lokalnom frontu da li bi bili deo takve opozicije , aktivisti Lokalnog fronta kažu:“Teško“.
Dok se u Srbiji sve više govori o ukrupnjavanju opozicije pod nazivom Savez za Srbiju, mogu se čuti i osnovni motivi da nije u pitanju samo promena ove vlasti već promena sistema, stanja u privredi, medijima, izbornim uslovima, radnom zakonodavstvu, donošenje zakona o poreklu imovine i uvođenje specijalnih tužioca za visoki kriminal i korupciju. Nacionalni mediji prenose da će SzS imati jasnu programsku platformu za formiranje prelazne Vlade koja bi za godinu dana uvela red i zakon u Srbiju, kao i preduslove za normalnu i slobodnu izbornu borbu.
Na republičkom nivou nakon beogradskih izbora jasno su definisane grupacije koje bi se mogle naći u takvom jednom Savezu, a poslednje pitanje o kom se u medijima polemiše odnosi se na Tadićev ulazak u takav Savez.
Na lokalnom nivou u svakom gradu Srbije situacija nije ista.
Najpre u Valjevu, ako pogledamo stanje stvari možemo zaključiti da postoje političke partije koje bi mogle biti deo takvog ukrupnjavanja. O tome se doduše za sada izjasnio samo DSS. Ali DSS je u Valjevu podeljen i jedan deo je utopljen u koaliciju sa SNS-om. Konferencijama se za sada sa opozicionom pričom oglašavaju i radikali i demokrate, ali je jako teško , po saznanjima Vamedie, očekivati da se nadju u istoj, zajedničkoj priči. Pokret Dosta je bilo od lokalnih izbora pa na ovamo proživeo je niz otcepljenja i razdvajanja pa i gubitak odborničkih manadata. Ovaj Pokret napustila su sva tri odbornika Ljubomir Radović, Snežana Spajić, Rafailo Mitrović. Svi su zadržali svoje odborničke mandate. „Pobeda“je ne ulaskom u parlament praktično prestala da postoji i u javnosti nema ni pomena o njihovom radu. Dveri se nisu našle u skupštinskim klupama pa se i one mogu smatrati opozicijom , ali bez aktivnosti u Valjevu koje bi promovisale njihov rad i ideje. Sa političke scene u medjuvremenu nestao je LDP, a još pre izbora ugasio se i URS iliti G17. Pokret za Valjevo koji je jedno vreme bio izuzetno aktivan više to nije, ukoliko i postoji u protekle dve godine nije održana nijedna konferencija za novinare , niti iznet stav u javnosti o bilo kakvom delovanju vlasti. Vamedia nije uspela da pronadje ni bilo kakvu aktivnost Pokreta izuzev Povlen relija
Od izbora na ovamo formiran je Lokalni front , grupacija koja vrlo oštro nastupa u javnosti ukazujući na nepravilnosti u radu nosioca i organa vlasti. Kao novoformiranoj grupaciji na političkoj sceni Valjeva , a sa jasnim opozicionim delovanjem, Vamedia je postavila pitanje Lokalnom frontu da li bi bili deo ukrupnjene opozicije? Uz naglašavanje da Lokalni front postoji da ukaže na probleme i nepravilnosti koje postoje kako bi se njihovim ispravljanjem omogućio bolji život gradjana Lokalni front odgovara: „Lokalni front je reakcija na aktivnost svih ovih stranaka tako da ukrupnjavanje opozicije u kojoj bi bio Lokalni front ne izgleda kao nešto što vrlo lako može da se desi. Da bi se tako nešto desilo, svi učesnici bi apsolutno morali da pristanu na principe koje Lokalni front zastupa i jednostavno vrednosti kojima se mi rukovodimo. Moram reći da sve ove stranke tokom ovih godina nisu to pokazale. Tako da ja ne verujem da će do toga doći, ali ono za šta svakako jesmo, jesmo za razgovore uopšte o rešavanju mnogih problema i stvari koje se dešavaju u ovom gradu , to svakako“, kaže Djordje Petković aktivista Lokalnog fronta.
Na osnovu iskustava iz prethodnih izbora jasno je da se može očekivati i formiranje dodatnih Grupa gradjana u predizbornoj godini , ali istovremeno i procenjivanje situacije od strane partija koje su utopljene u koalicije sa SNS-om i SPS-om. Tako nije isključeno ni pretrčavanje u poslednjem trenutku jer su i takvi slučajevi ranijih godina vidjani. Ipak, kako Vamedia saznaje u razgovoru sa za sada definisanim partijama opozicije neće moći baš svako da pretrči.
Šta kažu analitičari?
Blic:
Boban Stojanović:
-Naime, ni danas ne možemo govoriti o Srbiji kao liberalnoj demokratiji i demokratiji uopšte. U ovakvim medijskim, finansijskim i svim drugim uslovima koje kreira vlast, načinom na koji tretira opoziciju i stvaranjem ambijenta da je jednostavno nema, grupisanje i ukrupnjivanje opozicije je jedini način da ona preživi.
Po političkom analitičaru Milanu Nikoliću, da bi opozicija imala imala jasan odgovor da li joj je bolji nastup u jednom savezu ili kroz dva profilisana bloka, nephodno je kvalitetno istraživanje javnog mnenja, „ali to na žalost nemamo“.
– Nije nužno odvajati proevropsku od konzervativne opcije, jer je put Srbije, a to je ono što većina građana kaže, put ka EU i evropskim dekomkratijama. Moguće je da je Boris Tadić i u pravu kada govori o ta dva aspekta, ali nije nužno jer iskustva nekih drugih opozicionih koalicija govore da je moguće napraviti savez koji je i proevropski i patriotski. Pitanje je, međutim, da li se ima dovoljno vremena da se javnom mnenju objasni taj cilj i ta politika?
S.V.