Mesecima nam se govori kako je Valjevo bezbedno od poplava, pričaju bajke o izvedenim radovima i ponavljaju tvrdnje predsednice Vlade Srbije da se 2014. više neće ponoviti. U međuvremenu svaka malo jača letnja kiša stvara probleme građanima Valjeva i okolnih sela, bujice plave kuće i imanja, odnose mostove i nanose nova oštećenja ulicama i putevima koji su i pre kiša bili gotovo neprohodni.
Krajem jula, posle najnovijih poplava, Lokalni front Va nastavio je istraživanje o spremnosti gradskih službi za vanredne situacije koje smo započeli posle slučaja Gradačke deponijske pregrade iz oktobra prošle godine. Tražili smo podatke o postojanju zakonom propisanih dokumenata koji se zovu Procena ugroženosti od elementarnih nepogoda, Plan zaštite i spasavanja i Operativni plan odbrane od poplava područja grada za 2018.godinu. Tražili smo i dokumentaciju o radovima do sada obavljenim na uređenju vodotoka drugog reda, u koje spadaju i Gradac i Ljubostinja, Rabas, Perajica i druge reke u gradu i oko njega, baš one koji su pre petnaestak dana stvorile toliko problema.
Deo odgovora smo dobili 8.avgusta. Kopije dokumenata koje predstavljamo javnosti veoma rečito svedoče da Procena ugroženosti ne postoji i zašto ne postoji. U rešenju Odeljenja MUP-a Srbije za vanredne situacije od 15.januara ove godine nije data obavezna saglasnost na Procenu ugroženosti podnetu od gradskih službi 15. novembra prošle godine. Podsećamo, bilo je to odmah posle poplave na Gradcu od 24.oktobra.
Rešenje MUP-a je duga lista nedostataka Procene ugroženosti i promašaja službenika grada koji su je sastavljali. Osnovno je što Procena nije rađena po Uputstvu o metodologiji za izradu procene ugroženosti i planova zaštite i spasavanja iz „Službenog glasnika Republike Srbije“ broj 18/17. U rešenju su i detalji: nije u potpunosti obrađena kritična infrastruktura, nisu uočene sve opasnosti od elementarnih nepogoda, nedostaju karte vodnog područja, nedostaju podaci o dosadašnjim poplavama. Nedostaje, čak i procena mogućih posledica budućih poplava. Nisu, kaže se u Rešenju, prikazane ni slabe tačke u sistemu zaštite od dejstva vodotoka drugog reda.
Tačka 2.1. Rešenja posebno upozorava Gradsku upravu na propuste koji bi mogli imati katastrofalne posledice: nepotpuno obrađene opasnosti od rušenja brane „Stubo-Rovni“, analiza mogućih događanja na pravcu kretanja vodnog talasa. Tu je i deo koji nema veze sa vodama, ali ga svakako treba pomenuti: Procena ugroženosti ne prikazuje parametre o proizvodnji, skladištenju, transportu i prodaji opasnih materija u „Krušiku“, „Gorenju“ i „Vodovodu“. Lokalni front Va će se na ovu temu svakako uskoro vratiti, ali za sada toliko.
Dodajmo još jednu važnu primedbu MUP-a na Procenu ugroženosti: iz tačke 8 doznajemo da nije obrađen monitoring rizika. Srpski rečeno: ne prati se stanje na brani „Stubo-Rovni“, nema evidentiranja, ranog upozoravanja i uzbunjivanja u slučaju opasnosti od rušenja brane. Još jedna tema koja se mora obraditi na vreme, jer naknadno kajanje u ovakvim situacijama ne pomaže.
Stvari, dakle, tako stoje sa dokumentom koji je zapravo osnova za izradu drugih planova. Tačno je da se grad žalio na pomenuto rešenje još 30.januara, ali do ovog trenutka, kažu, postupak po ovoj žalbi nije okončan. Toliko o efikasnosti „najbolje vlade u istoriji Srbije“…
Pošto nema validnu Procenu ugroženosti, Grad nema ni opšti Plan zaštite i spasavanja koji se mora zasnivati na ovom dokumentu. U odgovoru nam se tvrdi da je posebni Plan zaštite i spasavanja od poplava za područje grada urađen, ali ga Skupština grada do danas nije usvojila. Za razliku od munjevito usvojenog plana da se odbornicima povećaju naknade za rad na sednicama i u komisijama.
Još jedan važan plan kasni mnogo meseci: Operativni plan za odbranu od poplava za područje Grada Valjeva za 2018. godinu. Gradska uprava je nacrt ovog Plana dostavila na mišljenje preduzeću „Srbijavode“ 29. marta ove godine, mišljenje je stiglo tek 17.jula, što znači da bi Skupština grada mogla da usvoji Operativni plan već na prvoj narednoj sednici.
Postoji, međutim, i nekoliko stručnih primedbi iz „Srbijavoda“ koje bi, po nama, trebalo da nađu mesta u konačnom tekstu Operativnog plana za odbranu od poplava. Jedna od njih je upozorenje da se zaštitni objekti ne održavaju u potrebnoj meri i da će područje biti delimično zaštićeno samo ukoliko se ostvari potrebni obim godišnjeg održavanja i saniraju navedena oštećenja.
Videli smo već da ovo do julskih kiša nije bilo učinjeno. Videli smo i da gradski službenici nisu ozbiljno shvatili upozorenje da je samo delimično obezbeđena propusna moć korita i da je neophodno interventno preventivno i redovno održavanje propusne moći vodotoka.
Konačno mišljenje JP „Srbijavode“ o zakasnelom valjevskom Operativnom planu za odbranu od poplava sažeto je u tački 6: primenom plana delimično se može obezbediti efikasno izvršenje preventivnih mera i radova.
Ovih dana očekujemo i konkretne odgovore kako su izgledali „preventivni radovi“ po javnoj nabavci 1.2.86/2018 kojima je trebalo da se obezbedi redovno održavanje, povećanje proticajnog profila, zaštita i čišćenje korita vodotoka drugog reda na području grada, radovi koje će građani Valjeva platiti oko 4 miliona dinara.
Umesto zaključka, jedan podatak koji možda najbolje ilustruje sva ograničenja u radu Štaba za vanredne situacije kojim rukovodi gradonačelnik, Slobodan Gvozdenović. Pitali smo da li su svi članovi ovog Štaba prošli obuke, osposobljavanje i stručno usavršavanje, kako zahteva član 13. Uredbe o sastavu i načinu rada štabova za vanredne situacije.
Odgovor je zanimljiv. Pre svega, dobijen je telefonskim putem i glasi da su „skoro svi“ članovi Štaba prošli propisane obuke u Nacionalnom trening centru za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije.
Organi grada, inače, ne poseduju dokument koji bi sadržao informacije koji članovi Štaba i u kojem periodu su prošli navedene obuke.
Lokalni front Va će saznati i to. Nacionalni trening centar svakako vodi evidenciju o polaznicima svojih kurseva…
Lokalni front