Skupština usvojila odluku kojom se naknada za članstvo u komisiji sa hiljadu dinara podiže na tri odnosno 5 000 za predsednika. Sprovodjenje odluke naprasno je izostalo. Odbornicima u komisijama uplaćeno samo po hiljadu dinara po starom. Zašto?
Odbornici tek što su usvojili odluku o povećanju naknade za članstvo u komisijama , naknada izostala. Iz banaka stižu poruke da je uplaćeno samo po hiljadu dinara. Jedan od odbornika za Vamediu objašnjava da su isto pitali i u skupštinskim poslovima, a da je odgovor bio da povećanje nije dozvolio gradonačelnik jer nije predvidjeno budžetom.
Podsećanja radi , na sednici Skupštine predlog o povećanju naknade za odbornike u komisijama iznela je Marijana Stanojević odbornica SNS-a i isti predlog obrazložila činjenicom da odbornici čitaju materijal za sednicu. Na istoj sednici na kojoj se i glasalo jednodušno za, bio je prisutan i gradonačelnik Slobodan Gvozdenović.
Pored njega bili su tu predsednik Skupštine , sekretar Skupštine, zamenik sekretara Skupštine, zamenik predsednika Skupštine , sve redom pravnici . Niko od njih nije našao za shodno da kaže da odluka nije moguća? Da li sad treba da javnost poveruje da je Marijana Stanojević delovala po sopstvenoj odluci? Da šef odborničke grupe Viktor Mićić nije znao za predlog?
Pa sve i da nisu znali u trenutku iznošenja predloga moglo se sugerisati odbornici da odluka nije moguća. Ili se dogodilo nešto drugo?
Podjednako je moguć i drugi scenario po kom su svi i znali i svi odobrili i svi izglasali, izuzev par odbornika opozicije.
Valjevska javnost najoštrije je potom osudila zahvatanje iz budžeta u toj meri smatrajući da materijali mogu da se čitaju i po ceni od hiljadu dinara kako su to činili i oni pre njih. Da li je onda moguće da je neko sa više instance sugerisao da je sramota uzeti toliki novac iz budžeta s obzirom da neki odbornici sede u šest komisija? Moguće je. I taj neko, jasno je mogao reći da se legalna pljačka ne sme realizovati. Moguće je.
Ali odluka postoji. Objavljena je u Službenom glasniku i smatra se punovažnom , stupila je na snagu. Dakle, sad Skupština ne poštuje svoju sopstvenu odluku?
Zašto onda ranije četiri , a sada već tri pravnika za stolom predsedavajućeg, ne konstatuju da se mora doneti druga odluka? Ako već Skupština treba da radi po zakonu. A možda i ne mora po zakonu. Ali ima li bar zrna morala?
S.V.