Raskid potrošačkog ugovora

imageOsim prava na opravku ili zamenu neispravne robe u garantnom roku, potrošač ima pravo i na raskid ugovora o prodaji te robe, uz zahtev prodavcu za povraćaj celokupne sume uplaćenog novca.

Ova zakonska mogućnost predstavlja još jedan način zaštite ekonomskog interesa građana kao potrošača bez koje bi se ceo sistem te zaštite sveo na formalnost, odnosno bio bi iluzoran.
Pisanu izjavu o raskidu ugovora o prodaji potrošač koji se smatra oštećenim zbog nesaobraznosti (nedostatka, uočene mane ili nefunkcionalnosti) kupljenog proizvoda, može prodavcu da preda lično u prodajnom objektu ili da je uputi poštom uz obaveznu povratnicu.
Izjavi o raskidu ugovora o prodaji prethodi usmena ili pisana reklamacija potrošača sa zahtevom da prodavac o svom trošku izvrši opravku nesaobraznog proizvoda ili da ga zameni za ispravan. Prodavac je dužan da reklamaciju zavede u svoju evidenciju, da potrošaču saopšti broj pod kojim je njegova reklamacija zavedena i da u roku od osam dana donese odluku da li reklamaciju smatra opravdanom, odnosno da li je prihvata ili ne.
Kada prodavac reklamaciju odbije, potrošač koji smatra da je u pravu odnosno da svoju reklamaciju smatra opravdanom, podneće zahtev za raskid ugovora uz kratko obrazloženje razloga zbog kojih se na to odlučio. Poželjno je da se u toj nameri potrošač obrati za savet i pomoć nekom udruženju potrošača, jer njihovo iskustvo će mu ceo postupak znatno olakšati.
Reklamacija potrošača, izjava o raskidu ugovora o prodaji robe ili usluge, kao i posredovanje udruženja, predstavljaju pokušaj rešavanja potrošačkog spora vansudskim putem. Ukoliko sve to ne uspe, potrošač ima mogućnost da osnovnom sudu u mestu svog boravka podnese tužbu protiv prodavca koji mu je naneo imovinsku i neimovinsku štetu.
Navedeni postupci vansudskog rešavanja potrošačkih sporova, a naročito izjava raskida ugovora o prodaji, u praksi daju veoma dobre rezultate. U više od 80% sporova prodavci prihvataju zahteve potrošača za obeštećenje, a najčešći razlog je što im se i pored moćnih pravnih službi ne ide na sud, gde ih može snaći izvođenje dokaza veštačenjem ili javno objavljivanje presude.
Udruženje valjevskih potrošača VAPOT, uz pravnu podršku izabrane advokatske kancelarije, uspešno je rešilo sve prijavljene potrošačke sporove na dobrobit građana kao potrošača, ali i društvene zajednice koja teži suzbijanju nepoštene poslovne prakse trgovaca koji su tome skloni.
Dragan D. Popović
Udruženje VAPOT

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.