Odbornici nisu prihvatili predog odbornice Snežane Spajić da se u dnevni red Skupštine uvrsti rasprava o reviziji socijalno dodeljenih stanova. Više je nego očito da Skupština smatra legitimnim da lica koja zaradjuju više od republičkog proseka treba da dobiju stan socijalnog stanovanja. Vamediji i posle svih produženih rokova nisu dostavljeni traženi podaci o stanovima od poverenika za pitanja od javnog značaja.
Odbornica Snežana Spajić na osnovu ranije dobijenih informacija o stanovima socijalnog stanovanja gde se medju korisnicima nalazi i direktorka preduzeća Vidrak Jelena Kalat, zatražila je da se na dnevnom redu Skupštine nadje rasprava o reviziji stanova dodeljenih socijalnim kategorijama stanovništva.
Odbornici nisu glasali za ovaj predlog iako su informaciju o direktorki i stanu već imali.
Naime na konferenciji za novinare odbornik Rafailo Mitrović je predočavajući podatke dobijene od poverenika za informacije od javnog značaja rekao: „Mi smo dobili imena za 74 korisnika ovih stanova , a za devetnaest lica koja koriste stanove u svojini grada nismo dobli ko su ta lica. Poverenik nam je dao informaciju da medju zakupcima stanova nema funkcionera grada . Medjutim kada smo pregledali imena lica koja koriste socijalne stanove došli smo do podatka da se u njima nalaze recimo direktorka Vidraka Jelena Kalat u jednom stanu , a u drugom njena svekrva Nevenka Kalat. Po našim informacijama Nevenka Kalat i ne živi u Valjevu , a Jelena Kalat ne živi u ovom stanu nego u jednom drugom. Zašto ih nisu vratile?“
S obzirom da se Skupština nije izjasnila pozitivno po ovom predlogu jasno je da odbornici većine smatraju da je ovakva situacija normalna .
Ne treba zaboraviti da se za dodelu stanova socijalnog stanovanja koristi pravilnik kojim se odredjuju odredjeni uslovi koje lice može da ispuni. Pored svih socijalnih uslova nigde se ne navodi da se stan dodeljuje na doživotno korišćenje . Centar za socijalni rad u Srbiji takodje sa godišnjim pauzama proverava korisnike kojima je pomoć dodeljena jer se njihov status može biti promenjen uticajem različitih okolnosti.
Po propisima o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana pravo na rešavanje stambenih potreba imaju lica koja su bez stana, odnosno lica bez stana odgovarajućeg standarda i koja iz prihoda koje ostvaruju ne mogu da obezbede stan po tržišnim uslovima. Osnovna merila za utvrđivanje reda prvenstva za rešavanje stambenih potreba lica iz stava 1. ovog člana su: 1) stambeni status, 2) visina primanja, 3) zdravstveno stanje, 4) invalidnost, 5) broj članova domaćinstva, 6) imovinsko stanje.
U određivanju reda prvenstva po osnovnim merilima prednost će imati lica koja pripadaju ranjivim društvenim grupama: mladi, deca bez roditeljskog staranja, samohrani roditelji, porodice sa više dece, samačka domaćinstva, lica preko 65 godina starosti, osobe sa invaliditetom, lični vojni invalidi, porodični vojni invalidi, civilni invalidi rata, izbeglice i interno raseljena lica, Romi i pripadnici drugih socijalno ranjivih grupa.
Svaka lokalna samouprava prilikom dodele ovih stanova može dodatno definisati I bliže odrediti kategorije stanovništva kojima se stanovi mogu dodeliti.
Na sajtu grada nije moguće pronaći ovakav pravilnik pa je za sada nepoznato da li se medju uslovima nalazi recimo da se revizija ne sme izvršavati .
Zgrada, u kojoj kako je rečeno ne živi direktorka Vidraka ali ga poseduje, je rađena kao rešenje za trajni smeštaj i integraciju raseljenih lica i izbeglica u Valjevu. Projekat je finansiralo Ministarstvo za kapitalne investicije i Vlada Italije i ITEA institut Trento, a cilj je bio smestiti 35 stanova u zgradu čije građenje ne sme preći 350 evra po metru kvadratnom.
Vamedia je do sada u nekoliko navrata proteklih godina pokušavala da dobije podatke I o 19 stanova koji su u vlasništvu grada , a za koje se ne zna kome su dodeljeni. Odgovori koji su stizali išli su do te granice da je u jednom od odgovora napisano da bi dvanje takve inforacije zbog obimnosti u potpunosti paralisalo rad Uprave. Rafailo Mitrović, odbornik , koji je takodje tražio taj podatak ostao je uskraćen za odgovor stim da su mu kako sam kaže odgovorili da medju tih 19 korisnika nema funkcionera. Ali koga ima?
Vamedia je shodno dobijenoj informaciji, a u nameri da rad Uprave ne bude zakočen ztaržila parcijalno po godinama informaciju o dodeli stanova. Poverenik je zatražio produženje roka . Rok je sada I istekao , a odgovora još ovek nema . Vamedia će shodno zakonu podneti prijavu republičkim institucijama.
S.V.